Лесен домашен сладолед со малинки
Почетна » Рецепти » Ваши рецепти » Лесен домашен сладолед со малинки

Лесен домашен сладолед со малинки

Разладувачките сладоледи се задолжителни кога температурите го достигнуваат својот максимум.

Еве како на едноставен начин да приготвите домашен овошен сладолед:

Сладолед

Состојки

2 кесичкишлаг пена
200 млмлеко
1 чашапавлака или кисело млеко
1 чашашеќер
1 чашамалинки
чоколадо и трошки за декорација

Подготовка

  1. Изматете ги млекото и шлаг пената.
  2. Во блендер измешајте ги павлаката, шеќерот и малинките, а потоа смесата соединете ја со изматениот шлаг.
  3. Ставете го сладоледот да се замрзни.
  4. Рабовите на корнетите брцнете ги во растопено чоколадо и шарени декоративни трошки.

Рецептот е на форумџиката @Dgirlll, која доби најмногу гласови во кулинарскиот натпревар „Фемина готвач – Тема: Домашен сладолед“.

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 73%
  • 27%
Се испраќа...

(Вкупно: 19902 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?