Јарец | Хороскоп

Јарец (22. XII – 19. I)

Понеделник, 24 Февруари 2020

Ова е ден кога лесно ќе се изморувате, па избегнувајте ги енергичните активности. Но, она што е најважно е да ги избегнувате личностите кои ви ја „цицаат“ енергијата. Ако забележите дека некој разговор ве истоштува, прекинете го.

Морате да научите да бидете искрени и кон другите и кон себеси.

Февруари, 2020

Љубов

Минатиот месец светот го имаше насочено целото внимание кон вас, а вие уживавте во центарот на вниманието. Вашата роденденска сезона веќе е зад вас, сега е време да го скротите вашиот немирен дух и повторно да го облечете вашето амбициозно руво. Ќе бидете вредни и трудољубиви месецов, иако тоа не значи дека нема да имате време за љубов и забава.

Во првата недела од февруари, романтичната Венера ќе патува во вашата 3-та куќа на поврзувањето и кокетирањето, давајќи ви харизма и шарм. Нема да престанувате да зборувате, но ќе изгледате секси додека се губите во вашите бескрајни приказни. Некој ќе се заљуби во вас за време на ваша презентација или јавен настап. Можно е нова љубов да се роди меѓу долгогодишни пријатели.

Фатете го партнерот за рака ако сте во врска и одведете го на изложба, театар или кино на почетокот од февруари. Културните настани ќе ви годат и долго време ќе зборувате за нив.

Очекувајте зголемена сентименталност по 7 февруари, кога нежната Венера ќе се пресели во вашиот сектор на грижата за себе. Ова е период кога треба да внимавате кого пуштате во вашиот живот, бидејќи вашата душичка ќе биде ранлива. Веројатно ќе забележите дека зборовите допираат многу подлабоко во вас. Сепак, ова ќе биде хармоничен период на семеен план, па поминувајте повеќе време дома.

На 9 февруари, ќе настапи полна месечина во вашата 8-ма куќа, влечејќи ги на површината сите емоции кои се обидувавте да ги потиснете во себе. Нема да можете повеќе да криете ако некој ве привлекува или ако сте заљубени до уши. Чувствата ќе бидат на максимално ново на овој ден, па следете го вашето срце и тоа ќе ве одведе онаму каде што е вашата среќа.

Јарците кои се во сериозна врска ќе се заколнат на вечна љубов под светлината на полната месечина. Можно е да се израдувате и на позитивен тест за бременост или да купите заедничко љубовно гнездо со саканиот.

На Денот на вљубените вие ќе бидете во расположение за сериозни разговори и мечтаење за иднината. Ќе го искористите времето насамо со партнерот за да проверите дали сте на иста фреквенција и дали сонувате исти соништа.

Ако сте соло, можно е да паднете на шармот на заводник со сериозен изглед, но кој совршено добро знае што сака и во животот и во љубовта. Трудољубивоста ќе биде секси за вас.

Вие сте секси и нема да се плашите да го истакнете тоа по 16 февруари, кога заводникот Марс ќе премине во вашиот знак. Сите очи ќе бидат насочени кон вас, а вниманието воопшто нема да ви пречи. Имајте на ум дека ќе поседувате силна моќ на заведување, па не си поигрувајте со чувствата на другите.

Ако сте во врска, очекувајте експлозија од страст во втората половина од месецот. Можеби е подобро да ги замените излегувањата на јавни места со љубовни состаноци во домашна атмосфера, бидејќи тешко ќе можете да ги контролирате чувствата. Атмосферата во спалната соба ќе биде жешка.

Работа и пари

Лидерот во вас ќе блесне во полн сјај месецов. Ќе им покажувате преку личен пример на луѓето како изгледа личност која презема акција за да ги реализира своите соништа. Трудољубивоста не само што ќе ве краси, туку и ќе ви носи признанија и успеси. Заблагодарете му се за тоа на Сонцето кое во првите 19 дена од февруари ќе патува во вашата 2-ра куќа на работата и парите.

На 9 февруари можно е да купите или да продадете недвижност, или пак, да имате добивка од игри на среќа. Полната месечина ќе ја осветли вашата 8-ма куќа, носејќи ви неочекувано подобрување на финансиската состојба. Некои јарци ќе инвестираат пари заедно со партнер.

Вашите амбициозни планови и проекти ќе започнат да се сместуваат во реалноста откако на 16 февруари енергичниот Марс ќе премине во вашиот знак. Ако имате идеја која сметате дека ќе ви донесе позитивни резултати, споделете ја со светот.

