Дете

Дали сте слушнале за синдромот „Алиса во земјата на чудата“?
Жан Митрев

Синдромот „Алиса во земјата на чудата“ е ретка, но алармантна клиничка слика, која се карактеризира со кратки...

Дислексија кај деца – како да се препознае и како да им се помогне?
Дислексија кај деца

Дислексијата претставува попреченост во учењето и во читањето. Постојат неколку видови на потешкотии во учењето...

 
Д-р Катерина Василева Димовска: Фебрилни конвулзии кај децата – причини, симптоми, лекување и превенција
Жан Митрев

Најзачестената група на напади во детската возраст се типот на неепилептични напади кои се придружени со зголемена...

 
Трауматски настани и како тие влијаат на децата
Дебелина кај децата

Како детска траума се категоризираат: конкретен негативен настан, серија настани или доживувања кои...

 
Дебелина кај децата: Ризик фактори
Дебелина кај децата

Дебелината кај детската популација е значително зголемена. За експертите оваа проблематика е една од најважните...

 
Воспаление на крајници кај децата – стручни совети од д-р Данчо Шурков
Воспаление на крајници

Воспалението на крајниците е здравствен предизвик пред којшто се исправени многу дечиња, а родителите...

 
10 предлози за домашни активности со вашите деца кога времето надвор е лошо
Дете

Еве 10 предлози со активности кои можете да ги правите дома со вашето дете кога времето надвор е лошо.

 
„Првата прегратка, лигавите бакнежи...“ 35 најубави моменти од мајчинството кои засекогаш се врежуваат во срцето
Дете

Еве на кои моменти од мајчинството ќе се сеќавате засекогаш.

 
„Компјутерот не е игра и не може да ги замени родителите“: 9 совети за родители од д-р Ранко Рајовиќ
Ранко Рајовиќ

Прочитајте девет совети за родители од Ранко Рајовиќ, стручњак за ран развој на детската интелигенција.

 
„Не пуштајте цртани додека го храните детето; Не го тепајте детето“: 8 совети од руски психолог за сите родители
Дете

Прочуен психолог сподели совети за сите родители, кои ќе ви помогнат при воспитувањето на вашето малечко.

   
Страница 1 од 8

Анкета

Анкета
Каде на летен одмор годинава?
  • 10%
  • 41%
  • 17%
  • 32%
Се испраќа...

(Вкупно: 3436 гласа)

Цитат

ПЕЈ како никој да не те слуша, ЉУБИ како никогаш да не си бил повреден, ТАНЦУВАЈ како никој да не те гледа и ЖИВЕЈ како на Земјата да е рај.

Непознат автор

Виц

Разговараат сопруг и сопруга:

Тој: Пак ми ја имаш „исчистено“ сметката.

Таа: Па да, затоа што те сакам.

Тој: Каква врска имаат парите со љубовта?

Таа: Знаеш како велат - Чиста сметка, долга љубов.