Истражувања | Новости
Почетна » Новости » Истражувања

Истражувања

Најнови препораки: Колку време децата треба да поминуваат пред екран и колку треба да спијат?
Деца

Светската здравствена организација (СЗО) ги објави најновите препораки, според кои, бебињата и децата до...

Финска е на врвот на листата на најсреќни земји, а еве каде е Македонија во споредба со државите од регионот
Среќа

Жителите на Финска се најсреќни на светот. Денес беше објавен „Светскиот извештај за среќа“...

 
Големо данско истражување покажа дека нема поврзаност помеѓу МРП вакцината и аутизам
Вакцина

Големо истражување заклучи дека вакцината против мали сипаници, рубеола и заушки (МРП) не предизвикува аутизам.

 
Халкбанк: Во денешниот грабеж нема повредени, ситуацијата е под контрола
Халкбанк

Халкбанк АД Скопје ја известува јавноста дека нема повредени и дека ситуацијата е ставена под контрола...

 
Педијатри повикуваат на забрана за продажба и користење на дубаци зашто тие само им штетат на бебињата
Дубак

Прочитајте зошто се опасни дубаците и зошто педијатрите повикуваат тие да бидат забранети.

 
Промовиран новиот лек за мултиплекс склероза OCREVUS на „Рош“
Промоција на нов лек на Рош

Лекот OCREVUS® (ocrelizumab) достапен за третман на пациентите со релапсни форми на мултипла склероза...

 
За првпат во светот излекувана жена со рак на дојка во напредна фаза со имунотерапија
Џуди Перкинс

Револуционерна терапија ѝ го спаси животот на жена со рак на дојка кој веќе имал метастазирано. Ова е првпат...

 
ФОТО: Бела и Џиџи Хадид на прославата на 54-от роденден на мајка им
Хадид

Јоланда Хадид прослави за својот 54. роденден и за премиерата на нејзиното ново шоу „Making A Model“ заедно со славните ќерки.

 
Јога за лице: Вежби кои можат да „избришат“ 3 години од вашето лице
Јога за лице

Јогата за лице може да избрише три години од вашиот изглед, покажа ново истражување. Погледнете вежби за подмладување.

 
Експертите за дијабетес едногласни: Со промени во животниот стил до контрола на шеќерот
Прес

Бројот на дијабетичари во Македонија, но и на светско ниво, непрекинато расте. Алармантен е податокот...

   
Страница 1 од 61

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 64%
  • 36%
Се испраќа...

(Вкупно: 6535 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“