Сопругот на Селма Хајек ќе вложи 100 милиони евра во обновување на катедралата Нотр Дам во Париз
Почетна » Новости » Шоу-бизнис » Сопругот на Селма Хајек ќе вложи 100 милиони евра во обновување на катедралата Нотр Дам во Париз

Сопругот на Селма Хајек ќе вложи 100 милиони евра во обновување на катедралата Нотр Дам во Париз

Францускиот бизнисмен Франсоа Анри-Пинот соопшти дека ќе вложи 100 милиони евра за обновување на катедралата Нотр Дам во Париз, која синоќа беше зафатена од огнени јазици.

56-годишниот милијардер, кој е директор на компанијата што поседува модни брендови како Гучи, Ив Сен Лоран и Луј Витон, ја објави својата одлука по емотивниот говор Претседателот на Франција, Емануел Макрон.

Франсоа Анри-Пинот Франсоа Анри-Пинот

Богородичната црква е една од највредните градби во Франција, бидејќи е стара повеќе од 850 години и во себе содржи непроценливо културно наследство. Според последните информации, пожарникарите успеале да го надвладеат пожарот и да зачуваат вредни уметнички дела и реликвии. Засега, нема опасност од ширење на пожарот.

Во својот говор од срцето на Париз, Макрон вети дека катедралата ќе биде обновена.

Емануел Макрон

Видео

Емануел Макрон Емануел Макрон Емануел Макрон

Анкета

Анкета
Дали го вакцинирате вашето дете?
  • 69%
  • 13%
  • 17%
Се испраќа...

(Вкупно: 8509 гласа)

Цитат

Вистински пријател е оној кој ја гледа тагата во твоите очи, додека сите останати веруваат во насмевката на твоето лице.

Анонимен

Виц

Како се нарекува маж кој одбива да користи презерватив?

- Татко.