178 новозаразени, 71 оздравен и 4 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » 178 новозаразени, 71 оздравен и 4 починати од коронавирус во Македонија

178 новозаразени, 71 оздравен и 4 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.368 тестирања, а има 178 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 42
 • Куманово 19
 • Дебар 1
 • Штип 1
 • Прилеп 16
 • Тетово 14
 • Струга 5
 • Велес 5
 • Битола 4
 • Охрид 3
 • Кавадарци 1
 • Гостивар 11
 • Гевгелија 4
 • Струмица 13
 • Крива Паланка 2
 • Радовиш 2
 • Кочани 17
 • Пробиштип 2
 • Македонски Брод 1
 • Валандово 3
 • Виница 1
 • Делчево 2
 • Свети Николе 1
 • Кичево 8
Коронавирус податоци

Институтот за јавно здравје регистрира 71 оздравен пациент од:

 • Скопје 25
 • Куманово 11
 • Штип 10
 • Прилеп 7
 • Струга 5
 • Охрид 3
 • Кавадарци 1
 • Гостивар 1
 • Крива Паланка 3
 • Кочани 3
 • Пробиштип 1
 • Берово 1

Починати се 4 лица - двајца пациенти од Скопје (61 и 59г), пациент од Куманово (69г) и пациентка од Штип (70г). Сите се починати во болнички услови.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 2 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 75 пациенти. На кислородна поддршка се 42 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 4 деца и 4 мајки позитивни на КОВИД-19, 1 дете и 1 мајка суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5, а вкупно хоспитализирани се 36 пациенти. На респираторна машина е 1 пациент.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 21, а во болницата во Штип се 36 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 154, позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16.735, бројката на оздравени пациенти е 13.863, на починати е 693, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.179.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 40%
 • 14%
 • 25%
 • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9808 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.