Адел триумфира на „Греми“ наградите
Почетна » Новости » Шоу-бизнис » Адел триумфира на „Греми“ наградите

Адел триумфира на „Греми“ наградите

Синоќа во Лос Анџелес се одржа 54-тото по ред свечено доделување на „Греми“ наградите, со кои им се оддава признание на најдобрите во музичката индустрија. Вечерта беше исполнета со многу музика, но и со сеќавања на големата музичка дива Витни Хјустон, која почина два дена пред настанот.

Адел беше најголем победник на вечерта и си замина дома со вкупно шест златни грамофони. 23-годишната Британка го изедначи рекордот на Бијонсе за најмногу освоени награди од женски изведувач. Гласовитата Адел ги освои наградите за Албум на годината (за албумот „21“), Музички запис на годината (за „Rolling in the Deep“), Песна на годината (за „Rolling in the Deep“), Најдобра поп соло изведба (за „Someone Like You“), Најдобар поп албум (за албумот „21“) и Најдобро музичко видео (Best Short Form Music Video за „Rolling In The Deep“).

АделАдел

Пресреќната Адел на сцената ѝ се заблагодари на својата мајка и на обожавателите кои придонесоа 2011 година да биде годината која ѝ го променила животот.

Зад доминантната Адел по бројот на освоени златни грамофони се најдоа Foo Fighters. Американскиот бенд прими пет награди, меѓу кои и наградите за Најдобар рок албум (за албумот „Wasting Light“), Најдобра рок песна (за „Walk“) и Најдобра рок изведба (за „Walk“).

Во спомен на Витни Хјустон

Кание Вест доби четири награди, меѓу кои и наградата во категоријата Најдобар албум (за „My Beautiful Dark Twisted Fantasy“). Скрилекс доби три, а Тејлор Свифт и Си Ло Грин добија по две награди.

Кети ПериКети Пери

Постхумно на Ејми Вајнхаус ѝ беше доделена награда за Најдобра изведба на поп дуо/група за нејзиниот дует „Body and Soul“ со Тони Бенет. Наградата на сцената ја примија нејзините родители.

Ријана и ColdplayРијана и Coldplay

Свечената манифестација беше на некој начин посветена на Витни Хјустон и освен многу мили зборови и молитви, нејзе ѝ беше посветена и емотивната изведба на мега хитот „I Will Always Love You“ од Џенифер Хадсон. На сцената настапија многу изведувачи како Адел, Ријана, Крис Браун, Тејлор Свифт, Пол Мекартни, Алиша Кис, Ники Минаж, Кети Пери, Брус Спрингстин и др.

Ники МинажНики Минаж

Листата на победници

Album of the Year – Adele, „21“
Record of the Year – Adele, „Rolling in the Deep“
Song of the Year – Adele, „Rolling in the Deep“
Best New Artist – Bon Iver
Best Pop Solo Performance – Adele, „Someone Like You“
Best Pop Duo/Group Performance – Tony Bennett & Amy Winehouse, „Body and Soul“
Best Pop Instrumental Album – Booker T. Jones, „The Road From Memphis“
Best Pop Vocal Album – Adele, „21“
Best Dance Recording – Skrillex, „Scary Monsters and Nice Sprites“
Best Dance/Electronica Album – Skrillex, „Scary Monsters and Nice Sprites“
Best Traditional Pop Vocal Album – Tony Bennett & Various Artists, „Duets II“
Best Rock Performance – Foo Fighters, „Walk“
Best Hard Rock/Metal Performance – Foo Fighters, „White Limo“
Best Rock Song – Foo Fighters, „Walk“
Best Rock Album – Foo Fighters, „Wasting Light“
Best Alternative Music Album – Bon Iver, „Bon Iver“
Best R&B Performance – Corinne Bailey Rae, „In This Love“
Best Traditional R&B Performance – Cee Lo Green & Melanie Fiona, „Fool For You“
Best R&B Song – „Fool For You“ (Performed by Cee Lo Green & Melanie Fiona)
Best R&B Album – Chris Brown, „F.A.M.E.“
Best Rap Performance – Kanye West & Jay-Z, „Otis“
Best Rap/Sung Collaboration – Kanye West, Rihanna, Kid Cudi & Fergie, „All Of The Lights“
Best Rap Song – „All Of The Lights“ (Performed by Kanye West, Rihanna, Kid Cudi & Fergie)
Best Rap Album – Kanye West, „My Beautiful Dark Twisted Fantasy“
Best Country Solo Performance – Taylor Swift, „Mean“
Best Country Duo/Group Performance – The Civil Wars, „Barton Hollow“
Best Country Song – Taylor Swift, „Mean“
Best Country Album – Lady Antebellum, „Own The Night“
Best Spoken Word Album – Betty White, „If You Ask Me (And Of Course You Won’t)“
Best Comedy Album – Louis C.K., „Hilarious“
Best Musical Theater Album – „The Book of Mormon“
Best Compilation Soundtrack for Visual Media – Boardwalk Empire: Volume 1
Best Score Soundtrack for Visual Media – Alexandre Desplat, „The King’s Speech“
Best Song Written For Visual Media – Tangled, „I See The Light“
Best Historical Album – Paul McCartney, „Band On The Run“
Best Short Form Music Video – Adele, „Rolling in the Deep“
Best Long Form Music Video – Foo Fighters, „Foo Fighters: Back And Forth“

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8946 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.