Сопругот на Селма Хајек ќе вложи 100 милиони евра во обновување на катедралата Нотр Дам во Париз
Почетна » Новости » Шоу-бизнис » Сопругот на Селма Хајек ќе вложи 100 милиони евра во обновување на катедралата Нотр Дам во Париз

Сопругот на Селма Хајек ќе вложи 100 милиони евра во обновување на катедралата Нотр Дам во Париз

Францускиот бизнисмен Франсоа Анри-Пинот соопшти дека ќе вложи 100 милиони евра за обновување на катедралата Нотр Дам во Париз, која синоќа беше зафатена од огнени јазици.

56-годишниот милијардер, кој е директор на компанијата што поседува модни брендови како Гучи, Ив Сен Лоран и Луј Витон, ја објави својата одлука по емотивниот говор Претседателот на Франција, Емануел Макрон.

Франсоа Анри-Пинот Франсоа Анри-Пинот

Богородичната црква е една од највредните градби во Франција, бидејќи е стара повеќе од 850 години и во себе содржи непроценливо културно наследство. Според последните информации, пожарникарите успеале да го надвладеат пожарот и да зачуваат вредни уметнички дела и реликвии. Засега, нема опасност од ширење на пожарот.

Во својот говор од срцето на Париз, Макрон вети дека катедралата ќе биде обновена.

Емануел Макрон

Видео

Емануел Макрон Емануел Макрон Емануел Макрон

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 73%
  • 27%
Се испраќа...

(Вкупно: 20106 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?