Мирисање оригами | Колумни | 2
Почетна » Колумни » Мирисање оригами

Мирисање оригами

Сине, биди студент!

Оној комичарот од Битола имаше сјајна шега на времето, посветена на факултетските поданици. „Јас студирам по ЕКТС... IV-та сум, ама имам уште 8 испити од I-ва година“. Што остана да се каже повеќе?

Голо тело

Почнувам да чувствувам вистинска одбивност кон жени со голи фотографии. Додека порано, да речеме, до некаде ме фасцинирала таа храброст и слобода која ја уживаме за бестрашно гордо разголување и славење на женското тело и облини, денес...

 
За македонските работи

Душата ми се смалува колку маково зрно кога ги слушам младите генерации како си го навредуваат мајчиниот јазик и ги оценуваат часовите по македонски како напорни, досадни и непотребни. Некои дури се дрзнуваат да кажат дека...

 
Запознај ја татковината, за да ја сакаш повеќе

Во време како денешново, кога сите сакани и блиски заминуваат и се чудиме кој ќе остане да ја исклучи сијалицата, зарем немате чувство дека сте како некој продавач на ѓевречиња на прометна автобуска станица...

 
Сурат-книга

Деновиве начнав тема поради која вреснаа неколкумина. Станува збор за опсесивните мајки кои „закачуваат“ по 16 албуми на фејсбук со стотици слики од своето дете. Покрај секоја задолжително оди и објаснување, во случај...

 
Бабини деветини

Ја гледаш како гордо чекори, зрела, еманципирана, интелектуално поткована и одеднаш се враќа и го менува правецот, заради тоа што црно маче ѝ го пресекло патот. Во оваа наша чудесна земја на спротивности, додека ја дискутираме...

 
Брзај, брзај прваче

1-ви септември, 1991 година. Бевме кревки и исплашени палавковци, кои не успеваа да го допрат подот со своите стапала, седејќи во училишните клупи кои ми изгледаа огромни. Се сеќавам како првиот ден отидовме со мајките...

 
Феминистичка лага

Одамна прочитав една мисла која толку убаво ја доловува модерната феминистичка реалност: Феминистки – банда жени со одвишок машки хормони и терсене табиет. Јасно ми е дека...

 
Жените не се разубавуваат заради мажите...

Општиот хаос во кој живуркаме е преплавен со концептот надворешна убавина. Грижата за себе и убавиот изглед ги надмина сите реални и нормални граници. Желбата да се биде привлечен...

 
Носталгија по минато свршено време

Носталгијата се пренесува како редок вид генетска емотивна мутација во одредени семејства. Моето е едно од нив. Верувам дека е како „сируп кој ни е препишан во мали дози до крајот...

   
Страница 2 од 5

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 40%
  • 14%
  • 25%
  • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9771 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.