ВИДЕО: Како да ги бојадисате велигденските јајца на природен начин?
Почетна » Забава » Слободно време » ВИДЕО: Како да ги бојадисате велигденските јајца на природен начин?

ВИДЕО: Како да ги бојадисате велигденските јајца на природен начин?

Сигурно ви се случило да скршите велигденско јајце, а неговата белка да е бојадисана до степен да не ви се става во уста.

Постојат природни начини за да ги бојадисате јајцата за Велигден, а голем дел од намирниците кои се користат притоа, веќе се наоѓаат во вашата кујна.

Велигденски јајца

Сте знаеле ли дека лушпата од кромид, куркумата, црвената зелка и цвеклото се идеални за добивање на природна боја? Еве како:

Видеа

Доколку имате мали деца, направете им велигденски јајца кои не содржат штетни состојки. Можеби боите нема да бидат толку силни како кога користите хемикалии, но секогаш можете да декорирате со забавни лепенки.

Природно бојадисување на сини јајца

Велигденски јајца Велигденски јајца
  1. Сварете ги јајцата.
  2. Варете ја зелката во 5 чаши вода околу 30-45 минути.
  3. Во добиената обоена течност додајте 4 лажички бел оцет.
  4. Ставете ги јајцата во природно добиената боја и оставете ги да стојат до добивање на посакуваната нијанса. Колку подолго стојат во течноста, толку поинтензивна станува бојата.
Велигденски јајца

За да добиете омбре ефект на јајцата, вадете ги постепено. Неколку оставете да стојат во бојата само еден час, неколку два часа, неколку три часа итн.

Велигденски јајца Велигденски јајца

Истата постапка важи и за бојадисување во други бои. Изберете цвекло за розово-црвенкасти, лушпи од кромид за кафеаво-портокалови, куркума за жолти, спанаќ за светли жолто-зелени, кафе за светло кафеави и сл.

Велигденски јајца

Сакате да ги декорирате јајцата со цветови и лисја? Следете ги стапките од овие видеа:

Совет: Користете јајца со бела лушпа.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 36%
  • 11%
  • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6811 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.