Девица | Хороскоп

Девица (23. VIII – 22. IX)

Понеделник, 24 Февруари 2020

Не се штипкајте себеси за да се разбудите, ова не е сон, туку јаве. Прекрасен настан ќе ви го забрза срцето, ќе ви ја украде концентрацијата и ќе ве одведе во сосема нов свет. Позрело отсекогаш ќе го анализирате вашиот живот, подготвени да промените сè што не ви се допаѓа во него.

Време е да им докажете на членовите од семејството дека сте посамостојна личност. Тоа се прави со дела, не со зборови.

Февруари, 2020

Љубов

Можеби температурите надвор ќе бидат ниски овој февруари, но вашиот љубовен сектор ќе гори од страст.

Венера, планетата на љубовта и убавината, цел месец ќе патува во вашите сектори на партнерствата, носејќи огромни бранови романтика во нив. Во првата недела од февруари, нежната планета ќе патува во вашата 7-ма куќа на сериозните партнерства и обврзувањето, правејќи ве како едно со партнерот. Ќе се изненадите на блискоста која ќе имате и ќе се чувствувате почитувано и сакано. Ова е недела кога некои парови ќе се заколнат на вечна љубов.

Кокетата во вас ќе биде будна и жива, па привлекувањето внимание воопшто нема да ви претставува проблем. Ако некој ви се допаѓа, не кријте ги чувствата, флертувајте! Борете се за вашата среќа...

...И уживајте во резултатите во периодот по 7 февруари, кога оној што ви се допаѓа ќе започне да ви покажува дека чувствата ви се возвратени. Преминот на Венера во вашиот сектор на интимноста и поврзувањето несомнено ќе ги исполни вашите најромантични соништа.

Некој ве повреди во минатото? Си ја полните душата со омраза која воопшто не ја посакувате? Имате потреба да му простите на некого за грешките? Направете го тоа на 9 февруари, под светлината на полната месечина во вашата 12-та куќа на завршетоците и простувањето. Ослободете се од лошите чувства за тие да не ви го нарушуваат внатрешниот мир. Запомнете, простувањето и заборавањето се два различни поими.

Фокусирајте се на комуникацијата со саканиот на Денот на вљубените, кога месечината ќе биде во вашата 3-та куќа. Искористете го времето насамо за да разговарате на теми кои постојано ги избегнувате и за да најдете решение за вашите проблеми. А да, и не заборавајте да флертувате притоа. Ако сте сингл, можно е да си го кажете првото „Здраво“ со оној што ви се допаѓа.

Дефинитивно ќе бидете најатрактивната личност каде и да се појавите во втората половина од месецот. Заблагодарете му се за тоа на сексапилниот Марс, кој на 16 февруари ќе премине во вашиот сектор на гламурот, живоста, ведрината и флертот. Ќе плените со стил, грациозност и самодоверба и никој нема да може да ја засени вашата моќна појава. Не се задоволувајте со малку кога можете да имате многу.

Ако планиравте бебе со партнерот или сте во брак, можно е да скокате од радост кога ќе го видите позитивниот тест за бременост. Петтата куќа е и сектор на плодноста, па ако не сакате да забремените, користете заштита.

На 17 февруари, Меркур, планетата на комуникацијата, ќе премине во ретроградно движење во вашата 7-ма куќа на сериозните партнерства. Неочекувано ќе добиете повик или абер од ваш поранешен партнер со кого долго време сте имале романса и кој многу сте го сакале. Не верувајте пребрзо на неговите зборови, уверете се во нив пред да ја дадете повторно вашата доверба.

Ако сте во врска, можно е да се карате со партнерот за лица кои повеќе не постојат во вашите животи или да се навраќате на стари проблеми кои некогаш сте ги оставиле зад себе.

Младата месечина на 23 февруари ќе настапи во вашиот сектор на љубовта и обврзувањето, носејќи нови почетоци во него. Ова е прекрасен ден за започнување нова врска или носење на веќе постоечката на следното ниво.

