Почетна » Љубов и секс » Секс » 11 најчести женски изговори за избегнување на секс

11 најчести женски изговори за избегнување на секс

„Главата ќе ми експлодира“, „Жешко ми е“, „Смрзнав“, „Децата спијат, ќе ги разбудиме“, „Децата се будни, ќе нѐ слушнат“... Ретко која жена може искрено да каже дека не е „грешница“ кога станува збор за смислување изговори за избегнување на интимни контакти.

Да, сексот е незаменливо парче во сложувалката наречена „силен љубовен сојуз“, но понекогаш, без разлика на причините, последното нешто кое ни паѓа на памет е секс. Иако не се потребни изговори за да ги отфрлиме предлозите кои не ни се допаѓаат, најчесто ги користиме за да не повредиме нечии чувства, особено кога се работи за чувствата на личност која многу ни значи – нашиот сакан.

Пар

Па, кои се класични изговори што жените масовно ги користат за да го одложат сексот со партнерот?

 1. „Ќе ги разбудиме децата.“ Дали ова е ваш изговор дури и кога знаете дека децата се во најцврстата фаза од спиењето и ништо не може да ги разбуди? Кого залажувате? Па, сексот не мора да биде гласен, и самите го знаете тоа.
 2. „Ужасно ме боли главата.“ Овој изговор полека, полека започнува да ја губи својата сила, бидејќи најновите истражувања покажуваат дека сексот всушност може да делува како аналгетик и да ја излечи главоболката.
 3. „Имам менструација/ ПМС.“ Понекогаш жените го користат овој изговор двапати месечно. И секогаш успева.
 4. „Не сум депилирана/ избричена.“ Израснатите влакненца по нозете може да придонесат жената да се чувствува помалку сексапилно, но не ја убиваат машката желба за секс. Повеќето мажи во никој случај нема да ѝ замерат на својата сакана што подзаборавила да го употреби бричот или депилаторот.
 5. „Децата се будни, може да нѐ чујат или да ни влезат.“ Иако не би требало, често децата се причина за постоењето на бракови без секс. Родителите одвреме-навреме мора да изигруваат „криминалци“ и криејќи се да украдат интимни моменти.
 6. „Не сум истуширана/ Не ми се измиени забите.“ Па, што чекате? Потребни се само неколку минути за да се подготвите за незаборавно искуство под чаршафите.
 7. „Се прејадов. Не можам да мрдам“. Кој се чувствува секси на преполн и подуен стомак? Сепак, зошто не гледате на светлата страна. Сексот може да ви помогне да согорите дел од калориите кои ги внесовте со последниот оброк.
 8. „Премногу ми студи“. Одлична причина за да одбиете нешто, но не и доколку тоа има моќ да ве згрее.
 9. „Пекол жешко е, ќе се препотиме.“ И што? Туширањето секогаш е добра опција за разладување за време на тропските горештини. Во такви ситуации можеби најдобро решение е секс под туш.
 10. „Не сум расположена.“ Ништо чудно. Кога милиони мисли ви се вртат во главата, а десетици обврски чекаат на вас, сексот паѓа на дното на листата на приоритети. Сепак, не заборавајте дека сексот всушност може да ви го подобри расположението. Легнете со партнерот еден до друг и обидете се да не мислите на ништо. Контактот кожа-кожа ќе ви ја разгори желбата за физичка интимност.
 11. „Утре мора да станам многу рано.“ Ова е класика меѓу изговорите. Реалноста е дека сексот не одзема многу време. Имате 10 минути на располагање? Значи имате доволно време за секс, а верувајте, следното утро ќе станете со повеќе енергија и насмевка на лицето.

Анкета

Анкета
Каде на летен одмор годинава?
 • 10%
 • 41%
 • 17%
 • 32%
Се испраќа...

(Вкупно: 3436 гласа)

Цитат

ПЕЈ како никој да не те слуша, ЉУБИ како никогаш да не си бил повреден, ТАНЦУВАЈ како никој да не те гледа и ЖИВЕЈ како на Земјата да е рај.

Непознат автор

Виц

Разговараат сопруг и сопруга:

Тој: Пак ми ја имаш „исчистено“ сметката.

Таа: Па да, затоа што те сакам.

Тој: Каква врска имаат парите со љубовта?

Таа: Знаеш како велат - Чиста сметка, долга љубов.