Со 387 тестирања потврдени се само 48 нови случаи на коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Со 387 тестирања потврдени се само 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Со 387 тестирања потврдени се само 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 387 тестирања, а има 48 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 20
 • Куманово 3
 • Дебар 1
 • Прилеп 3
 • Тетово 1
 • Струмица 4
 • Кочани 9
 • Пробиштип 1
 • Пехчево 1
 • Виница 2
 • Делчево 1
 • Свети Николе 2
Коронавирус податоци

Починати се 4 пациенти од Скопје (73 и 62г), Куманово (69г) и Тетово (72г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 61 оздравен пациент од:

 • Скопје 21
 • Куманово 3
 • Штип 2
 • Тетово 5
 • Струга 6
 • Битола 1
 • Гостивар 4
 • Гевгелија 2
 • Крива Паланка 2
 • Радовиш 3
 • Кочани 6
 • Пробиштип 2
 • Виница 2
 • Свети Николе 1
 • Кичево 1

Досега во земјата се направени вкупно 185.708 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17.674, бројката на оздравени пациенти е 14.642, на починати е 729, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.303.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 40%
 • 14%
 • 25%
 • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9592 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.