Браво! Учителка од Струмица ги претвори клупите во возила за учениците на забавен начин да одржуваат дистанца
Почетна » Новости » Занимливости » Браво! Учителка од Струмица ги претвори клупите во возила за учениците на забавен начин да одржуваат дистанца

Браво! Учителка од Струмица ги претвори клупите во возила за учениците на забавен начин да одржуваат дистанца

Билјана Гунова со своите дела покажува дека е навистина посветена на својата работа. Учителката од Струмица ги претвори школските клупи во возила за да им го направи на децата забавен престојот во училиште, истовремено чувајќи ги безбедни.

Наставничката од основното училиште „Никола Вапцаров“ од картон изработи возила. Идејата е за време на часовите секое дете да седи во своето возило и на тој начин да го одржува препорачаното растојание.

Училница

„Гледав на интернет нешто слично направено во едно училиште во Америка, а бидејќи сакам такви интересни и необични работи решив да се потрудам и да осмислам нешто мое. Така дојдов на идеја да направам возен парк. Работевме три дена со неколку мајки. Ниту децата, ниту пак вработените во училиштето немаа појма што се случува. Во меѓувреме спремив поклончиња со маски, визири со ликови од цртаните, гелови за дезинфекција итн... и кога дојдоа на училиште беа многу изненадени од сè. Целта ми беше да им биде забавно, но и секое возило да претставува растојание меѓу нив, да знаат дека тој простор е нивен“ – изјави Билјана за Femina.mk

Училница Училница

Малите ученици несомнено ја обожаваат оваа идеја.

Гунова подготви и поклончиња за секој од своите ученици. Подароците се состоеле од визири со ликови од цртаните филмови, маски и гелови за дезинфекција. Училница Училница Училница Училница Училница

На првиот училиштен ден, Билјана повика доктор кој им одржа предавање на децата за коронавирусот.

Училница Училница Училница Училница

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 33%
  • 8%
  • 59%
Се испраќа...

(Вкупно: 684 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.