Во земјата на чудата | Колумни | 3
Почетна » Колумни » Во земјата на чудата

Во земјата на чудата

Денешната младина

Ех, денешната младина... не е како во „наше време“. Сигурно сите сме ја слушнале оваа фраза безброј пати. Иронично е тоа што не ја кажуваат само постарите, туку и многу голем дел од самата младина. Најголемиот проблем...

Абортус: право на избор

Морам да признам дека не ги разбирам оние кои сметаат дека абортусот треба да се забрани со закон, ниту пак кои би биле придобивките од ваквата забрана. Според мене, со забрана нема да се постигне многу, можеби одреден процент...

 
Првите знаци на стареење

Излегувам од концерт во МКЦ на којшто стоев нешто помалку од два часа, толку преморена што не можам ни да стигнам до автомобилот за да се довлечкам до дома. Повторно со констатација која веќе по не знам кој пат деновиве...

 
Негативната страна на македонштината

Пред неколку години работев за една странска фирма. Во фирмата традиционално се спроведуваше истражување за задоволството на вработените од работата и една година нашата филијала не само што имаше најнизок резултат во споредба со...

 
Што можам да направам за себе?

Денес сретнав една познаничка којашто не сум ја сретнала многу одамна. Ја прашувам што има ново и го добивам веќе очекуваниот одговор „Тешко е, немам работа, ова што го работам е хонорарно и не ми е по струка. Бидејќи речиси...

 
Чуму сите тие војни?

Додека шетам низ Сараево, здивот ми застанува. Од една страна од убавината на градот, убавите и пријатни луѓе, посебно жените, а од друга страна, од промените кои ги гледам од последниот пат кога бев тука, пред единаесет...

 
Обврските во домот

За жал, голем број од македонските семејства, особено постарите, се типична слика на македонското општество: еден работи, тројца одмараат. Не знам колку сте забележале, но овој синдром е длабоко вкоренет во македонското...

 
„Леле, леле, што направивме?!?“

„Леле, леле, што направивме?!?“, праша Илиевски пред две години, на еден од најзначајните натпревари во македонската кошарка, кога во четврт-финалето ја совладавме Литванија на домашен терен. Тогаш, кога никој не очекуваше...

 
Со колку души имаш спиено пред мене?

Прво што ми паѓа на памет како одговор на ова прашање е „А што ти е гајле?“. Но, да бидеме искрени, верувам дека ова прашање ѝ било поставено на секоја од нас, барем еднаш во животот. Воопшто не е тешко кај нас да налеташ...

 
Каде отиде хуманоста?

Пред некој ден одејќи по улица се препнав и паднав. Се испружив колку што сум долга и си ги раскрвавив колената. Чантата и листовите што ги носев во раце ми се расфрлија на сите страни. Станав, ги истресов рацете и облеката и...

   
Страница 3 од 6

Анкета

Анкета
Каде ќе одите/бевте на одмор ова лето?
  • 25%
  • 6%
  • 6%
  • 7%
  • 3%
  • 3%
  • 12%
  • 12%
  • 26%
Се испраќа...

(Вкупно: 9492 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?