Во земјата на чудата | Колумни | 4
Почетна » Колумни » Во земјата на чудата

Во земјата на чудата

ПОПУУУСТ!!!

Влегуваш во продавница, луѓе се грабаат за производи, си ги оттргнуваат од раце едни на други, вербално се препукуваат, а некогаш може да се случи и невербално... мислиш дека луѓето се спремаат за некаков потоп кој ќе го преживеат само...

(Не)Доволно време поминато со децата

Откако станав мајка, постојано добивам осуди и од блиски и од не толку блиски дека не сум поминувала доволно време со децата. Постојано сум била на работа, децата ми ги одгледале дадилки, а реалноста е дека работам до 17.00 часот, и да...

 
По болничките ходници

Никому не му посакувам да талка по здравствените установи. Може толку многу да те заматкаат од една врата до друга, од една клиника до друга, и притоа да не го добиеш одговорот којшто го бараш, што и да си здрав, најверојатно ќе се разболиш.

 
Should I stay or should I go?

Сигурна сум дека секој од нас барем еднаш во животот си го поставил ова прашање – Should I stay or should I go?. Не познавам некој кој барем еднаш не се запрашал дали вреди да се остане во Македонија или иднината треба да...

 
Домашно (не)воспитување

На еден паркинг во строгиот центар на Скопје, гледам една навидум фина, културна и секако убаво дотерана девојка на околу 20 години како оди некаде. Со едната рака го држеше мобилниот телефон на којшто разговараше...

 
Граѓаните VS Јавната администрација

Вчера бев во една јавна институција, и чекајќи на шалтерот да се појави вработениот којшто не беше на своето работно место, во очи ми падна налепницата на шалтерот – Оцени ја администрацијата. Учтиво го поздравив...

 
Големите очекувања

Честопати сум се прашувала дали големите очекувања се причина за големи разочарувања. Kако да го поставиме идеалното ниво на очекувањата, за да бидеме доволно амбициозни, но истовремено и среќни? Овие прашања одамна ми се вртат...

 
Екстерно тестирање – од една поинаква перспектива

Еден од последните денови од учебната година, ќерка ми дојде од училиште расплакана. Мислев дека ѝ е жал што завршува учебната година и што нема да се види со другарчињата до септември, но не – таа беше разжалостена од сосема...

 
„Ерген одев мамо, поарно ми беше“

Животот во брак не е лесен. Голем дел од нас од мамини и татини галеничиња на кои сé им е дадено на тацна, одеднаш стануваат возрасни луѓе кои сами се грижат за себе, а набрзо и за деца. Ни се собираат многу повеќе обврски од порано...

 
Мамо, пушти ме!

Ќерка ми прв пат излезе низ врата без да ја држам за рака кога имаше 6 години. Отиде сама до кај соседите кои живеат три куќи подолу. Син ми има шест, но сé уште не сум го пуштила никаде сам - сé уште не ми изгледа подготвен да ја надмине...

   
Страница 4 од 6

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 26%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 6164 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.