Мирисање оригами | Колумни | 3
Почетна » Колумни » Мирисање оригами

Мирисање оригами

Хероините на мојата младост

Ќе парафразирам стих од една македонска поетеса кој на времето ужасно многу ми се допадна. Одеше од прилика – Сите мои самовили од детството остареа, се здебелија и се пропија...

Заборавени магични зборови

Домашното невоспитување денес оди многу подалеку од едноставна неупотреба на магичните зборови како добар ден, повелете, благодарам и молам. Дефинитивно оди подалеку и од прекусите здолништа, безобразните сочни пцовки...

 
Кога планираш да раѓаш?

Иако понекогаш е поставено со најубава намера, без сомнеж не постои прашање кое повеќе боли од тоа „А кога дете“ и „Дали работите на второ“. Фамозниот назив староротка ме усмртува многу полошо од кој и да било друг погрден...

 
„Душо, затоа што те сакам!“

Во животот на секоја девојка се издвојува една специфична етапа, која веројатно наликува на деветтиот круг од Пеколот на Данте. Таа морничава фаза се нарекува: Љубоморен дечко. На почетокот не можете да го препознаете...

 
„Учителке, најсакана“

Се сеќавате ли на стиховите: „Мојата учителка најдобра на свет е, секој од нас го милува како свое дете“? Мене искрено оваа песничка ми беше химна. Ја чувствував толку блиска и своја, и пред сè друго – вистинита, затоа што навистина имав најдобра...

 
Развод

Ако некој смета дека разводот е сè уште табу тема која се крие во прашливите ќошиња, (рака под рака заедно со посетата на секс шоп, признанието дека некој близок е хомосексуалец или еректилна дисфункција кај партнерот) тогаш навистина...

 
Скопје VS Провинција

Многумина ме прашуваат од каде сум и навистина не знам како да се декларирам. Родена сум во еден прилично голем македонски град на западот, израсната во друго, помало гратче сосем на спротивната источна страна, а годините собрани...

 
„Весела сум свекрва“

Кога и да ја слушнам оваа песна на некоја свадба, ме удира наплив на невидена смеа. „Весела сум свекрва“. Каков оксиморон. Навистина, кој ја порачува песнава? Некој што сака да ја буцка мајката на младоженецот или можеби самата свекрва...

 
А имаш ли дечко?

Имаш ли дечко? Првпат ми го поставија додека бев во прво одделение. Тогаш среќно и како од пушка одговорив – Имам. Ах, убави времиња, сè беше толку едноставно и лесно, се викаше Денис, седеше во првата клупа и му нацрта торба на мојот кутар...

 
Апокалипса... Сега!

Не знам дали ќе можам кристално јасно и сликовито да објаснам што ми се случува додека немам интернет дома. Тоа е еден сложен, замрсен процес налик хорор со примеси на трагедија. Со народски зборови – ми доаѓа да се џитнам од прозорец...

   
Страница 3 од 5

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 40%
  • 14%
  • 25%
  • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9771 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.