Вага | Хороскоп

Вага (23. IX – 22. X)

Сабота, 17 Август 2019

Не правете промени кои не ги сакате, без разлика што некои ќе ве уверуваат дека треба да ги направите. Оформете се во личноста која сакате да ја видите во огледалото, а не во личноста која ќе им се допаѓа на сите останати, но не и вас.

Застанете под рефлекторите вечерва. Не дозволувајте помислата на вашите „несовршености“ да ве тера да се криете во сенка.

Август, 2019

Љубов

Отворете го вашиот друштвен чадор и соберете под него колку што е можно повеќе пријатели. Ќе бидете душата на секое друштво во текот на август и луѓето ќе немаат друг избор освен да ве обожаваат. Запомнете дека со зголемената популарност доаѓа и скратено слободно време. Но, тоа вам веројатно нема да ви пречи во месецот на пријателството.

Во првите три недели од август, романтичната Венера ќе патува во вашата 11-та куќа на групните активности и технологијата. Ако сте сингл, не одбивајте ниту една покана за излегување и редовно проверувајте кој ви испраќа покана за пријателство на социјалните мрежи. Токму така ќе запознаете личност на која ќе посакате да ѝ го подарите срцето. Не е исклучена можноста ваш пријател да ви признае дека е заљубен во вас.

Паровите треба да ги зачестат излегувањата со други парови или со пријатели. Дружбите ќе бидат вистински благослов за хармонијата во вашата врска.

Можно е нов пријател да влезе во вашиот живот на првиот ден од месецот, кога ќе настапи млада месечина во вашата 11-та куќа и ќе ви донесе нови почетоци.

Уран, планетата на промените, на 11 август ќе премине во ретроградно движење во бик. Можно е непредвидено да се сретнете со бивш партнер кој многу сте го сакале, да ви се обноват стари чувства или проблеми. Сега е време да се справите со сите нерешени прашања засекогаш. Не гледајте на ова како на нешто лошо, дури и ако дојде без никакво предупредување.

Ќе ви доаѓа да се качите на покривот и да извикате колку сте среќни на 15 август, кога полната месечина ќе го осветли вашиот сектор на радоста и страста. Дали сте подготвени за фиеста? Заокружете го тој датум на календарот, бидејќи нема да сакате да го заборавите. Некои ваги токму тогаш за првпат ќе спојат усни со оној кој им го забрзува пулсот.

Позитивен тест за бременост ќе влезе во сликата на некои парови, комплетирајќи го нивниот мозаик. Наздравете за новиот живот (се разбира, без алкохол).

Ќе го намалите темпото со кое летате низ животот и ќе се повлечете од друштвениот живот во последните 10-тина дена од месецот, кога 4 планети ќе се преселат во вашиот сектор на одморот, лекувањето и опростувањето.

Сè ќе започне со сексапилниот Марс, кој на 18 август ќе премине во вашата 12-та куќа на завршетоците и одморот. Ако сте во лоша врска, ќе бидете уморни постојано да бидете личноста која простува и се жртвува без да добива ништо за возврат. Можно е да одлучите да свртите нов лист, но ако го направите тоа, не се вртете повеќе назад.

На 21 август и романтичната Венера ќе се пресели во вашиот сектор на завршетоците, помагајќи ви да ги пуштите да си одат од вашиот живот сите оние кои ве растажувале и да најдете мелем за вашите љубовни рани. Ова е период на транзиција, во кој треба да работите на вашето ментално здравје. Постојано потсетувајте се колку посебна личност сте.

Ако сте во здрава врска, ќе чувствувате потреба да го спуштите штитот и да му ја покажете вашата ранливост на партнерот. Тоа позитивно ќе ви се одрази на врската.

На 23 август и Сонцето ќе влезе во вашиот сектор на фантазиите, проследено од комуникативниот Меркур на 29 август. А, на 30 август таму ќе настапи и млада месечина. Опростете и заборавете! Не дозволувајте оние кои некогаш ве повредиле да ви ја украдат шансата за нови почетоци, кои ќе дојдат многу побрзо отколку што си мислите, бидејќи сезоната на вагите е на повидок.

Работа и пари

Август ќе ви помогне да сплетете џиновска мрежа од контакти со соработници, поддржувачи и истомисленици. Постојано ќе чувствувате дека не сте сами, дека некој стои зад вас, а тоа ќе ви биде како ветер во грбот.

