Дијабетес и коронавирус: Совети и препораки од македонски стручни лица
Почетна » Здравје » Совети за здравјето » Дијабетес и коронавирус: Совети и препораки од македонски стручни лица

Дијабетес и коронавирус: Совети и препораки од македонски стручни лица

Невообичаените услови на пандемија налагаат апсолутно секој од нас да биде екстремно претпазлив во однос на заштитата од новиот коронавирус кој ја предизвикува болеста КОВИД-19. Но, идентификувани се одредени групи луѓе за кои коронавирусот е многу посериозна закана и задолжително треба да бидат многу повнимателни.

Првичните истражувања и статистиките недвосмислено посочуваат дека дијабетичарите се една од ризичните категории. Важно е да се потенцира дека ризикот од заразување со SARS-CoV-2 не е поголем за дијабетичарите, но доколку се заболени, веројатноста кај нив да се јават компликации е поголема, особено во случаите кога дијабетесот не е контролиран.

Коронавирус

Здружението на дијабетичари сними кратки видеа со совети од македонски стручни лица за да им помогне на сите кои се справуваат со дијабетес во сегашната ситуација.

Доц. д-р Саша Јовановска Мишевска

Директорка на ЈЗУ УК за ендокринологија, дијабетес и метаболички нарушувања

Доц. д-р Искра Битоска

ЈЗУ УК за ендокринологија, дијабетес и метаболички нарушувања

Проф. д-р Зоран Гучев

ЈЗУ Универзитетска клиника за детски болести

Доц. д-р Александра Јанчевска

ЈЗУ Универзитетска клиника за детски болести

Проф. д-р Марина Крстевска Константинова

ЈЗУ Универзитетска клиника за детски болести

Проф. д-р Татјана Миленковиќ

ЈЗУ УК за ендокринологија, дијабетес и метаболички нарушувања

Доц. д-р Ирфан Ахмети

ЈЗУ УК за ендокринологија, дијабетес и метаболички нарушувања

Проф. д-р Елена Шукарова

ЈЗУ Универзитетска клиника за детски болести

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 36%
  • 11%
  • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6653 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.