Внимавајте што објавувате на социјалните мрежи во периодот по 17 февруари. Тогаш комуникативниот Меркур ќе се движи ретроградно во вашата 3-та куќа на медиумите и комуникациите, поигрувајќи си со вашата способност да се поврзувате со светот. Само еден погрешен збор може да го уништи впечатокот на луѓето за вас, па бидете екстремно претпазливи. Двапати мерете, еднаш сечете. Исто така, потребно е да ги чувате важните документи и податоци на безбедни места и да внимавате кога купувате превозни средства, без разлика дали тоа е автомобил или тротинет.

Последните десет дена од февруари се совршени за поврзување со истомисленици.

Здравје

Во првата половина од февруари, не се препорачува да се форсирате со екстремни тренинзи и да држите строги диети, бидејќи енергијата нема да ви биде многу висока. Прилагодете ја средината во вашиот дом за да си овозможите квалитетен сон. Носете памучни пижами, внимавајте на температурата во спалната соба, исклучете ја технологијата... Благодарение на Марс во вашата 12-та куќа на лекувањето, ќе успеете да победите здравствен проблем од кој страдавте подолго време.

9 февруари е совршен ден за детоксикација на организмот.

Откако на 16 февруари Марс ќе премине во вашиот знак, ќе се чувствувате енергично и мотивирано. Добриот сон и грижата за себе ќе вродат со резултат, а вие добивате космичка дозвола да тренирате поинтензивно. За претпочитање се и активностите на отворено.

2020 година

Љубов

Нова декада, нова шанса да станете најдобрата верзија од себе. 2020 година ќе ве направи како редок дијамант, кој само најголемите среќници го имаат во својот живот.

Ќе зачекорите во новата 2020 година со огромна самодоверба и со сексапил со кој можете да го покорите светот ако сакате. Страсниот Марс во првите денови од годината ќе патува во вашиот знак, правејќи ве ѕвезда на сите новогодишни забави. Ако некој ви го забрзува срцето со своето присуство, флертувајте со него. Среќата ќе биде на ваша страна.

Веќе имате партнер? Очекувајте засилено внимание во текот на празничната сезона кое ќе ви го рашири срцето повеќе отколку што сте си мислеле дека има капацитет да се шири.

Јупитер, планетата на среќата и богатството, речиси цела година ќе патува во вашиот знак, што се случува само еднаш на 12 години, па максимално искористете го неговото присуство тука. Излезете од вашата сигурна зона и експериментирајте. Пронајдете што е она што најмногу се усреќува и фокусирајте се на исполнување на вашите желби. Вашата сродна душа ќе ја пронајдете на неочекувано место.

Крвта брзо ќе ви струи низ вените, а возбудливи случки ќе ви го зголемуваат адреналинот. Ова е година кога со партнерот ќе ги зачестите патувањата и ќе откриете дека токму тие ви биле потребни за повозбудлив заеднички живот.

И Сатурн, вашата планета-владетел, во најголем дел од годината ќе патува во вашиот знак. Сатурн ќе ве научи дека за да ги усреќувате луѓето околу себе, прво морате да се усреќите себеси. Во првото тримесечје од годината ќе бидете максимално посветени на грижата за себе и веројатно ќе ги направите промените во изгледот кои отсекогаш сте ги посакувале.

Оригиналниот Уран ќе ја помине првата цела година во вашата 5-та куќа на гламурот и самоизразувањето. Вашиот стил ќе стане многу повпечатлив и ќе уживате да привлекувате внимание со помош на облеката. Заменете ги патиките со елегантни потпетици, а црната боја со посилни бои кои го „фаќаат“ окото.

На 10 јануари и на 21 јуни ќе се случат еклипси во вашата 7-ма куќа на сериозните партнерства и обврзувањето, носејќи ги љубовните врски на следното ниво. Партнерот ненадејно ќе извади прстен од џебот и ќе ве запроси или некој ќе ви признае дека е вљубен во вас околу овие датуми.

Заокружете го 5 јули на календарот. Полната месечина ќе настапи во вашиот знак како лунарна еклипса и ќе ги насочи сите погледи кон вас. Еклипсите секогаш ни носат непредвидливи случувања и добри вести. Можно е на тој ден да откриете дека имате таен обожавател, дека ќе станете родител или да ви се исполни роденденската желба.

