Водолија | Хороскоп
Почетна » Забава » Хороскоп » Водолија

Водолија (20. I – 18. II)

Понеделник, 20 Јануари 2020

Пред сите да ви посакаат „Среќен роденден“, замислете си желба. Денес Сонцето ќе премине во вашиот знак, најавувајќи го најубавиот период во годината за вас, период во кој треба да се ставите себеси на прво место. Сите погледи ќе бидат насочени кон вас, уживајте во вниманието.

Ова е идеален период за промени во надворешниот изглед. Па, зарем една водолија би можела да згреши во изборот?

Јануари, 2020

Љубов

Се чувствувате поспано? Јануари ќе ви започне смирено и тивко, а ќе ви заврши енергично и гламурозно, токму онака како што вие посакувате. Еј, шармантни водолии вашата најубава сезона е на прагот, исчистете го животот од непотребни нешта за да ја дочекате подготвени.

Цела армија планети (Плутон, Сатурн, Јупитер, Меркур, Сонцето) на почетокот од годината ќе патува во вашата 12-та куќа на лекувањето, завршетоците и ослободувањето, поттикнувајќи ве да го фрлите зад себе товарот кој го носите на вашиот грб. Збогувајте се со лажните пријатели, излезете од љубовната врска ако сте несреќни во неа, избришете го бившиот од мислите и запомнете дека минатото со причина се нарекува минато.

Шанса за романса ќе имате уште на почетокот од новата година. Во првите 13 дена романтичната Венера ќе патува во вашиот знак, правејќи ве шармантната заводничка која сите ја сакаат. Празничните забави ќе ви донесат многу нови додворувачи, па ако неодамна излеговте од лоша врска, воопшто нема да имате простор за тагување. Напротив, ќе откриете дека вредите многу повеќе отколку што сте си мислеле.

Ако сте во врска, ќе го изненадите саканиот со ново понежно однесување. Конечно ќе ја совладате уметноста на компромисот и ќе му докажете дека се грижите за неговите чувства.

На 3 јануари сексапилниот Марс ќе влезе во вашата 11-та куќа на пријателствата, носејќи ви разигран и жив месец во кој ќе обожавате да се дружите со партнерот со други парови и во кој почесто ќе излегувате надвор дома. Овие дружби позитивно ќе се одразуваат на вашите односи бидејќи ќе ви бидат како свеж воздух.

Веќе чувствувате магнетска привлечност кој ваш пријател? Тоа воопшто не треба да ве изненадува. Марс ќе ја избрише границата меѓу љубовта и пријателството.

Брачните партнери ќе се радуваат на поголема хармонија во домот откако на 11 јануари Уран ќе го прекине ретроградното движење во вашата 4-та куќа на домот и семејството. Пет месеци наназад оваа планета на бунтовноста ви ја тресеше семејната идила и ви ги нарушуваше односите со партнерот и со децата. СТОП! Тоа ќе прекине сега.

Ќе блеснете во полн сјај пред светот на 20 јануари кога Сонцето ќе ги насочи своите зраци кон вашиот знак. Започнува сезоната на водолиите, сезона кога треба да се ставите себеси на прво место. Не се плашете да ја истакнете вашата природна убавина и да го шармирате светот. Премногу се жртвувавте во изминатиот период, а сега фокусирајте се на вашите желби.

Најубавиот ден месецов дефинитивно ќе ви биде 24 јануари кога ќе настапи млада месечина во вашиот знак. Ќе застанете под рефлекторите и ќе уживате во огромното внимание.

Работа и пари

Па и не мора веднаш да започнете да се стремите кон успехот. Дајте си време за да го наштимате темпото со кое сакате да ја поминете претстојната година. Јануари е месец за одмор за вас, бидете нежни кон себе.

Завршете ги започнатите проекти и задачи пред да прифаќате нови месецов. Сонцето во првите три недели ќе патува во вашата 12-та куќа на завршетоците.

Не мора да правите ништо сами месецов, претпочитајте ја работата во тим. На 3 јануари енергичниот Марс ќе премине во вашата 11-та куќа на групните активности и тимската работа, правејќи ве најуспешни кога работите рамо до рамо со други личности.

