Медицински сестри си ги избричија главите пред да одат во Вухан за да го спречат ширењето на коронавирусот
Почетна » Новости » Занимливости » Медицински сестри си ги избричија главите пред да одат во Вухан за да го спречат ширењето на коронавирусот

Медицински сестри си ги избричија главите пред да одат во Вухан за да го спречат ширењето на коронавирусот

Илјадници медицински лица во Вухан неуморно работат за да им помогнат на пациентите заболени од коронавирусот. Голем број доктори и сестри од различни делови од Кина беа испратени во епицентарот на вирусот.

За да ја минимизираат веројатноста за ширење на вирусот, дел од нив си ги избричија главите пред да пристигнат таму. Видеа и фотографии од нив се шират на социјалните мрежи и привлекуваат пофалби и коментари полни благодарност.

Вухан Вухан Вухан Вухан Вухан Вухан Вухан Вухан

Видеа

Долгата коса може да пренесе патогени и претставува ризик од ширење на вирусот. Исто така, многу е потешко да се стави и отстрани заштитната опрема со долга коса.

Една од сестрите, стана вирален хит уште минатиот месец. „Моето време треба да се искористи за спасување што повеќе животи“ – Шан Сја.

Според информациите во медиумите, некои доктори и медицински сестри носат пелени за возрасни додека работат за да не мора да одат во тоалет и максимално да го искористат времето за да им помогнат на болните.

Во Кина, заболени од вирусот се 60.000 лица, а 1.353 ја изгубија битката со него.

Вухан Вухан Вухан

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 26%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 6127 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.