Еднаш на секои 18 месеци романтичната Венера започнува да се движи ретроградно, а оваа година за вас тоа ќе се случи во вашата 6-та куќа на перфекционизмот. Ќе бидете склони да му замерувате на партнерот за ситници или ќе иритираат неговите навики во периодот од 13 мај до 25 јуни. Сепак, важно е да не се обидувате да го промените, бидејќи тоа ќе води до кавги кои лесно може да ескалираат. Па ако вие не разбирате колку е лошо некој да ви ги менува навиките, кој друг би знаел?

Ако сте сингл, подгответе се да налетате на ваш поранешен партнер додека Венера е ретроградна. Не носете сериозни одлуки за помирување или збогување со таа личност. Почекајте додека Венера да се врати во директно движење.

Можно е да купите свој дом, да се преселите во домот на партнерот или да слушнете прекрасна вест за проширување на семејството во втората половина од месецот. Тогаш, сексапилниот Марс ќе патува во вашата фамилијарна 4-та куќа.

Работа и пари

Годината која претстои ќе ви ја зголеми популарноста и мрежата од контакти до недоглед. Можно е да станете често споменувано име во вашата сфера на работење. Некои јарци ќе започнат да заработуваат од огромната популарност на социјалните мрежи, други ќе заминат на работа во странство, трети ќе ја прошират својата фирма...

Потребата да бидете на врвот оваа година ќе ви биде посилна отсекогаш. Добрата вест е што тоа воопшто нема да биде невозможна мисија. Всушност, ништо не е невозможно кога среќата и моќното трио Јупитер-Плутон-Сатурн се на ваша страна. Осмелете се да сонувате големи успеси и брзо тие навистина ќе ви се случат.

Сепак, вашата популарност нема да биде неоснована. Луѓето ќе ги посетуваат вашите профили или ќе ги бараат вашите совети затоа што ќе бидете експерт во вашата област. Со помош на Сатурн во вашиот знак, вие постојано ќе ги зголемувате знаењата и нема да го земате она што го имате здраво за готово. Споделувањето на приказната за вашиот пат кон успехот исто така може да ви носи пари оваа година.

На 22 март строгиот Сатурн накратко ќе ја посети вашата 2-ра куќа на работата и парите, во која ќе се пресели во декември за следните три години. Второто тримесечје од годината ќе ви ја зголеми заработката и финансиската стабилност. Можно е да скокнете скалило нагоре во кариерата или да ви биде зголемена платата.

Некои јарци ќе го пронајдат совршениот деловен партнер и ќе потпишат договор за трајно партнерство или на 10 јануари и 21 јуни.

Кон средината на декември и Јупитер и Сатурн ќе се преселат во вашата 2-ра куќа на работата и парите, најавувајќи ви активна, работлива и просперитетна 2021 година.

Здравје

Насочете се кон колку што е можно подобар животен стил во вашата сезона. Хранете се здраво, овозможувајте си добар сон, вежбајте... Дури и најмалите промени позитивно ќе се одразуваат на вашата мотивација.

Многу е важно во 2020 година да внимавате на калциумот во вашиот организам и на сите нешта поврзани со него – коски, заби, кожа. Јадете храна богата со овој минерал и тренирајте за да си ја зголемите мускулната маса.

Грижата за себе ќе ви биде неверојатно пријатно искуство во второто тримесечје од годината. Од 3 април до 7 август Венера, планетата на убавината и нежноста, ќе патува во вашата 6-та велнес куќа. Ќе престанете да го гледате вежбањето како казна и како нешто што морате да го правите и ќе се насочите кон забавни активности кои ќе ве полнат со задоволство. А резултатите? Резултатите ќе бидат видливи побрзо од очекуваното.

Паровите под влијание на Венера ќе започнат заедно да тренираат и да го негуваат изгледот. Малку ќе биде да се каже дека за многумина ќе бидете пар за пример #CoupleGoals.

Некои јарци оваа година ќе започнат да применуваат алтернативна медицина.

Домот може да ви стане извор на стрес и нервоза во периодот од 10 септември до 14 ноември, кога жестокиот Марс ќе се движи ретроградно во вашата 4-та куќа на домот и семејството. Можно е да бидете импулсивни и брзо да избувнувате, што ќе создава тензија под вашиот покрив.

На 30 ноември ќе настапи полна месечина во вашата 6-та куќа на здравјето и фитнесот, а ќе се случи и лунарна еклипса. На чекор пред празничната сезона вие ќе станете пример како изгледа личност што се грижи за себе. Насочете се кон зајакнување на јадрото на вашето тело и посебно внимание посветете му на дигестивното здравје.