Во првите 23 дена од август, Сонцето ќе се движи во вашиот сектор на групните активности и тимската работа, што значи дека одлично ќе се поврзувате со луѓето. Воопшто нема да ви се допаѓа помислата да работите сами во канцеларијата и ќе ги претпочитате проектите и задачите во кои се вклучени многу колеги.

До 18 август и енергичниот Марс ќе престојува во овој ваш сектор, правејќи ја технологијата ваш силен сојузник. Дополнително, на првиот августовски ден и комуникативниот Меркур ќе го прекине ретроградното движење. Повеќе нема да имате проблеми со расипани технолошки уреди, загубени документи, избришани податоци, заборавени информации...

Можно е да купите или продадете превозно средство (велосипед, автомобил или мотоцикл) откако на 11 август среќниот Јупитер ќе воспостави директно движење во вашата 3-та куќа. Соработките ќе ви бидат силна страна во втората половина од месецот.

Сепак, внимавајте со кого соработувате и во што инвестирате. На 11 август, непредвидливиот Уран ќе премине во ретроградно движење. Стојте подалеку од нелегитимни зделки.

Вашата продуктивност ќе се намали во последните 10-тина дена од месецот, кога треба да го намалите темпото на работење. Сепак, и вие имате право на одмор. Ако не сте биле на летување, одете на крајот од месецот. Можеби ќе искористите и поевтин аранжман.

Здравје

Во првата половина од август, ќе бидете како зависни од луѓе. Претпочитајте ги физичките активности во група или започнете нов режим на исхрана заедно со целото ваше семејство или со ваши пријатели. Некои ваги ќе започнат да ги споделуваат своите фитнес постигнувања и оброците на Instagram. Поддршката ќе ви биде клучот кон успехот.

Можно е да почувствувате потреба да го прочистите вашето тело од токсини во периодот по 11 август, кога Уран ќе се движи ретроградно. Слушајте го вашето тело!

Во последните 10-тина дена од месецот, ќе се чувствувате поспано, па одделувајте си по 7-8 часа за квалитетен сон.

2019 година

Љубов

Слушајте го вашето срце, тоа ќе ве одведе на прекрасни места во годината во која ќе се лулате меѓу удобноста на вашиот дом и дружбите со пријателите. Како права вага, одлично ќе балансирате меѓу личниот и друштвениот живот.

Годината ќе ви започне во прегратката на саканиот. На првиот ден од 2019 година сексапилниот Марс ќе влезе во вашата 7-ма куќа на сериозните партнерства и обврзувањето. Додека сите ќе го слават доаѓањето на новата година, вие ќе ја славите вашата свршувачка со саканиот. Доаѓа период во кој ќе „падне“ предлог за брак или ќе откриете дека очекувате дете.

Не сте во врска? Во периодот до Денот на вљубените ќе го промените љубовниот статус, бидејќи ќе ја пронајдете вашата сродна душа.

Јупитер, планетата на среќата и оптимизмот, речиси цела година ќе патува во вашата 3-та куќа на друштвените активности, поврзувањето и локалните активности. Ќе присуствувате на многу забави и ќе организирате многу забави. Многу нови личности ќе пристигнат во вашиот живот – некои како пријатели, некои како нешто повеќе од пријатели. Не е исклучена можноста ваш другар да ви признае дека е заљубен во вас или пак вие да почувствувате привлечност кон ваш другар.

Ако сте во врска, излегувајте како пар со вашиот сакан заедно со вашите пријатели. Заедно споделувајте искуства, среќни и тажни моменти. Тоа ќе ве зближи уште повеќе.

Оваа година ќе донесете важни одлуки поврзани со вашето живеалиште, семејството или со вашите сегашни и идни деца. Сатурн и Плутон рака за рака ќе патуваат низ вашиот сектор на домот и семејството, зголемувајќи ја вашата желба да се вдомите. Некои ваги ќе се вселат под ист покрив со партнерот, други ќе купат заеднички дом со него, трети ќе одлучат да основаат семејство, четврти ќе се израдуваат на вест за нов член во семејството...

Ако сте во врска во која не сте среќни или која се заснова на лаги и интриги, радикалниот Уран ќе ве натера да ја прекинете. На 6 март оваа планета на промените ќе започне патување во вашиот сектор на интимноста, каде ќе остане до 2026 година. Уран ќе ви го тргне розовиот превез од пред очите и ќе ве соочи со реалноста. Ќе престанете да го идеализирате саканиот или да го оправдувате неговото лошо однесување кон вас и ќе му дадете две опции – или да се промени или да си оди од вашиот живот.

Уран ќе ги натера вагите со статус сингл да веруваат во љубов на прв поглед, бидејќи таа навистина ќе им се случи.

Роденденската желба замислете си ја на 23 септември кога Сонцето ќе го посети вашиот знак. Голема е веројатноста таа да ви се исполни во период од еден месец. Ова се денови кога ќе бидете екстремно популарни, барани и сакани. Чувството да се биде во кожата на една вага ќе биде неверојатно.

Март и декември ќе бидат најжешките месеци за вас. Венера, планетата на љубовта и хармонијата, двапати оваа година ќе влезе во вашата 5-та куќа на страста и флертувањето. Од 1 до 26 март и од 20 декември до крајот на годината романтичната планета ќе ви дава сексапил и харизма за какви што многумина сонуваат. Венера ќе донесе море од нови додворувачи во вашиот живот, па оваа година тешко дека ќе го задржите статусот сингл.

Прекрасна вест е тоа што Венера воопшто нема да се движи ретроградно оваа година, што значи помалку кавги и недоразбирања во врските.

Работа и пари

Годината која измина ве направи машина за пари. Веројатно значително си ја подобривте финансиската состојба и откривте нови начини за заработување. Сега е време да го освоите светот со вашата интелигенција и со брилијантните идеи. Под влијание на Јупитер во вашата 3-та куќа вие ќе бидете желни за знаење и интелектуални предизвици. Можно е да заминете во друга држава за да ги стекнете посакуваните експертски вештини.

Стабилноста ќе ви биде и тоа како важна оваа година. Ако имате заостанат долг или заем, строгиот Сатурн ќе ве натера да направите сè за да го вратите.

Непредвидливиот Уран на 6 март ќе започне патување во вашата 8-ма куќа на неочекуваната среќа, недвижностите и заедничките инвестиции, каде ќе престојува до 2026 година. Во овој период можно е да заработите пари преку купување и продавање имот или преку игри на среќа. Ако инвестирате, направете го тоа заедно со партнер за поголема добивка.

Џек пот! Оваа година ќе се случи редок настан. Две полни месечини една по друга ќе настапат во вашиот знак – едната на 21 март, а другата на 19 април. Овие два датуми ќе ви донесат големи лични успеси, аплаузи и комплименти. Подгответе го вашиот говор со благодарност, бидејќи ќе има за што да се заблагодарите. Тоа се денови за да блеснете, заокружете ги на календарот и покажете го најдоброто од себе.

На 2 јули ќе настапи млада месечина во рак, а ќе се случи и тотална соларна еклипса. Рак е ваш сектор на кариерата и долгорочното планирање, па оваа еклипса ќе ви донесе прекрасна професионална можност. Некои ваги ненадејно ќе направат огромна промена во кариерата.

Здравје

Грижата за себе ќе биде рецепт за среќен живот за вас во 2019 година. Мала армија планети ќе патуваат во вашата 4-та куќа, поттикнувајќи ве да си посветите поголемо внимание себеси. Намалете го темпото со кое летате низ животот и започнете да уживате во малите моменти кои ви ги нуди животот. Насмевката на вашето дете, прегратката на саканиот, удобниот и топол дом, вкусната храна... сите овие се моменти поради кои ќе се чувствувате благословени и среќни.

На 6 март Уран, планетата на промените, ќе влезе во вашиот сектор на детоксикацијата. Внимавајте што ставате во уста и гледајте го вашето тело како ваше светилиште. Одвреме-навреме насочувајте се кон полесна исхрана и повеќе течности за да го прочистите организмот од токсини.

Не ги прескокнувајте редовните гинеколошки прегледи. Внимавајте на репродуктивното здравје додека Сатурн се движи во вашата 4-та куќа.

Општи карактеристики за вага

Нежните ваги се управувани од Венера – планетата на убавината и љубовта. Тоа го објаснува нивното нежно зборување и убавото лице. Исто како и биковите, кои се доминирани од Венера и вагите сакаат да бидат заобиколени со уметност, култура, убавина и хармонија.

Ако сте родени во овој знак, тогаш поради влијанието на Венера вие сте љубител на добрата храна и скапите работи. Но, понекогаш таа ваша страст е насочена кон луксузни работи и тоа ве прави многу алчни и големи материјалисти во очите на другите.

Вагата како што покажува и самиот симбол сака сè да биде балансирано, па вие не можете да поднесете неправда и конфликти. Понекогаш сте несигурни во вашите ставови и многу често отстапувате од нив. Но, не секогаш вашето отстапување е поради тоа што се чувствувате победени. Многу често знаете да попуштите дури и кога знаете дека сте во право, со цел да избегнете конфликт.

Вашата желба е да има мир и хармонија. Вие се стремите да бидете објективни и справедливи. Секогаш се борите за правда и тоа го правите со стил.

Во љубовната врска сте забавни и романтични. Знаете како да ги шармирате луѓето околу вас и длабоко во вас се крие голем борец. Често знаете да бидете мрзливи, мразите некој да ве избрзува и сакате сè да се решава на вашиот начин и во времето кога вие го сакате тоа, дури кога тоа значи да задоцните со десет часа.

Вие го сакате дизајнот исто како што ги обожавате добрите дебати. Успешни сте кога исполнувате дипломатска мисија и уживате кога работите во екипа. Знаете да си ги реализирате целите кога работите во екипа, но ако бидете оставени сами се сомневате во своите способности и сте несигурни.

Вие секогаш сакате да бидете заобиколени со луѓето што ги сакате. Пријателски сте настроени, но поради вашата желба да бидете сакани од сите, многу често отстапувате од вашата позиција и се приспособувате на другите.

Вагата е знак спротивен на овен, симболот на индивидуалноста. А вие како претставник на знакот вага, секогаш имате време за другите. Но, немојте да заборавите да одделите малку време за вас. Вагите можат да бидат заробени во убавите моменти и да заборават на нивните лични обврски.

Научете да бидете организирани и ќе го имате целото време на светот да уживате во вашиот прекрасен живот.

Симбол:
Вага

Симболизира:
Справедливост, рамноправност, рамнотежа, убавина, хармонија, дипломатичност, согласност.

Елемент:
Воздух

Планета:
Венера – планетата на убавината и љубовта.

Ден од седмицата:
Петок

Боја:
Златна

Број:
5

Скапоцени камења:
Бронза и корал.

Најдобри професии:
Дизајнери, адвокати, политичари, естетски хирурзи, брачни консултанти, фотомодели, фризери, декоратори.

За да се спријателите со нив:
Доста себични се, па ако ги фалите и им покажувате дека ги цените ќе постигнете со нив сè што ќе посакате. Не ги критикувајте!

Дел од телото:
Долниот дел од грбот, задникот.

Добри карактеристики:
Шармантни, мили, фер, искрени, несебични, безнадежно романтични, грижливи, пацифисти, љубезни, им придават голема важност на партнерските односи и на тимската работа.

Лоши карактеристики:
Горди, нерешителни, неуверени, манипулатори, разгалени, мрзливи, се плашат да се ангажираат, кокетни.

Карактеристики по кои ќе ги познаете:
Мали симетрични црти, нежни очи.

Омилени работи:
Концерти во големи сали, поезија, скап накит, богата храна, добро дизајнирани алишта.

Работи кои ги мразат:
Глупави луѓе, кавгаџии, да бидат притиснати да донесат одлука, да велат „добра ноќ“, да го слушаат зборот „можеби“.

Можете да ги најдете:
Како танцуваат на забава во склад; како филозофираат за животот во кафе бар; заглавени дома пишувајќи поема; одлагајќи нешто за друг ден; на некаков социјален настан.

Скриена желба:
Да сакаат и да бидат сакани!

Анкета

Анкета
Каде ќе одите/бевте на одмор ова лето?
  • 25%
  • 6%
  • 5%
  • 6%
  • 3%
  • 3%
  • 11%
  • 13%
  • 28%
Се испраќа...

(Вкупно: 4661 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?