Совети за здравјето | Здравје | 9
Почетна » Здравје » Совети за здравјето

Совети за здравјето

Храна за подобро расположение и повеќе енергија
Банани

Сакате да имате енергија цел ден и да правите сè со насмевка на лицето без нервоза и лутина? Внимавајте на исхраната и ќе дојдете...

Моќното дејство на водата врз нашето здравје
Жена што пие вода

Водата е неопходна за живот. Луѓето можат многу подолго да преживеат без храна отколку без вода. Единственото нешто кое...

 
Митови и факти за спиењето
Жена што спие

Поминуваме третина од нашиот живот во спиење, па нормално е нашиот интерес кон овој природен процес да биде голем. Научниците...

 
Совети за правилно седење и работење на компјутер
Жена пред компјутер

Живееме во дигитална ера и поминуваме сè повеќе и повеќе време во седечка положба пред компјутер. Голем дел од луѓето...

 
Самопреглед на дојките
Преглед на дојка

Самопрегледот на дојките е бесплатен, едноставен и ефикасен начин за контролирање на здравјето на дојките. Тој им помага...

 
Лош здив – како да го откриете и како да го победите?
Жена со лош здив

Лошиот здив секогаш е посочуван како еден од најнепријатните и најодбивните проблеми. Тој предизвикува срам...

 
Како да пиете алкохол без да се испијаните?
Жена што пие алкохол

Алкохолот е присутен на секоја забава и прослава без разлика на поводот и многу луѓе го прифаќаат како најдобар начин да се...

 
Како да останете расположени и енергични во зимските денови?
Расположена жена во зима

Зимското сивило лесно може да ви ја украде насмевката, да ви ја намали енергијата и да ве остави без желба да правите било што...

 
Вежби за подобрување на концентрацијата
Девојка што учи

Колку пати сте се нашле во ситуација да седите на вашето биро и неуспешно да се обидувате да се фокусирате на одредена...

 
Превенција од остеопороза
Остеопороза

Остеопорозата е болест на коските која го зголемува ризикот од фрактури. Таа се карактеризира со намалување на коскената маса...

   
Страница 9 од 13

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 33%
  • 8%
  • 59%
Се испраќа...

(Вкупно: 701 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.