Почетна » Забава » Хороскоп » Месечен хороскоп – МАЈ, 2023

Месечен хороскоп – МАЈ, 2023

Мај ќе биде динамичен микс од забава, комуникативни предизвици, сентиментални моменти и преземање на амбициозни чекори.

Сезоната на биковите ќе трае до 21 мај, па ќе ни носи стабилност и ќе нè учи да не избрзуваме и да напредуваме бавно, но сигурно.

Меркур со ретроградното движење до 15 мај ќе поставува пречки во комуникацијата и ќе создава простор за недоразбирања, кавги, губење на документи, пропусти во пишана и онлајн комуникација и одложување на планови.

Полната месечина на 5 мај доаѓа заедно со затемнување на Месечината. Ова е ден за пресврти кои ќе ни променат животите. Радувајте им се позитивните, а негативните пресврти сфатете ги како задолжителен премин кон нови, подобри почетоци.

Венера на 7 мај ќе влезе во рак и ќе ја потенцира нашата емотивност. Покажувањето на чувствата не е слабост, туку знак за искрена личност достојна за восхит и отворена за подлабоко поврзување.

Најсреќни овој месец недискутабилно ќе бидат БИКОВИТЕ, но и БЛИЗНАЦИТЕ ќе добијат прекрасна најава за убавиот период кој ги очекува.

Датум Случување
1 мајПлутон преминува во ретроградно движење во водолија
5 мај☽ Настапува полна месечина во шкорпија (целосно затемнување на месечината)
7 мајВенера влегува во рак
15 мајМеркур преминува во директно движење во бик
16 мајЈупитер влегува во бик
19 мај☽ Настапува млада месечина во бик
20 мајМарс влегува во лав
21 мајСонцето влегува во близнаци

Табела: најважните датуми за месец мај и движењето на небесните тела

Кликнете на вашиот хороскопски знак и дознајте како планетите ќе влијаат на вас овој месец:

Анкета

Анкета
Каде на летен одмор годинава?
  • 10%
  • 41%
  • 17%
  • 32%
Се испраќа...

(Вкупно: 3455 гласа)

Цитат

ПЕЈ како никој да не те слуша, ЉУБИ како никогаш да не си бил повреден, ТАНЦУВАЈ како никој да не те гледа и ЖИВЕЈ како на Земјата да е рај.

Непознат автор

Виц

Разговараат сопруг и сопруга:

Тој: Пак ми ја имаш „исчистено“ сметката.

Таа: Па да, затоа што те сакам.

Тој: Каква врска имаат парите со љубовта?

Таа: Знаеш како велат - Чиста сметка, долга љубов.