Полната месечина на 10 јануари ќе настапи во вашата 6-та куќа, носејќи во вашиот живот личност која ќе стане ваш ментор и која ќе ве научи на скапоцени деловни тајни и лекции. Држете ги ушите отворени, тоа е ден кога не смеете да бидете дефокусирани.

Втората половина од месецот ќе ви биде тотална спротивност на првата. Имате зелено светло да го трчате најбрзиот маратон во вашиот живот. Ниту една пречка нема да биде преголема за вас.

Здравје

Одморете се! Во првата половина од месецот морате да се грижите за себе и да си го дадете потребниот одмор за да можете да функционирате нормално. Слушајте го вашето тело.

На 10 јануари лунарната еклипса ќе ви донесе пресвртен момент во вашиот начин на живот. Можно е да се откажете од лоша навика, да започнете да тренирате или да пробае нов режим на исхрана. Некои водолии ќе одат во екстремност и ќе станат вегани или вегетаријанци.

Во последните 10 дена од месецот ќе чувствувате дека енергијата струи во вашето тело. Забрзајте го темпото на живот, имајте високи фитнес цели.

2020 година

Љубов

Подготвени сте! Исчистете го секое делче од вашиот живот! 2020 година ќе ви биде како излегување од еден стар свет и влегување во нов каде сè е магично. Ослободувањето од нештата што не ве усреќуваат повеќе ви е билет кон создавање најдобрата верзија од себе.

Моќното трио Јупитер-Сатурн-Плутон во најголем дел од годината ќе патува во вашата 12-та куќа на завршетоците и ослободувањето, охрабрувајќи ве за последен пат да ги погледнете нештата што повеќе не ви служат пред да ги оставите зад себе. Да, ќе биде емотивно. Да, ќе има збогувања. Но, уште поважно е што ДА ќе има нови познанства, нови љубови, нови искуства кои ќе го обојуваат празното платно кое умислено го создававте во вашиот живот. Пред да трепнете, прекрасен пејзаж ќе стои насликан пред вас, а вие со притаена насмевка ќе уживате во новото поглавје од вашиот живот.

Збогум, стара љубов! Конечно ќе ја соберете потребната храброст да го сечете последниот конец кој ве поврзуваше со личност која многу сте ја сакале во минатото. Ако сте сингл, ќе престанете да се надевате дека ќе се смирите со бившиот и ќе го отворите срцето за нова љубов. Бившите се „бивши“ со причина.

Водолиите кои се во врска ќе започнат отворено да разговараат со партнерот за нивните фантазии, па многу од нив ќе им станат и реалност. Не претпоставувајте дека партнерот знае што мислите, кажете му го јасно тоа и гледајте како тој посветено работи за да ве усреќи.

Од 22 март до 2 јули Сатурн, планетата-учител, ќе патува во вашиот знак, давајќи ви краток приказ што ќе се случува во вашиот живот во следните три години. Сите очи ќе бидат насочени кон вас, а вие ќе заведувате дури и без воопшто да се трудите. Стилот во овој период ќе ви стане софистициран. Не, нема да се задоволувате со првиот додворувач што ќе ви пријде. Точно ќе знаете колку многу вредите.

Ако сте во врска, ќе го изненадите и партнерот, а и себеси, со нова доза зрелост. Конечно ќе ја совладате уметноста на компромисот. Збогум недоразбирања, здраво хармонија!

Годинава, романтичната Венера ќе има екстра долго патување во вашата 5-та куќа на страста, романсата и флертувањето, забрзувајќи го вашето срце. Во периодот од 3 април до 7 август, ќе бидете игриви и бестрашни во љубовта, па несомнено ќе имате прекрасни моменти за паметење. Некои водолии ќе се израдуваат на две розови линии на тестот за бременост.

Ако сте сингл, во второто тримесечје од годината ќе ја сретнете љубовта на вашиот живот. Дотерувајте се и привлекувајте внимание каде и да одите. Не можете да знаете кога ќе се случи вашиот ѕвезден момент.

