Во земјата на чудата | Колумни | 5
Почетна » Колумни » Во земјата на чудата

Во земјата на чудата

Што нѐ учат на училиште?

Пред неколку дена беа објавени резултатите од натпреварот Кенгур, на којшто оваа година учествуваше и мојата ќерка – ученичка во трето одделение. Најпрво го побарав нејзиното име, ги погледнав поените, и првата реакција ми беше – еј...

„Мој је живот Швицарска“

Тазе вратена од Швајцарија, морам да признам дека ја разбрав „Мој је живот Швицарска“ од Дино Мерлин како никогаш досега. Само мислам дека нашите таму не ги ценат нештата кои мене ме воодушевија, и дури сега не разбирам зошто толку многу...

 
Let’s talk about sex!

Во лудилото наречено живот, исполнет со стрес и зачинет со милиони обврски, има мали, но исклучително важни нешта кои помагаат човек да одржи здрав разум. Едно од тие нешта е сексот. Верувам дека првото искуство е многу значајно за...

 
Премолчени важни нешта

Никогаш не сфатив зошто во нашата култура некои работи едноставно се премолчуваат, или уште полошо, се претставуваат поинаку, па кога ќе те снајде реалноста не знаеш што ти се случило. Првиот таков шок за мене беше очекувањето дека кога...

 
Додека смртта не нé раздели

Денот на свадбата е само еден ден на кој се слави она што доаѓа на ред по неа – делењето на доброто и злото, додека смртта не нé раздели. Добрата страна е тоа што секогаш имаш некој покрај себе. Среќата е уште поголема кога ја делиш...

 
Туѓината пуста да остане!

Штотуку го испив последното кафе со една другарка која за неколку дена се сели со семејството во странство. На испраќање силно се прегнавме, знаејќи дека никогаш повеќе нема да биде исто. Се прегрнаа и нашите деца, со солзи во очите...

 
Ајде на здравје, Скопје!

Безусловно го сакам секој милиметар од Скопје. Би сакала сите да го сакаа како мене. Кога некој или нешто сакаш, треба да го сакаш такво какво што е, без никаква потреба да го менуваш, зар не? Барем мене така ме учеле да сакам...

 
Живот на рати

Од денес јас и мојот сопруг сме слободни луѓе. Луѓе кои не го живеат животот на рати. Денес ја исплативме последната рата од станбениот кредит кој го отплаќавме речиси десет години. Десет години во кои на секое земање плата му следуваше..

 
Неверство: случајно или намерно

Неверството е стара, премногу експлоатирана, но и вечно актуелна тема. Сигурно сте ја слушнале познатата изрека: „Не се јаде грав секој ден“. Најчесто сум ја слушала од мажи кои сакаат да убедат некоја жена која се колеба на неверство...

 
Младоста да ти ја имам, мрзата да ти ја немам

Изреката Младоста да ти ја имам, мрзата да ти ја немам, прв пат ја слушнав некаде кога бев на факултет, што значи дека сум била „во цветот на младоста“. Иако во дадениот контекст не се однесуваше на мене, ме натера да размислам и ми...

   
Страница 5 од 6

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 25%
  • 19%
Се испраќа...

(Вкупно: 6428 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.