Колумни | 13
Почетна » Колумни

Колумни

Домашно (не)воспитување

На еден паркинг во строгиот центар на Скопје, гледам една навидум фина, културна и секако убаво дотерана девојка на околу 20 години како оди некаде. Со едната рака го држеше мобилниот телефон на којшто разговараше...

„Душо, затоа што те сакам!“

Во животот на секоја девојка се издвојува една специфична етапа, која веројатно наликува на деветтиот круг од Пеколот на Данте. Таа морничава фаза се нарекува: Љубоморен дечко. На почетокот не можете да го препознаете...

 
Граѓаните VS Јавната администрација

Вчера бев во една јавна институција, и чекајќи на шалтерот да се појави вработениот којшто не беше на своето работно место, во очи ми падна налепницата на шалтерот – Оцени ја администрацијата. Учтиво го поздравив...

 
„Учителке, најсакана“

Се сеќавате ли на стиховите: „Мојата учителка најдобра на свет е, секој од нас го милува како свое дете“? Мене искрено оваа песничка ми беше химна. Ја чувствував толку блиска и своја, и пред сè друго – вистинита, затоа што навистина имав најдобра...

 
Големите очекувања

Честопати сум се прашувала дали големите очекувања се причина за големи разочарувања. Kако да го поставиме идеалното ниво на очекувањата, за да бидеме доволно амбициозни, но истовремено и среќни? Овие прашања одамна ми се вртат...

 
Развод

Ако некој смета дека разводот е сè уште табу тема која се крие во прашливите ќошиња, (рака под рака заедно со посетата на секс шоп, признанието дека некој близок е хомосексуалец или еректилна дисфункција кај партнерот) тогаш навистина...

 
Екстерно тестирање – од една поинаква перспектива

Еден од последните денови од учебната година, ќерка ми дојде од училиште расплакана. Мислев дека ѝ е жал што завршува учебната година и што нема да се види со другарчињата до септември, но не – таа беше разжалостена од сосема...

 
Скопје VS Провинција

Многумина ме прашуваат од каде сум и навистина не знам како да се декларирам. Родена сум во еден прилично голем македонски град на западот, израсната во друго, помало гратче сосем на спротивната источна страна, а годините собрани...

 
„Ерген одев мамо, поарно ми беше“

Животот во брак не е лесен. Голем дел од нас од мамини и татини галеничиња на кои сé им е дадено на тацна, одеднаш стануваат возрасни луѓе кои сами се грижат за себе, а набрзо и за деца. Ни се собираат многу повеќе обврски од порано...

 
„Весела сум свекрва“

Кога и да ја слушнам оваа песна на некоја свадба, ме удира наплив на невидена смеа. „Весела сум свекрва“. Каков оксиморон. Навистина, кој ја порачува песнава? Некој што сака да ја буцка мајката на младоженецот или можеби самата свекрва...

   
Страница 13 од 17

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 5873 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.