Њујоршката недела на модата 2010 – втор дел
Почетна » Убавина и мода » Мода » Њујоршката недела на модата 2010 – втор дел

Њујоршката недела на модата 2010 – втор дел

Ralph Lauren есен/зима 2010

Фустаните со романтични и женствени цветни шари, кратките елечиња, костумите со вертикални ленти, долгите џемпери и палта, се само дел од модерната колекција на Ралф Лорен која зрачи со софистицираност.

Diesel Black Gold есен/зима 2010

Кон крајот на 2009 година, Софија Кокосалаки беше прогласена за креативен директор за Diesel Black Gold женска облека. Таа ја презентираше својата дебитантска колекција за оваа марка на Њујоршката недела на модата. За својата колекција, таа изјавила: „Марката Diesel Black Gold има современа, урбана, rock&roll чувствителност и јас сакав да ги задржам тие принципи и да дизајнирам колекција базирана врз нив“.

Calvin Klein есен/зима 2010

Колекцијата на Келвин Клајн за сезоната есен 2010 се карактеризира со едноставност и формалност. Во колекцијата преовладуваат црната, белата и сивата боја. Сатенски палта, панталони и фустани, едноставни фустани со должина до колената, палта и сакоа од волна, надополнети со ултра високи чевли внесоа стил и класа на модните подиуми во Њујорк.

Calvin Klein Calvin Klein Calvin Klein Calvin Klein
Calvin Klein Calvin Klein Calvin Klein Calvin Klein

Tommy Hilfiger есен/зима 2010

Колекцијата на Хилфигер е „наследство од 1985 за нова динамична деценија“, во кое што може да се каже дека има од сè по нешто – кратки и долги сукњи, „3/4“ панталони, мантили без ракави, џемпери со големи јаки, високи чизми, кратки панталончиња и се разбира елегантни нежни тоалети.

Victoria Beckham есен/зима 2010

Викторија Бекам во Њујорк ја прикажа својата четврта по ред колекција од основањето на својата марка во септември 2008 година. Колекцијата е инспирирана од Dick Tracy (лик од американски стрип) и од Martha Graham (кореограф и танчерка). Креациите беа дополнети со големи очила и високи потпетици, две нешта кои се препознатливи за стилот на Викторија.

Oscar de la Renta есен/зима 2010

Колекцијата на Оскар Де Ла Рента донесе многу сјај на модната писта во Њујорк, изобилувајќи со креации во боја на смарагд, рубин, аметист и лапис лазули. Гламурозни блескави фустани, балски тоалети и префинети додатоци, како чадор во ист тон како облеката, крзнени беретки и наметки, ја карактеризираа колекцијата есен/зима 2010/2011 година.

Jason Wu есен/зима 2010

27-годишниот Џејсон Ву се прослави благодарение на првата жена на САД, Мишел Обама, која реши својот фустан за инаугурацијата на Барак Обама да биде токму креација на овој дизајнер. Неговата деликатна женствена колекција е базирана на модните фотографии на Ирвинг Пен од 50-тите години.

« Њујоршка недела на модата – прв дел

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 40%
  • 14%
  • 25%
  • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9729 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.