Витамини и минерали | Здравје | 2
Почетна » Здравје » Витамини и минерали

Витамини и минерали

Калциум за здрави коски
Млеко

Калциумот е важен минерал кој што на сите ни е познат, затоа што има клучна улога во здравјето на коските.

Витамини Б
Леб и жито

Кога зборуваме за витамини Б, всушност зборуваме за Б комплексот. Тој ги вклучува следните витамини...

 
Витамин Д
Рибино масло

Витаминот Д се создава по природен пат во човечкото тело, кога тоа е изложено на сонце. Поради тоа...

 
Железото и вашето здравје
Месо

Витамините и минералите играат важна улога во зачувувањето на здравјето. Железото не е исклучок...

 
Витамин А
Моркови

Витаминот А е првиот откриен витамин, па затоа е именуван со првата буква од латиницата. Тој е особено...

 
 
Страница 2 од 2

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 76%
  • 24%
Се испраќа...

(Вкупно: 18575 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?