Шкорпија | Хороскоп
Почетна » Забава » