Месечен хороскоп – декември, 2016 | Хороскоп
Почетна » Забава » Хороскоп » Месечен хороскоп – декември, 2016

Месечен хороскоп – декември, 2016

Годината ќе ја завршиме со оптимизам, отворени срца и добри дела.

Во првите три недели од декември, Сонцето ќе патува низ стрелец, акцентирајќи ги позитивните мисли во нашите глави. Ова е одличен период за деловни патувања или патувања за задоволство, проширување на бизниси и експериментирање на љубовен план.

На 14 декември полната месечина ќе настапи во близнаци, а ќе бидеме сведоци и на појавата супермесечина. Тоа е одличен ден за поправање на пријателски/љубовни/деловни/семејни односи. Под светлината на месечината, ќе завладее хармонија.

Венера, планетата на љубовта, ќе патува низ водолија, правејќи нè екстра дружељубиви и дарежливи. Ќе уживаме во многу веселби, но многумина од нас нема да заборават да донираат парични средства или да волонтираат.

Со своето ретроградно движење, Меркур создава услови за недоразбирања и тензии. Од 19 декември, па до крајот на годината, неопходно е да бидеме потолерантни и да броиме до 10 пред да избувнуваме, сè со цел да избегнеме несакани конфликти. Скротете ја импулсивноста во втората половина од месецот.

Датум Случување
3 декемвриМеркур влегува во јарец
7 декемвриВенера влегува во водолија
14 декември☽ Настапува полна месечина во близнаци
19 декемвриМарс влегува во риби
19 декемвриМеркур преминува во ретроградно движење во јарец
21 декемвриСонцето влегува во јарец
29 декември☽ Настапува млада месечина во јарец
29 декемвриУран преминува во директно движење во овен

Табела: најважните датуми за месец декември и движењето на небесните тела

Кликнете на вашиот хороскопски знак и дознајте како планетите ќе влијаат на вас овој месец:

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 32%
  • 10%
  • 58%
Се испраќа...

(Вкупно: 1145 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.