Сепак, овој страстен период ќе биде брануван од ретроградното движење на романтичарката Венера. Од 13 мај до 25 јуни, таа ќе патува привидно „наназад“ во вашата 5-та куќа, правејќи ве сомничави и несигурни во намерите на партнерот. Можно е да ви се чини дека кај него се обновуваат чувствата кон личност од минатото, дека тој повеќе не ве сака страсно како порано или дека не ја заслужувате неговата љубов. СТОП! Зарем тоа е возможно? Па се разбира дека не е и најверојатно сето ова е само дел од вашата имагинација, па почекајте Венера да се врати во директно движење пред да носите одлуки.

Во животот на некои соло водолии Венера ретроградна ќе врати поранешен партнер или симпатија кон кого имале силни чувства.

На 30 ноември ќе настапи полна месечина во близнаци, вашата 5-та куќа на страста, романсата и флертувањето, која ќе донесе и делумна лунарна еклипса. Заокружете го овој ден на календарот, тој ќе ви биде и еден од најромантичните во годината. Купидон може да ви приреди слатко и неочекувано изненадување како бременост или свршувачка. Ако сте сингл, можно е да ја пронајдете вашата идеална половина или да споите усни со личност којa долго време ви ја скокоткалa љубопитноста..

На средината од декември, и Јупитер и Сатурн ќе преминат во вашиот знак, најавувајќи ви неверојатна и прекрасна 2021 година која ќе го трансформира целосно вашиот живот.

Работа и пари

Не започнувајте ништо ново додека не го завршите старото – ова нека ви биде водечки принцип годинава, за да не ставите во вашата чинија повеќе отколку што можете да изедете. Морате да бидете понежни кон себе и покај вашата внатрешна сила, да си признаете дека сепак сте само обичен човек.

За првпат од 1994 година наваму, експертот Сатурн ќе влезе во вашиот знак на 22 март и ќе остане таму до 1 јули. Ќе почувствувате толку силна амбициозност и мотивација за работа каква што досега не сте почувствувале. Сепак, многу е важно да ги избришете мислите за брз успех кој доаѓа преку ноќ. Сатурн не сака кратенки, тој е дисциплиниран и нè учи дека успехот доаѓа само со труд и напорна работа. Скапоцени деловни тајни ќе научите во второто тримесечје од годината.

Две од овогодишните еклипси ќе се случат на 10 јануари и 21 јуни во вашата 11-та куќа на тимската работа, носејќи ви пресвртен момент во неа. Можно е да го пронајдете тимот од соништата со кој ќе се радувате на многу победи или да раскрстите со тим кој ве разочарал. Да, многу е важно со кого работите.

Машина за идеи ќе бидете во втората половина од годината, која ќе ви биде пораздвижена и поенергична. Во периодот по 28 јуни, ќе создадете контакти со моќни личности кои ќе ви помагаат да стигнете високо во кариерата. Во овој период амбициозниот Марс ќе патува во вашата 3-та куќа на комуникацијата, правејќи ја устата и ваше оружје, но и ваше средство за заработување. Можно е скапо да продадете ваша идеја благодарение на слаткоречивоста.

Избегнувајте ги конфронтациите со авторитети во периодот од 10 септември до 14 ноември, кога Марс ќе се движи ретроградно во вашата 3-та куќа. Во овој период можни се кавги со соседи.

На 17 декември Сатурн, планетата-учител, ќе се пресели во вашиот знак за следните три години, а на 19 декември него ќе му се придружи и среќниот Јупитер.

Здравје

Нема потреба да глумите среќа, во текот на 2020 година навистина ќе ја почувствувате, потребно е само да си дадете време да ја излекувате вашата душа од стари рани. Ова е година кога ќе воспоставите врска ум-тело, па ќе се радувате на добро физичко и на ментално здравје. Ако тагувате поради загуба, сега ќе успеете да го пронајдете вашиот спокој.

Исчистете си ја душата од негативни чувства кои ви го нагризуваат мирот. Опростете и заборавете! Не мора да го правите тоа сами кога околу вас има долга листа од луѓе кои се подготвени да ви помогнат. Ако се соочувате со здравствен проблем, Јупитер и Плутон ќе ви помогнат да пронајдете решение за него.

