Тажен фотосеријал за мајка која преживеала напад со киселина од сопругот, а сега живее за љубовта на ќерка си
Почетна » Новости » Животни стории » Тажен фотосеријал за мајка која преживеала напад со киселина од сопругот, а сега живее за љубовта на ќерка си

Тажен фотосеријал за мајка која преживеала напад со киселина од сопругот, а сега живее за љубовта на ќерка си

Фотограф ја сподели тажната животна приказна на мајка која преживеала напад со киселина од нејзиниот сопруг. Сега, таа живее за љубовта на нејзината ќеркичка и, и покрај сè, ја учи да му опрости на својот татко.

Данг Ти Тхан Хујен Данг Ти Тхан Хујен

Данг Ти Тхан Хујен од Виетнам, која е учителка по англиски јазик, стапила во брак со својот сакан во 2010 година и набрзо родила ќеркичка. Но, откако во март минатата година решила да се разведе, 34-годишната мајка станала жртва на напад од страна на сопругот.

Данг Ти Тхан Хујен Данг Ти Тхан Хујен

Хујен била во кома 5 дена како последица на тешките повреди кои ѝ ги предизвикале двата литри киселина кои биле полеани врз неа. Докторите ѝ давале само 10% шанси да преживее, но таа успеала да се избори за својот живот, бидејќи ѝ била потребна на ќеркичката.

Повредената мајка поминала низ бројни операции и болни шиења на лицето и вратот, а нејзиното семејство продало сè што поседувало за да ги покрие трошоците за лекувањето. И покрај сè, Занх постојано ја потсетува 8-годишната ќерка да му опрости на татко си и да го остави минатото зад себе.

„Опрости му на татко ти и ослободи се од минатото. Мораш да учиш напорно за да им возвратиме за услугата на сите луѓе кои ѝ подадоа рака на мајка ти во овие тешки времиња“ – ја советува таа ќерка си.

Данг Ти Тхан Хујен Данг Ти Тхан Хујен

Малата ќерка е светлината во нејзиниот живот. Зенх со насмевка му помага на девојчето во учењето, а тоа ја чешла и ѝ ги масира лузните за да ѝ ја намали болката од секојдневните активности. Тие поминуваат квалитетно време заедно и често собираат и аранжираат цвеќиња.

„Никогаш нема да заборавам што ти направи татко ми. Но, ти ме научи да му опростам дури и ако имаш болки“ – ѝ рекло девојчето на мајка си за време на создавањето на фотосеријалот.

Данг Ти Тхан Хујен Данг Ти Тхан Хујен Данг Ти Тхан Хујен Данг Ти Тхан Хујен Данг Ти Тхан Хујен Данг Ти Тхан Хујен Данг Ти Тхан Хујен

Хујен полека, полека им се враќа на предавањата по англиски јазик, а љубовта кон нејзините ученици ја мотивира секој ден.

Данг Ти Тхан Хујен

Несреќната мајка сака да испрати порака до сите дека е време да се прекинат нападите со киселина (најчесто сулфурна) преку носење строги закони за забрана на слободната продажба на киселина во Виетнам.

„За мене, ти си најубавата жена“ – пишува фотографот на албумот.

Данг Ти Тхан Хујен Данг Ти Тхан Хујен Данг Ти Тхан Хујен Данг Ти Тхан Хујен

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 73%
  • 27%
Се испраќа...

(Вкупно: 20063 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?