Работа и пари

Умот ќе ви работи со 300 на час во текот на вториот месец од годината, па ќе сакате да бидете насекаде и да правите сè. Престојот на Сонцето во вашата 6-та куќа на ефективноста ќе прави да се чувствувате семоќно, но морате да научите да си поставувате граници, бидејќи иако сте неверојатно трудољубиви, вие сте сепак само човек. Организирајте го максимално вашето време, онака како што само вие го можете тоа. Расчистете го хаосот и ќе се радувате на зголемената продуктивност.

Благодарение на Марс, кој во првата половина од месецот ќе патува во вашата 4-та куќа на домот и семејството, ќе успеете да одржувате баланс меѓу професионалниот и личниот живот. Кога работите, вие ќе давате 100% од себе, но кога сте со семејството, нема да сакате никој да ве вознемирува со дополнителни работни обврски.

На 9 февруари, ќе настапи полна месечина во вашата 12-та куќа на лекувањето и одморот. Тој ден посветете си го на себе. Спијте, релаксирајте се, одете на прошетка во природа или не правете воопшто ништо.

Преговарате за зделка или планирате да потпишете договор во втората половина од месецот? Бидете мудри, читајте сè по двапати и консултирајте со стручни лица пред да го ставите вашиот потпис на хартија. На 17 февруари, Меркур ќе премине во ретроградно движење во вашата 7-ма куќа на обврзувањето, што значи дека можни се скриени игри, недокажани реченици, пропуштени детали кои се важни.

Здравје

Неодамна си дадовте ветување дека ќе му посветите поголемо внимание на вашето здравје, дека ќе започнете да вежбате или дека ќе го зголемите интензитетот на тренирање? Можеби создадовте календар со здрави оброци кои ќе ви ја зголемат енергијата? Сега е време да ги реализирате вашите замисли!

Сонцето во првите 19 дена ќе патува во вашата 6-та куќа на здравјето и фитнесот, мотивирајќи ве да го промените вашиот начин на живот. Ако прескокнувавте одредени здравствени прегледи или сметавте дека треба да си направите третман за разубавување или да одите на масажа, сега е време да го направите тоа.

Многу девици во првата половина од месецот ќе се чувствуваат помотивирано и поудобно кога тренираат дома. Кој вели дека треба да одите во фитнес сала за да изгледате фит? Под влијание на Марс, можно е да започнете да создавате своја градина во која ќе одгледувате растенија без хемикалии и пестициди.

2020 година

Љубов

Љубов од која забрзува срцето, убавина пред која светот симнува капа, поглед кој продира во срцето, гламур кој заслепува... 2020 година дефинитивно нема да ја заборавите до крајот на животот. На почетокот од новата декада вие ќе бидете полни со живот и страст. Планетите ќе се здружат за да ви го обојат животот во бојата на љубовта.

Девиците се здодевни и монотони? Хахаха, слатко ќе им се смеете во лице на сите оние што имаат такво мислење за вас. Среќниот Јупитер, заводливиот Плутон и сериозниот Сатурн ќе се здружат во вашата 5-та куќа на гламурот, романсата и флертот за да ја разбудат вашата огнена страна. Ќе заборавите на претпазливоста која секогаш е карактеристична за вас и ќе ја проширите вашата романтична палета, експериментирајќи во љубовта. Вистинската љубов ќе ја пронајдете надвор од вашата комфорна зона, можеби и надвор од границите на вашата татковина.

Паровите ќе имаат многу романтични моменти за паметење, заеднички патувања и спонтани авантури. Со неверојатна леснотија ќе ги разголувате и душата и телото пред саканиот и ќе се запознаете меѓусебно до најмал детаљ. Доколку планирате бременост, 2020 година ќе ви го оствари сонот. Петтата куќа управува со плодноста. Ако веќе сте родител, ќе имате многу можности да поминете квалитетно време со вашите деца.

Огледалце, огледалце мое, кажи ми... Под влијание на заводливиот Плутон, во 2020 ќе се чувствувате прекрасно во сопствената кожа. Некои девици неочекувано ќе соберат голем број следбеници на социјалните мрежи, други ќе уживаат во комплиментите од многуте додворувачи, трети ќе си ја зголемат популарноста во нивното место на живеење.