Две од овогодишните еклипси, на 10 јануари и 21 јуни, ќе се случат во вашата 6-та куќа на здравјето и фитнесот. Ќе успеете да се откажете од лош порок или навика како пушење, прејадување или постојано удоволување на луѓе кои не заслужуваат. Ова ќе бидат пресвртни моменти во вашиот велнес сектор, па дочекајте ги подготвени за промени.

Внимавајте со кого се дружите оваа година.

Општи карактеристики за водолија

Водолијата е управувана од Уран – планетата на оригиналноста, мудроста и целосната слобода. Симболот на водолијата е носачка на вода, а симболиката на знакот е носење на нови идеи. Родените во овој знак се бескраен извор на нови и оригинални идеи.

Вие им давате животворна течност на блиските, а пријателствата се многу важен аспект од вашиот живот. Најдобрата ваша карактеристика е тоа што можете да се спријателите со секој, па затоа имате голем број пријатели. Најсреќни сте кога сте заобиколени од необични луѓе со нестандардни идеи.

Работите упорно и енергично за да ги распространите вашите идеи, особено кога тие имаат некаква хуманитарна цел. Вие секогаш знаете како да го најдете идеалното решение за секој проблем. Различни сте од толпата и може да бидете многу добар лидер.

Пацифисти сте, но многу сте жестоки кога луѓето не го споделуваат вашето мислење. Многу лесно го губите трпението и сте непредвидливи.

Ултра модерни сте и секогаш облечени по најнова мода. Како воздушен знак вие на секој предизвик одговарате интелектуално, а не физички и емоционално. Својот интелект го покажувате преку искажување на своето мислење или преку дискусии.

Во љубовната врска сте нестабилни, не се приврзувате за партнерот и поради тоа не сте љубоморни. Водолијата е спротивен знак од лавот. Додека лавот се концентрира на личното задоволство, водолијата работи за хуманитарни цели. Поради влијанието на Уран имате силно развиена интуиција, која ви дава поглед кон иднината. Со тоа можете да направите другите да ја гледаат сегашноста на различен начин и сте големи иноватори.

Оригинални сте, обожавате изненадувања и сакате да ги шокирате луѓето околу вас. Токму во моментот кога другите мислат дека ве разоткриле, вие ја менувате играта. Обожавате да кажувате шеги, забавни сте и поради тоа луѓето сакаат да бидат околу вас. Но, никогаш не заборавајте да одделите дел од таа љубов за себе си.

Симбол:
Носачка на вода

Симболизира:
Индивидуалност, оригиналност, рамноправност, морал, изолација, слобода, независност, пријателство, братство, алтруизам, хуманизам, демократија, солидарност.

Елемент:
Воздух

Планета:
Уран – планетата на оригиналноста и бескрајната мудрост.

Ден од седмицата:
Сабота

Боја:
Тиркизна

Број:
5

Скапоцени камења:
Алуминиум, аметист и аквамарин.

Најдобри професии:
Социолози, електроинженери, истражувачи, астрономи, еколози, граѓански заштитници и секаква професија која што бара независност.

За да се спријателите со нив:
Не ги критикувајте, а помагајте им да ги постигнат своите цели!

Дел од телото:
Зглобови, китки и нервен систем.

Добри карактеристики:
Комуникативни, оригинални, отворени за нови работи, фер, привлечни, пријателски настроени, алтруисти, интелигентни, лојални, независни, толерантни, забавни, сакаат да им помагаат на другите.

Лоши карактеристики:
Претпазливи, самоунишувачки настроени, недостапни, нерационални, очајни, нетактични, неподредени, ексцентрични, нестабилни, резервирани.

Карактеристики по кои ќе ги познаете:
Слатка насмевка, ненадејни движења, стрелаат со поглед, долги нозе.

Омилени работи:
Компјутерско програмирање, тимски спортови, сè што има некаква цел.

Работи кои ги мразат:
Неправда, „кралици на драмата“, да се чувствуваат изолирани, да должат пари или услуги, кога мораат да изберат само едно нешто.

Можете да ги најдете:
Како предлагаат иновации на работното место, како планинарат, како држат спортски предавања.

Скриена желба:
Да почувствуваат целосна слобода!

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 77%
  • 23%
Се испраќа...

(Вкупно: 18282 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?