Почетна » Рецепти » Намирници

Намирници

Увин чај за спас од уринарни инфекции: Лековитост и препораки
Увин чај

Во ризницата наречена народна медицина се крие ароматен природен лек кој го препорачуваат и докторите...

За смирување, имунитет и меморија: Чај од мајчина душица – драгоцен извор на здравје
Чај од мајчина душица

Мајчината душица заслужено е на пиедестал во народната медицина. Со примамливата арома и делотворноста, оваа билка...

 
Чај од нане – чудотворен за стомакот, сонот и многу повеќе
Чај од нане

За неговата лековита моќ сме слушале многу од нашите баби, по неодоливиот мирис можеме да го препознаеме и меѓу илјадници...

 
Моќен еликсир: 12 докажани придобивки од зелениот чај
Зелен чај

Еден од најфаворизираните чаеви на светско ниво е зелениот чај, кој се „роди“ во Кина и оттаму го освои светот. Со векови...

 
Ароматен, вкусен и делотворен: Чај од брусница – природен чувар на здравјето
Чај од брусница

Свежите есенски денови се идеални за обновување на незаменливиот и релаксирачки ритуал на пиење на чај. Топлиот напиток...

 
Постои фобија од лук, рузмаринот е за концентрација: Интересни факти и верувања за зачините и билките
Зачини

Сте знаеле ли дека некои луѓе имаат фобија од лук, Конфучиј со секој оброк јадел ѓумбир, каранфилчето е...

 
Сардини и туна – деликатеси од Јадранот за посилен имунитет
Туна

Хранлива фузија на омега-3 масни киселини, витамини и минерали која резултира со бројни здравствени бенефиции...

 
Нутриционистката Маја Велковска советува: Имаат ли место десертите во здравата исхрана и диетите за слабеење?
Слатки

„Дали морам да се откажам од слаткото додека се обидувам да ослабам?“, „Смеам ли да јадам десерти...

 
Нутриционистката Маја Велковска советува: Како тестенините да ги подготвите во поздрава варијанта?
Шпагети

Ќе се согласите дека тестенините се присутни на трпезата во речиси секое семејство, а честопати...

 
Зошто треба да консумираме леќа најмалку еднаш во неделата?!
Леќа

Бидете креативни и храбри во готвењето и приготвувајте ја леќата според различни рецепти, комбинирајќи ја со други здрави продукти. Јадете леќа...

   
Страница 1 од 3

Анкета

Анкета
Каде на летен одмор годинава?
  • 10%
  • 41%
  • 17%
  • 32%
Се испраќа...

(Вкупно: 3436 гласа)

Цитат

ПЕЈ како никој да не те слуша, ЉУБИ како никогаш да не си бил повреден, ТАНЦУВАЈ како никој да не те гледа и ЖИВЕЈ како на Земјата да е рај.

Непознат автор

Виц

Разговараат сопруг и сопруга:

Тој: Пак ми ја имаш „исчистено“ сметката.

Таа: Па да, затоа што те сакам.

Тој: Каква врска имаат парите со љубовта?

Таа: Знаеш како велат - Чиста сметка, долга љубов.