Почетна » Здравје » Заболувања

Заболувања

Д-р Александар Милосављевиќ: Сè што треба да знаете за хипертрофична кардиомиопатија
Проблеми со срцето

Кардиомиопатиите претставуваат хетерогена група на заболувања на срцевиот мускул кои што се поврзани со механички...

Д-р Живорад Коцевски: Дипитренова контрактура – симптоми, третман и компликации
Рака

Дипитренова контрактура претставува скршеница на шаката при што прстите се свиткани кон дланката со неможност...

 
Д-р Катерина Ристоска: Како да знаете дека имате проблем со бубрезите и како да се грижите за нивното здравје?
Д-р Катерина Ристоска

Д-р Катерина Ристоска објаснува како да знаете дали имате оштетување или проблеми со бубрезите и како да се грижите за нивното здравје.

 
Дали сте чуле за гинекомастија? Дијагноза, причини, симптоми, третман и рехабилитација
Гинекомастија

Гинекомастијата е често пореметување на ендокриниот систем, при кое се случува неканцерозно зголемување...

 
Интервју со проф. д-р Васил Илиев за „женските“ проблеми неконтролирано подмочнување и нарушена статика на матката
Инконтиненција

Континенцијата претставува физиолошка, нормална функција на полнење на бешиката, која меѓу две празнења...

 
Препознај ги симптомите на мозочен удар и реагирај „ИТНО“!
Метаболен синдром

Според податоците на Американското здружение за мозочен удар, на секои четири секунди по еден човек доживува мозочен удар...

 
Интервју со проф. д-р Васил Илиев: Пролапс на генитални органи кај жени
Пролапс на матка

Урогениталниот пролапс е сложена состојба која се карактеризира со пореметена анатомска позиција на засегнатите органи...

 
Ангина пекторис – причини, симптоми и третман
Ангина пекторис

Ангина пекторис (АП) заедно со миокарден инфаркт (МИ), претставува тип на исхемична кардиопатија, односно болест...

 
Метаболен синдром – дијагноза и третман
Метаболен синдром

Метаболниот синдром го сочинуваат група од состојби кои се јавуваат заедно, а токму тие го зголемуваат ризикот од...

 
Атријален септален дефект (АСД) или „шум на срце“ – симптоми, причини, дијагноза и лекување
Шум на срцето

Атријалниот септален дефект е состојба која е присутна од раѓање, односно станува збор за вродена срцева маана која е уште позната како „шум на срце“.

   
Страница 1 од 7

Анкета

Анкета
Каде на летен одмор годинава?
  • 10%
  • 41%
  • 17%
  • 32%
Се испраќа...

(Вкупно: 3436 гласа)

Цитат

ПЕЈ како никој да не те слуша, ЉУБИ како никогаш да не си бил повреден, ТАНЦУВАЈ како никој да не те гледа и ЖИВЕЈ како на Земјата да е рај.

Непознат автор

Виц

Разговараат сопруг и сопруга:

Тој: Пак ми ја имаш „исчистено“ сметката.

Таа: Па да, затоа што те сакам.

Тој: Каква врска имаат парите со љубовта?

Таа: Знаеш како велат - Чиста сметка, долга љубов.