Во земјата на чудата | Колумни | 2
Почетна » Колумни » Во земјата на чудата

Во земјата на чудата

Христос се роди!

„Мамо, мамо, брзо да станеме, 6.30 е! Треба да одиме на коледе!“ Отворам очи и што да видам – децата облечени и измиени, со возбуда чекаат да станам и да ги испратам да коледарат. Погледнувам на часовникот и не ми се верува...

Среќна Нова!

Неколку часа пред најлудата ноќ, градот е во општ хаос. Се прават последните подготовки – некој купува храна за вечер, некој сè уште не си ја нашол совршената гардероба, па се надева дека во последен момент ќе најде некое парче, со посебен...

 
(Не) редовни контакти со пријателите

Во лудилото таканаречено живот, многу е лесно човек да падне во замката на немање време за никој и ништо, дури ни за себе, а уште помалку за пријателите. Семејство, обврски, деца, прекувремена работа, јога, фитнес, а меѓу нив...

 
Детска радост

Утрото кога падна првиот снег, се обидував да ги разбудам моите цврсто заспани деца, бидејќи беше време за на училиште. Иако другите денови едвај ги будам, тој ден тоа не беше воопшто тешко. Отидов до креветот на ќерка ми...

 
Комуникацијата во бракот

Стапувањето во брак најчесто се случува во периодот од врската кога сме многу вљубени и речиси целото слободно време го поминуваме со партнерот. Уживаме во долги разговори кои траат со часови, гледаме филмови, се гушкаме под ќебе...

 
Имај трето дете

„Децата се најголемото богатство што еден човек може да го има. Ништо на светот не е поважно од нив.“ Ова беше една од првите животни лекции што ја добив од мајка ми. Веројатно ја добив премногу рано, затоа што тогаш ми звучеше...

 
Живот под притисок

Секој ден е нова трка. Деновите наликуваат еден на друг, а годините поминуваат. Децата растат, а ние „чекаме да остариме“, како што милува да каже мојот сопруг. Се трудиме да извлечеме максимум од животот, но реалноста...

 
„Како те запроси?“

Приказните за запросувањето станаа многу актуелни. Речиси секој ден на порталите или на телевизиските канали се пласира нова приказна за некое невообичаено запросување, дали од Македонија, или пак од странство. Се смислуваат најразлични...

 
Насилството раѓа насилство

Пред неколку дена син ми се врати од училиште со плачење, дури и со желба да се отпише од училиштето. Три деца од неговото училиште го задевале. Му ги фрлале сите работи од ранецот и го бутнале на земја. И тоа не се случило прв пат...

 
Тешка е староста!

Денес баба ми полни 90 години. Пред околу 25 години имаше мозочен удар, по кој не можеше да оди, но по некое време успеа да стане од кревет. Уште оттогаш се спремаат за најлошото, и таа и најблиските. Доживеа длабока старост...

   
Страница 2 од 6

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 26%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 6127 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.