„Најголемото огледало на светот“: Солената рамнина Салар де Ујуни каде ќе се чувствувате како да чекорите на облаци
Почетна » Новости » Занимливости » „Најголемото огледало на светот“: Солената рамнина Салар де Ујуни каде ќе се чувствувате како да чекорите на облаци

„Најголемото огледало на светот“: Солената рамнина Салар де Ујуни каде ќе се чувствувате како да чекорите на облаци

Постои место на планетата Земја на кое ќе се чувствувате како да чекорите на облаци, а тоа е Салар де Ујуни.

Салар де Ујуни е најголемата солена рамнина во светот, која за време на дождовната сезона се исполнува со вода и изгледа магично и нереално. Поради рефлексијата која се создава, ова место е познато како „Бескрајно огледало“ или „Најголемото огледало на светот“.

Илјадници фотографи и туристи од целиот свет секоја година ја посетуваат оваа атракција во Боливија.

Салар де Ујуни Салар де Ујуни Салар де Ујуни

Салар де Ујуни се протега на површина од над 10.000 m2, а е формирано како резултат на испарување на неколку праисториски езера. Покрај 10 милијарди тони сол, се проценува дека содржи од 50% до 70% од светските резерви на литиум.

Салар де Ујуни Салар де Ујуни Салар де Ујуни Салар де Ујуни
Салар де Ујуни Салар де Ујуни Салар де Ујуни Салар де Ујуни Салар де Ујуни Салар де Ујуни Салар де Ујуни Салар де Ујуни Салар де Ујуни Салар де Ујуни Салар де Ујуни Салар де Ујуни

Анкета

Анкета
Дали се согласувате со одлуката наставата да започне со физичко присуство?
  • 74%
  • 26%
Се испраќа...

(Вкупно: 5922 гласа)

Цитат

Благодарното срце е магнет за чуда.

Виц

Пријателки разговараат за фигурата...

Првата: По 3 месеци тренирање, конечно имам стомачни мускули.

Втората: И јас имам, само што ми се скриени од љубовта кон пицата, виното и чоколадото.