Мирисање оригами | Колумни | 4
Почетна » Колумни » Мирисање оригами

Мирисање оригами

Мечка страв, мене не страв

Порано ме запрепастуваа прашања од типот – дали можам да останам бремена доколку се самозадоволувам со перниче или доколку имам анален секс со дечко ми? Се смеев со денови, си ги прераскажувавме овие несреќни случки со...

Хипохондрици, обединете се!

Сами се дијагностицираме со помош на чичко Гугл, земаме таблети на своја рака и го знаеме составот на секое можно апче и сируп. Таблетоманска нација, ретко која друга може да се пофали со толкаво фармацевтско знаење. Сам свој лекар...

 
Македонштино, те љубам!

Си ја сакам, ценам и почитувам македонштината. Своината. Кој како сака нека рече, ама наши сме си. Само дома си е дома, нели? Маните си ги знаеме, како и раните на кои не треба да им се додава сол. Свесни сме дека си го носиме озборувачкиот ген...

 
(Пред)матурско лудило

Екстремните подготовки вклучуваат исцрпувачки диети, посета на салони за слабеење и брзо санирање на вишокот килограми, бидејќи тој величествен матурски ден котира многу високо во животот на една девојка – веднаш под свадбената свеченост.

 
Басма со две лица

Не ми се јасни толку многу работи, но едно е сосем јасно – не постои личност која нема неколку маски под креветот или пикнати во фиоката, веднаш до смрдливите чорапи. Потребата да бидеш сопственик на истите во денешно време се поистоветува...

 
„Дедо мили златни, бабино бонбонче“

Кога го слушам дечко ми како зборува на телефон со неговите баба и дедо, ми доаѓа да му ја грабнам слушалката од рака и да им направам нормален муабет на тие кутри луѓе, жедни за разговор и новости. Нивниот се сведува на безброј...

 
„Како ли јас да пораснам?“

Децата на денешницата се сервилни и пластични, изгубени и беспомошни. Не знаат да ја преминат улицата со полни 6 години, додека ние се чувавме сами по дома, со клуч обесен на вратот. Синоним за зборот ИГРА претставуваат...

 
Покондирена тиква

Покондирена тиква во најкратки описни метафорични црти: опинок кој се замислува дека е лакирано чевличе. Но, заборава на калта која ја влече налепена на ѓонот и ситните прашини на врвот, додека бесрамно гази врз несреќниците, кои...

 
Последното танго во Скопје

Со главниот град играме танц на заведување веќе 14 години наназад. Понекогаш му дозволувам да води, и тогаш, иако премногу ретко, успева да ме заведе со културни активности кои го одземаат здивот, ми го активираат мозочето и воодушевено споделувам...

 
Исповеди од стомакот

Алчниот апетит ми е непријател број 1 откако паметам за себе. Тие праисториски времиња кога трчале со млекото или лепчето в рака по мене, со цел да ме натераат да јадам, па сме играле авионче (фиу фиу) – „отвори ја устата да каснеш...

   
Страница 4 од 5

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 40%
  • 14%
  • 25%
  • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9771 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.