Многу девици во првото тромесечје од годината ќе направат смели промени во надворешниот изглед. Можно е да ја ги исечете долгите прамени и да пробате фризура боб, да се насочите кон покласичен стил или пак да привлекувате погледи со повпечатлива шминка.

Сатурн, планетата-учител, накратко ќе ја напушти забавата и ќе патува во вашата 6-та куќа од 22 март до 11 мај, давајќи ви приказ на она што ве очекува во претстојните три години. Ќе започнете со партнерот да се стремите кон фит изглед и здрава исхрана. Веројатно заедно ќе уплатите членарина во фитнес сала.

Сè уште сте сингл? Ќе се заљубите во мускулест заводник кој не се плаши да покаже дека е обожавател на средениот изглед.

Секси, секси... Вие ќе бидете свесни за вашата атрактивност и максимално ќе ја истакнувате во втората половина од година. Секој што ќе ве запознае тогаш ќе биде хипнотизиран од вашата убавина и тешко ќе може да ве заборави. Сексапилниот Марс ќе има невообичаено долго патување во вашата 8-ма куќа на интимноста, поврзувањето и трајните врски, носејќи потенцијален партнер во вашиот живот. Можна е љубов на прв поглед.

Сред лето, атмосферата во вашата љубовна врска ќе премине од жешка во пеколно жешка. Летувањето со партнерот дефинитивно ќе биде период кој никогаш нема да го заборавите, исполнет со лудории и романтика. Можно е неочекувано партнерот да клекне на колено пред вас и да ве запроси.

Проблеми во рајот годинава може да создаваат само ретроградните движења на космичките љубовници Марс и Венера. Од 13 мај до 25 јуни планетата на љубовта и убавината ќе се движи „наназад“ во вашата 10-та куќа на долгорочното планирање. Избегнете ги сериозните разговори за иднината со партнерот и карајте се фер. Не кажувајте нешто за што може да жалите.

Сексапилниот Марс пак ќе го започне ретроградното движење на 10 септември, а ќе се врати во директно движење на 14 ноември во вашата 8-ма куќа на силните чувства и интимноста. Можно е во вашиот живот да се врати ваш поранешен партнер кој ќе моли за уште една шанса.

Заокружете го 5 јули на календарот. Лунарна еклипса во вашата 5-та куќа ќе донесе голем пресврт во вашиот љубовен сектор.

Работа и пари

Креативни како дете ќе бидете во првата година од новата декада, па ќе ги претпочитате проектите кои ви ја будат страста.

Вие сте во многу добра позиција за да заработувате од социјалните мрежи, бидејќи имате голема мрежа од следбеници, која допрва и ќе се шири. Бидејќи Јупитер е глобален патник, некои девици ќе се радуваат и на светска популарност која нема да им носи само слава, туку и пари. Не постојат ограничувања за вас, освен ако самите не си ги поставите.

Долгото патување на Венера во близнаци ќе ви помогне да се поврзете со влијателни личности кои ќе ве издвојат од конкуренцијата и ќе ве одведат на врвот од вашата кариера. Стратешкото создавање контакти ќе биде добитно за вас. Да, понекогаш е важно кои луѓе ги познавате.

Во втората половина од годината, можно е да купите недвижен имот или акции, чија вредност брзо ќе порасне и ќе ви донесе голем профит. Екстра долгиот престој на амбициозниот Марс во вашата 8-ма куќа на некои девици ќе им донесе и добивка од игри на среќа.

Кон средината на декември и Јупитер и Сатурн ќе се преселат во вашата 6-та куќа на системите и структурата, враќајќи ја организираноста во вашиот живот.

Здравје

Во првото тримесечје од годината, ќе бидете хедонист кој ужива во храната и задоволствата што ни ги нуди животот. Сè додека јадењето е вкусно, тоа може да биде на вашето мени. Воопшто нема да си го оптеретувате умот со броење калории или со строги диети. Животот е еден, а вие ќе сакате да го живеете на максимум.

СТОП! На 22 март строгиот Сатурн ќе влезе во водолија, вашата 6-та куќа на здравјето и фитнесот, враќајќи ја вашата дисциплинираност. Во текот на пролетта, планетата-учител ќе ве натера да закочите и да помислите на вашето здравје. Полека, но сигурно, ќе создавате баланс меѓу професионалниот, семејниот, личниот и здравиот живот.

