Ловец на приказни | Колумни | 5
Почетна » Колумни » Ловец на приказни

Ловец на приказни

Не се секирај, и ти ќе се омажиш!

Ги паметам средбите со мојата најдобра другарка и една наша врсничка од маало која се омажи на 16 или 17 години (подоцна се разведе). Интересно е како мажена жена на тие години мисли дека го достигнала зенитот во својот живот....

365 кибритчиња за секој ден од годината!

Новата година означува почеток на еден нов животен циклус. Новите 365 дена, колку брои годината, се и 365 нови утра и вечери или 365 нови шанси и надежи за подобар живот. Посакувам во новата година секој од нас да му даде предност....

 
Да си купам малку среќа!

Ерих Фром е во право дека капитализмот го прави човекот Хомо конзумент. „Човекот, сакајќи да си ја пополни празнотијата што ја чувствува, има потреба да троши. Потребите стануваат сè поголеми, а тој е сè повеќе незаситен и незадоволен“...

 
Пази бомба!

Минатата година ја поминав Македонија „уздуж и попреку“, но никаде не забележав толку кучешки измет како во Центар во Скопје. Шампиони сме во споменици и кучешки „бомби“ на метар квадратен. Единственото детско игралиште...

   
Страница 5 од 5

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 5875 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.