Месечен хороскоп – август, 2017 | Хороскоп
Почетна » Забава » Хороскоп » Месечен хороскоп – август, 2017

Месечен хороскоп – август, 2017

Август ќе ни донесе динамика и возбуда.

Нè очекуваат две еклипси. Имено, на 7 август ќе има делумно затемнување на месечината, а на 21 август ни претстои целосно затемнување на сонцето.

Две нови ретроградни движења ќе нè спојуваат со лица или ситуации од минатото. Уран на 3 август ќе започне да се движи ретроградно, зголемувајќи го ризикот од непредвидени трошоци и погрешни импулсивни реакции. Ретроградното движење на Меркур од 13 до 31 август ќе донесе проблеми со комуникацијата и технологијата. Се бара трпение и толерантност.

ЛАВОВИТЕ и ДЕВИЦИТЕ ќе бидат најдарежливо наградени од планетите.

Датум Случување
3 августУран преминува во ретроградно движење во овен
7 август☽ Настапува полна месечина во водолија (делумно затемнување на месечината)
13 августМеркур преминува во ретроградно движење во девица
21 август☽ Настапува млада месечина во лав (целосно затемнување на сонцето)
23 августСонцето влегува во девица
25 августСатурн преминува во директно движење во стрелец
26 августВенера влегува во лав
31 августМеркур со ретроградно движење преминува во лав

Табела: најважните датуми за месец август и движењето на небесните тела

Кликнете на вашиот хороскопски знак и дознајте како планетите ќе влијаат на вас овој месец:

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 63%
  • 37%
Се испраќа...

(Вкупно: 5818 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“