Почетна » Новости » Шоу-бизнис » На Мис Универзум победи Мис Никарагва, учествуваа и мајки, plus-size модели и трансродови личности

На Мис Универзум победи Мис Никарагва, учествуваа и мајки, plus-size модели и трансродови личности

Шејнис Паласиос е новата Мис Универзум. Претставничката на Никарагва ја освои посакуваната титула на изборот за убавина кој оваа година се одржа во Сан Салвадор.

23-годишната убавица ги победи останатите 83 учеснички меѓу кои за првпат се натпреваруваа две мајки, две трансродови личности и една plus-size девојка.

Мис Универзум Мис Универзум Мис Универзум Мис Универзум Мис Универзум Мис Универзум Мис Универзум Мис Универзум Мис Универзум

Минатата година се донесоа нови правила за учесничките, според кои сега може да се натпреваруваат и мајки, омажени и разведени жени. Досега, дозволено беше учество само на девојки на возраст од 18 до 28 години, кои не се во брак и кои немаат деца.

Мис Непал, Џејн Депика Гарет, е првата plus-size девојка која стана дел од натпреварот, а Рики Валери Кол од Холандија и Марина Мачет од Португалија се дел од ретките трансродови личности кои зазеле место на манифестацијата.

Мис УниверзумМис Непал, Џејн Депика Гарет Мис Универзум Мис Универзум Мис УниверзумМис Холандија, Рики Валери Кол Мис Универзум Мис УниверзумМис Португалија, Марина Мачет Мис Универзум Мис Универзум Мис Универзум Мис Универзум

Мис Тајланд беше избрана за прва придружничка, додека Мис Австралија ја освои титулата втора придружничка.

Мис Универзум Мис Универзум Мис Универзум Мис Универзум Мис Универзум

За првпат во историјата на Мис Универзум учествуваше претставничка од Пакистан. Таа носеше буркини за делот во кој учесничките се претставуваат во бикини.

Мис Универзум Мис Универзум

Анкета

Анкета
Дали си имате направено естетска корекција на лицето?
  • 10%
  • 25%
  • 65%
Се испраќа...

(Вкупно: 3439 гласа)

Цитат

Животот е како монета. Можете да ја потрошите како сакате, но можете да ја потрошите САМО ЕДНАШ.

Лилиен Диксон

Виц

Брачните расправии се како да читаш „Правила и услови за користење“ на интернет.

На крајот посекако завршуваш со: „Се согласувам“.