Освежителна лубеница торта: Најпримамливиот начин да послужите лубеница
Почетна » Рецепти » Популарни јадења » Освежителна лубеница торта: Најпримамливиот начин да послужите лубеница

Освежителна лубеница торта: Најпримамливиот начин да послужите лубеница

Тропските горештини се многу поподносливи со ладна лубеница. Сочната лубеница не само што ќе ве освежи и хидрира, туку и на здрав начин ќе ви ја задоволи желбата за слатко, а и ќе ви помогне да внесете дел од дневните потреби на повеќе витамини и минерали како витамин Ц, витамин А, магнезиум и калиум.

Летните денови не се погодни за печење на деликатеси, па набрзина направете летна лубеница торта и ќе ги одушевите гостите и најмилите.

Лубеница торта Лубеница торта

Постапката е едноставна: Отсечете го горниот и долниот дел на лубеницата (во идеален случај лубеницата би била без семки) и внимателно со нож изрежете ја кората. Со изматен шлаг обложете ја лубеницата и декорирајте со јаткасти плодови или овошје како јагоди, боровинки, малинки, киви... (По желба во шлагот можете да ставите екстракт од ванила, изрендана кора од лимон/лимета/портокал или пак кокос.) Покажете ја креативноста и резултатот секогаш ќе биде одушевувачки.

Лубеница торта

Еве неколку предлози за декорирање:

Лубеница торта Лубеница торта Лубеница торта Лубеница торта Лубеница торта Лубеница торта Лубеница торта Лубеница торта

Слатко и нискокалорично... Ова дефинитивно е торта која нема да ви ја наруши диетата.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 38%
  • 17%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 3283 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“