Почетна » Колумни » Мирисање оригами

Мирисање оригами

Доминантниот мажјак

Се чувствувам прилично мизерно кога налетувам на типични балканци, опсесивно љубоморни алфа-мажјаци кои не знаат сами да си го избришат задникот правилно, па шетаат со покакани гаќи. А до нив се стиснала некоја кутра душа...

Синџир на моќ

Ако поимот мобинг пред неколку години претставуваше непозната именка, денес е нерешлива равенка со многу непознати. Кога сум тажна, обично гледам вести или прелистувам некој дневен весник, од проста причина што ме засмејуваат. Таму...

 
Како се отуѓивме?

Самото сознание дека не постои Дедо Мраз, ниту добри самовили и светци ни ја отвори вратата кон студениот свет наречен реалност и ни мавна груба шлаканица, одземајќи ни ја можноста да сонуваме. Таму некаде се вметнаа одговорноста...

 
О писменех

Многумина фрчат со носињата кога ќе слушнат некој дијалект и изразуваат лик кој имитира гадење. Нервозно ги поткреваат веѓите и коментираат како дијалектите се смешни и глупави. Многу погрешно драги читатели. Дијалектите се...

 
Не врти го грбот

Колкумина сте се сретнале со погледот на бездомник и сте го завртеле настрана, брзо одминувајќи го? Можеби не сте имале време во моментот, а можеби низ главата ви проструила мисла дека е мрзелив, па вашата скромна донација ќе му...

 
Емоционални крвопии

Не поднесувам тмурни, негативни, намќоресто-депресивни суштества. Сфаќам дека со тек на времето прагот на толеранција сè повеќе ми се скусува за ваквите гости, додека не останат само распарталени конци од тоа мало чергиче за добре...

 
ЈСП – и сè е можно!

Пред неколку седмици имав ужасно искуство во крвотокот на нашиот град. Мора да признаеме дека сите приказни за ЈСП се веќе слушнати и соџвакани. Кружат наоколу како некои стари урбани легенди, зачинети со новите авантури...

 
Без другари е тажно, другарството е ВАЖНО

Човек не може никогаш да биде целосно сигурен во одредени нешта. Јас можам да констатирам две сигурни работи: денеска полнам 28 години и пријателите се најголемото богатство кое може да го поседуваме. Всушност, тие се огледало на...

 
Каде песно моја?

Викендов бевме сведоци на уште една мала македонска музичка историја, Скопје Гори. Како вистински уморни и подостарени вљубеници во нотите, удобно се сместивме на горниот кат во поранешен Колосеум, а сегашен Експо Центар, и се...

 
Мамо, јас сум геј!

Кога станува збор за тоа специфично прашање околу хомосексуалноста, мајка ми секогаш велеше – „Не ми пречат, сè додека не се во мојот двор. А под мојот двор, ја подразбирам мојата држава“. Не ја обвинувам. Таа има свое мислење...

   
Страница 1 од 5

Анкета

Анкета
Дали си имате направено естетска корекција на лицето?
  • 13%
  • 25%
  • 62%
Се испраќа...

(Вкупно: 12315 гласа)

Цитат

Животот е како монета. Можете да ја потрошите како сакате, но можете да ја потрошите САМО ЕДНАШ.

Лилиен Диксон

Виц

Брачните расправии се како да читаш „Правила и услови за користење“ на интернет.

На крајот посекако завршуваш со: „Се согласувам“.