Почетна » Семејство » Бременост

Бременост

Д-р Татјана Гуржанова: Гестациски дијабетес – појава, откривање, последици и третман
Татјана Гуржанова

Д-р Татјана Гуржанова објаснува што е гестациски дијабетес, како се појавува и открива и кои се последиците и третманот.

Мимоза Аџи-Крстева: Предимплантациско Генетско Тестирање (PGT) на ембриони
Мимоза Аџи-Крстева

Мимоза Аџи-Крстева, шеф на ИВФ лабораторија во „Њуборн Клиник“ појаснува зошто и како се прави предимплантациско генетско тестирање (PGT) на ембриони.

 
Интервју со д-р Марија Илијовска: „Неоткриена тироидна дисфункција кај жените може да го отежни забременувањето”
Д-р Марија Илијовска

Неплодноста во бракот е сè поактуелен проблем во нашата држава, но и на светско ниво. Причините за инфертилитет...

 
„Смеам ли да дојам ако имам коронавирус? Што ако трудница е позитивна?..“ Одговори на најчестите прашања за коронавирусот и бременоста
Жена

Бременоста и породувањето се комплексни процеси сами по себе, а кога блажената состојба и раѓањето..

 
7 погрешни тврдења за (не)плодноста кои треба да ги игнорирате
Жена

Еве ги најчестите митови кои треба да ги игнорираат паровите кои се обидуваат да добијат дете.

 
Што најчесто сонуваат трудниците?
Бремена жена

Соништата на трудниците ги исполнуваат од радосни настани, до кошмарни ситуации кои ја смрзнуваат крвта. Иако сите луѓе...

 
10 нешта кои ќе ви се случуваат во текот на бременоста
Бремена жена

Зачудувачки е како две цртички имаат моќ да ви го променат животот. Позитивниот тест за бременост веднаш ве фрла во...

 
6 мали промени кои ќе ви ги зголемат шансите да зачнете
Зачнување

Со месеци се обидувате да зачнете и иако нема медицински проблем кој би ви попречил во остварувањето на сонот да станете родители...

 
8 најчести стравови на жените поврзани со породувањето
Трудница

Мајчинството е сон на секоја жена, а раѓањето последниот чекор до најсреќниот момент и првата средба со кревкото новороденче. Но...

 
5 креативни начини да им соопштите на најблиските дека сте бремена
Бременост

И најголемата радост се зголемува кога е споделена со најблиските. Бесценетите реакции на идните баба, дедо, тета и чичко, кога...

   
Страница 1 од 4

Анкета

Анкета
Каде на летен одмор годинава?
  • 10%
  • 41%
  • 17%
  • 32%
Се испраќа...

(Вкупно: 3436 гласа)

Цитат

ПЕЈ како никој да не те слуша, ЉУБИ како никогаш да не си бил повреден, ТАНЦУВАЈ како никој да не те гледа и ЖИВЕЈ како на Земјата да е рај.

Непознат автор

Виц

Разговараат сопруг и сопруга:

Тој: Пак ми ја имаш „исчистено“ сметката.

Таа: Па да, затоа што те сакам.

Тој: Каква врска имаат парите со љубовта?

Таа: Знаеш како велат - Чиста сметка, долга љубов.