Пекол на Земјата: Тажни фотографии го прикажуваат ужасот од пожарите во Австралија
Почетна » Новости » Животни стории » Пекол на Земјата: Тажни фотографии го прикажуваат ужасот од пожарите во Австралија

Пекол на Земјата: Тажни фотографии го прикажуваат ужасот од пожарите во Австралија

Пожарите во Австралија, кои се раширија низ целиот континент, со недели наназад го привлекуваат светското внимание. Жешкото и суво време, како и силните ветрови, беа причината за огромната штета која ја нанесоа пламените јазици.

Повеќе од 6 милиони хектари шуми и паркови изгореа, половина милијарда животни настрадаа, илјадници луѓе беа принудени да ги напуштат своите живеалишта, а 24 лица ги изгубија животите во пожарите.

Погледнете фотографии кои го прикажуваат пеколот во Австралија:

Пожари во Австралија Пожари во Австралија

Момче полева со вода кенгур кој побарал негова помош.

Пожари во Австралија

Без филтри. Австралија е црвена од пожари.

Пожари во Австралија Пожари во Австралија Пожари во Австралија

Целосно изгорен рид кој свети како лава.

Пожари во Австралија

Пожарникар спасува напуштено бебе кенгур.

Пожари во Австралија

Евакуација

Пожари во Австралија Пожари во Австралија Пожари во Австралија

„Син ми има 1 месец. Никогаш не вдишал чист воздух во неговиот живот.“

Пожари во Австралија

„Ова е нашиот свет. 4.000 лица со моментов бараат засолниште на плажа поради пожарите.“

Пожари во Австралија

Добродушен маж спасува повредени животни. Ова е една од седумте коали кои ги спаси за време на пожарите.

Пожари во Австралија

Вистински херои: Илјадници пожарникари се бореа со пламените јазици низ целиот континент. Народот им се заблагодарува.

Пожари во Австралија

Луѓе им помагаат на непознати личности чии домови беа зафатени од пожарите.

Пожари во Австралија

„Моето семејство се бори со овие пожари на нашата фарма и во нашата заедница нон-стоп повеќе од еден месец. Ова е фотографија од татко ми кој дремнува 5 минути додека брат ми го набљудува пожарот на врвот од нашата фарма.“

Пожари во Австралија

Исцрпени пожарникари

Пожари во Австралија

„Вујко ми на крајот од 13-часовна смена како волонтер во противпожарната служба“.

Пожари во Австралија

Пожарникари танцуваат од радост додека врне дожд по недели суша.

Пожари во Австралија

11-годишниот Фин управува со бротче.

Пожари во Австралија

„Вака изгледа мојот град Мелбурн во моментов! Квалитетот на воздухот е ужасен.“

Пожари во Австралија

Еден од илјадниците домови изгорени од пожарите.

Пожари во Австралија

Повеќе од 1.000 лица се принудени да се повлечат на плажа од неконтролираните пожари. Тие се опколени и немаат друг излез освен да пливаат.

Пожари во Австралија Пожари во Австралија Пожари во Австралија Пожари во Австралија Пожари во Австралија Пожари во Австралија Пожари во Австралија Пожари во Австралија Пожари во Австралија Пожари во Австралија Пожари во Австралија Пожари во Австралија Пожари во Австралија Пожари во Австралија Пожари во Австралија Пожари во Австралија Пожари во Австралија Пожари во Австралија Пожари во Австралија Пожари во Австралија

Видео

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 32%
  • 11%
  • 57%
Се испраќа...

(Вкупно: 1532 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.