Сензорни авантури | Колумни
Почетна » Колумни » Сензорни авантури

Сензорни авантури

Колумна: Што претставува сензорна корпа?

Сензорната корпа е независен начин на игра кој им овозможува на дечињата од најмала возраст да истражуваат...

Колумна: Тантруми – фази, како да ги препознаете и да ги намалите

Еден од првите предизвици со кои се соочуваат родителите се фазите во кои детето поминува низ тантруми.

 
Воспитување на мали деца: Консеквенции и казни

Една од дискусиите кои често се актуелни помеѓу нас, родителите, е секако околу казнувањето на децата. ЗА или ПРОТИВ казни...

 
Практични совети за родители за стимулација на говорот кај малите деца

Неодамна имав чест за присуствувам на еден семинар за логопедија и за начините на кои ние, родителите, без употреба на некакви...

 
Детски развој: Рана стимулација и интервенција

Пред да започнам да говорам за себе, за нас, за нашето искуство, би кажала неколку зборови околу стимулацијата и интервенцијата...

 
DIY: Сензорни шишиња, тегли и кеси со материјали од домот за стимулација на сетилата на децата

Денес ќе говорам за сензорни игри кои можеме да ги направиме и сами, со материјали од домот. Девојките обожаваат...

 
Кои играчки се вистинскиот избор за моето дете?

Живееме во динамично време каде понудата на играчки за најмалите е драстично зголемена во однос на онаа која нам ни беше...

 
Пак ли со тоа шлакутниците!? Рецепт за кинетички песок со 2 состојки кои ги има во секој дом

Сензорните игри во домот се често критикувани и одбегнувани, сосема неосновано според мене, поради нередот кој го оставаат...

 
Како да започнам со активности за моето дете?

Совети како да ја стимулираме фината моторика кај децата.

 
Што кога отсуството на говор е само симптом, не и дијагноза?

Започнувам со една приказна чиј почеток ниту јас сама не успевам да го лоцирам. Затоа ќе започнам говорејќи за неа. Мојата прва љубов...

   
Страница 1 од 2

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
  • 15%
  • 21%
  • 64%
Се испраќа...

(Вкупно: 10182 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.