Почетна » Колумни » Чисто пријателски

Чисто пријателски

Избор, избор, избор

Зарем не е „прекрасно“ да се живее во општество преплавено со дезинформации, малечки кутии замотани во светликава хартија и розови панделки претставени како најдоброто нешто кое некогаш сте го виделе? Од предизборните кампањи..

Лажи, лажам, лажи ме, гајле си немаме!

Лага. Lie. Mentietur. Gënjeshtër. Allongez. Лежать. Во македонскиот јазик е именка од женски род, означува исказ што не е точен, не е вистинит или алтернативно, измама, намерно искривување на вистината. Иако нејзиниот род е ист...

 
Митот за „емоционално недостапниот“ маж

Мојата омилена урбана легенда за прераскажување на кафе-муабет е како девојката е глорифицирана статуа на правдата, а дечкото е незрелиот идиот којшто не го прави тоа што она го запишала во агендата. Воедно оваа терапија е едно...

 
Одбери го според хороскопскиот знак

Како сопственик на рационална ментална конструкција со повремени опсесивно-компулсивни напади, најчесто кон дечко ми, искрено не можам да објаснам зошто толку религиозно верувам во хороскоп. Ама ете, ко да имам каталог во глава...

 
Капучино без етикета, Ве молам!

Не е делузивност и ароганција да не те интересираат Големиот брат, турските серии и по некоја закрпена политичка парола, само за да можеш бар на кафе да се одмориш од напорот и досадата. Не велам дека е мало барање, не е, напротив...

 
Обична, де-моде приказна

Во внатрешноста на својата личност можам да ја видам темнината, да ја погалам со рацете и да се обидам да вдахнам во неа светлина која што ќе ме утеши. Да се закопам себе во инспирација и да се претворам во квалитетната личност...

 
Дојде, видов, победи

Кога првиот пат помислив дека мојот живот ќе се смени бев петто одделение и мислев дека реченицата „Колку чавки, толку петки!“ е чиста вистина, баба ми ја кажа и јас ѝ верував, исто како што верував дека Бог постои, ама мразам...

 
Минатофилија и надеж во идно неопределено време

Во овој свет на лажирани љубовни пораки и неиновативни реклами за Св. Валентин (среќа што имаме алтернативна опција со Св. Трифун), јас се доживувам себе како ултимативниот борец за идејата наречена љубов. Да не се разбереме погрешно...

   

Анкета

Анкета
Каде на летен одмор годинава?
  • 10%
  • 41%
  • 17%
  • 32%
Се испраќа...

(Вкупно: 3455 гласа)

Цитат

ПЕЈ како никој да не те слуша, ЉУБИ како никогаш да не си бил повреден, ТАНЦУВАЈ како никој да не те гледа и ЖИВЕЈ како на Земјата да е рај.

Непознат автор

Виц

Разговараат сопруг и сопруга:

Тој: Пак ми ја имаш „исчистено“ сметката.

Таа: Па да, затоа што те сакам.

Тој: Каква врска имаат парите со љубовта?

Таа: Знаеш како велат - Чиста сметка, долга љубов.