Општи карактеристики за јарец

Сериозните јарци се управувани од Сатурн - планетата на тешките лекции и слободата. Во римската митологија Сатурн е татко на боговите, господар на времето и кармата. Под влијание на Сатурн многу јарци се стремат да ги постигаат своите цели со тежок труд. Јарците се луѓе, кои што свикнале на тешките казни од Сатурн и поради тоа го гледаат животот како тежок пат, по кој наградите идат само преку страдање и жртвување.

Симболот на амбициозните јарци е планинскиот јарец, кој што претпазливо се искачува по камениот рид. Ако сте родени под овој знак, вие сте многу трпеливи и се издигате во општеството стапка по стапка. Иако вашиот пат не е лесен, вашата амбициозност и добрата дисциплина ви даваат сила да стигнете до целта. Кога некој се обиде да ви го попречи патот до врвот вие знаете да бидете сурови и тврди.

Добри лидери сте и најверојатно имате свој бизнис или се одвојувате од останатите служители со своето иноваторство и посветеност. Никогаш не ја оставате работата недовршена. Способноста да организирате, заедно со вниманието кое им го посветувате на деталите, ве прави многу ефективни. Понекогаш сте премногу критични кон оние што не се толку амбициозни како вас.

Многу често сте фаталисти и гледате на иднината со недоверба. Вашата големина е во вашата упорност, т.е. работите секогаш напорно додека не ги постигнете вашите цели. Вашите амбиции се бескрајни, но знаете да ги конкретизирате вашите планови и таа ваша способност ве прави најуспешниот знак во хороскопот.

Во љубовта не сакате да ризикувате и поради тоа сте верни и секогаш стабилни. Елементот сврзан со јарецот е земја. Земните знаци се практични и одговараат на предизвиците со практични методи, наместо да вложуваат интелектуален или емоционален напор.

Во слободното време сакате да се натпреварувате. Љубители сте на колективните спортови, но кога губите за загубата се виновни сите учесници. Вие сте секогаш силни, па дури и во најтешките моменти знаете да им дадете утеха на другите. Поради тоа имате многу лојални пријатели. Секогаш сте посветени на вашите пријатели и на семејството. Ги исполнувате вашите ветувања и затоа другите можат да сметаат на вас.

Но, запомнете дека некогаш и вие треба да се забавувате. Животот не мора секогаш да биде борба. Уживајте во вашите победи дури и тогаш кога не сте работеле многу тешко за нив.

Симбол:
Планинскиот јарец

Симболизира:
Политика, планини, изолирани и оддалечени места, борба, бариери, забрани, лоша среќа, професионални амбиции, успешна кариера, деформации.

Елемент:
Земја

Планета:
Сатурн – планетата на дисциплината и зрелоста.

Ден од седмицата:
Сабота

Боја:
Темно зелена, кафеава, црна.

Број:
4

Скапоцени камења:
Олово, тиркиз, аметист.

Најдобри професии:
Банкарски служители, бирократи, историчари, ортопеди, дерматолози, политичари, администратори, минери, инженери, архитекти, геолози, шахисти, етнолози, антрополози.

За да се спријателите со нив:
Внимавајте во комуникацијата со јарците! Држете дистанца додека тие не ти дозволат да се доближиш.

Дел од телото:
Колена, кожа, коски и заби.

Добри карактеристики:
Лојални, мислат на својата фамилија, работливи, посветени, чесни, бестрашни, амбициозни, решителни, лидери, одговорни, реалисти, прагматични, организирани, внимателни.

Лоши карактеристики:
Песимисти, не простуваат лесно, ладни и резервирани, материјалисти, снобови, безнадежни, знаат да лажат, кариеристи, фаталисти, меланхолици, срамежливи, инаетчии, завидливи, егоисти, со тврди позиции.

Карактеристики по кои ќе ги познаете:
Карактеристична вилица, силни заби, умен поглед.

Омилени работи:
Бизнис картички, цели, да бидат „главни“, ексклузивни клубови, ножни спортови особено фудбал, мотоциклизам, кожни работи.

Работи кои ги мразат:
Да се откажуваат, викање на јавни места, грешки од невнимание, да патуваат без водич.

Можете да ги најдете:
Како поминуваат квалитетно време со семејството, како опседнато работат на некој проект, како режираат некој долгометражен филм.

Скриена желба:
Да им бидат задоволени сите потреби!

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 73%
  • 27%
Се испраќа...

(Вкупно: 19989 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?