Нови податоци: 518 новозаразени и 9 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Нови податоци: 518 новозаразени и 9 починати од коронавирус во Македонија

Нови податоци: 518 новозаразени и 9 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 2.367 тестирања, а има 518 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 261
 • Куманово 13
 • Штип 19
 • Прилеп 21
 • Тетово 30
 • Струга 5
 • Велес 13
 • Битола 21
 • Охрид 15
 • Кавадарци 11
 • Гостивар 10
 • Гевгелија 11
 • Струмица 23
 • Крива Паланка 4
 • Радовиш 6
 • Кочани 11
 • Пробиштип 6
 • Берово 2
 • Валандово 3
 • Виница 2
 • Делчево 3
 • Свети Николе 8
 • Кичево 13
 • Ресен 6
 • Неготино 1
коронавирус

Починати се 9 лица, четири пациенти од Скопје (36, 60, 65 и 53г), еден пациент од Штип (66г), еден од Радовиш (72г), еден од Струмица (71г), еден од Пробиштип (75г) и еден пациент од Македонска Каменица (44г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 200 оздравени пациенти од:

 • Скопје 112
 • Куманово 2
 • Штип 7
 • Прилеп 5
 • Тетово 8
 • Струга 1
 • Велес 2
 • Битола 9
 • Охрид 3
 • Гостивар 8
 • Гевгелија 3
 • Струмица 10
 • Радовиш 5
 • Кочани 8
 • Берово 3
 • Валандово 4
 • Свети Николе 4
 • Кичево 3
 • Ресен 3

Досега во земјата се направени вкупно 231.613 тестирања на КОВИД-19.

Направените 2.367 теста се преку: ИЈЗ-721, ЦЈЗ Скопје-82, Авицена-496, Биотек-271, МАНУ-170, Жан Митрев (Филип Втори)-210, Систина со PCR метода-136 , лабораторија Лаор–77, Судска медицина-28, ЦЈЗ Битола-99, Инфективна клиника-10, ГАК-11, Синлаб-56, лаборатории од странство-0.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 18 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 128 пациенти. На кислородна поддршка се 90 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 5 деца и 6 мајки позитивни на КОВИД-19, 2 деца и 2 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 3 приеми, а вкупно хоспитализирани се 45 пациенти. На респиратор се 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 49, а во болницата во Штип се 52 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани и Кавадарци се хоспитализирани 286, позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 25.991, бројката на оздравени пациенти е 18.247, на починати е 883, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6.861.

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
 • 13%
 • 22%
 • 65%
Се испраќа...

(Вкупно: 3576 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.