Престанете да правите сè за децата, за партнерот, за родителите, за домот... Направете нешто за себе оваа година.

Општи карактеристики за девица

Девиците се управувани од Меркур – планетата на интелектот и комуникацијата. Ако вашиот знак е девица, тогаш сигурно сте многу љубопитни. Секогаш сакате да знаете сè до детали, потоа тоа го анализирате, формирајќи си свое мислење и преценка.

Многу сте слатки и наивни, но вашиот брз ум никогаш не пропушта ниту еден детаљ. Обожавате да анализирате сè! Фактички може да полудите, затоа што никогаш не престанувате да мислите. Одморете го малку вашиот ум решавајќи крстозбор, пишејќи приказна или подредувајќи го вашето биро.

Вие сте перфектен и прецизен работник, организирани сте и подредени. Поради вашиот перфекционизам, секогаш ги гледате грешките и недостатоците кај другите и понекогаш премногу ги критикувате вашите пријатели. Но, за сметка на тоа секогаш сте покрај нив кога имаат потреба од помош и никогаш не им велите „не“ кога им треба вашата услуга.

Секогаш внимателно ги слушате другите додека зборуваат и како резултат на тоа, секогаш им ги давате најдобрите совети. Вие сте од оние луѓе кои сакаат да им помагаат на другите, но никогаш не прифаќаат помош од нив. Оставете ги вашите пријатели да ви помогнат и да ве поддржат во тоа што го правите.

Во љубовта сте повеќе ладни и практични, отколку романтични. Како припадник на земјен знак уживате да бидете надвор, на отворено. Земјените знаци исто така се многу практични. Вие внимателно ги проценувате вашите одговори и никогаш не реагирате емоционално.

И за крај еден совет - пробајте да бидете малку поотворени кон луѓето околу вас. Не мора да бидете перфектни за другите да ве сакаат. Едноставно, бидете она што сте.

Симбол:
Девица

Симболизира:
Перфекционизам, аналитичност, логика, работливост, детализирање, потчинетост, ефикасност.

Елемент:
Земја

Планета:
Меркур – планетата на интелектот и комуникацијата. Во Римската митологија Меркур е пратеник на боговите, познат по своите аналитични способности. Тој е исто така познат по комуникациските способности, брзината и интелектот.

Ден од седмицата:
Среда

Боја:
Светло зелена

Број:
5

Скапоцени камења:
Сафир и топаз.

Најдобри професии:
Лекари, фармацевти, социјални работници, секретари, градежни работници, сметководители, библиотекари, медицински сестри и секакви работи поврзани со хигиена.

За да се спријателите со нив:
Поради тоа што ги сакаат деталите, покажете интерес кон оние детали, кои што обично не се забележуваат.

Дел од телото:
Стомак, половина, дигестивен систем.

Добри карактеристики:
Посветени, креативни, сакаат да помагаат, работливи, остроумни, практични, аналитични, перфекционисти, педантни, чисти, логични, остроумни.

Лоши карактеристики:
Самоуништувачки и самосожалувачки настроени, обожаваат да даваат совети и да ги затрупуваат другите со прашања, премногу критични, скептични, со комплекс за ниска вредност.

Карактеристики по кои ќе ги познаете:
Бебешко лице, скитнички очи кои ја анализираат секоја ситуација.

Омилени работи:
Лаптопи, списанија, да се тушираат долго време со ароматизирани сапуни, концерти на отворено, пријатели од детството.

Работи кои ги мразат:
Мрзливи или вулгарни луѓе, крчми, зачинета храна, да го напуштаат својот дом, несигурност, нејасни работи.

Можете да ги најдете:
Како ги чуваат децата на соседите; како ги исполнуваат обврските, од нивните бескрајно долги листи за работи кои што треба да ги направат; чистејќи перфектно без да остане ни една дамка.

Скриена желба:
Да бидат херои!

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 73%
  • 27%
Се испраќа...

(Вкупно: 19985 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?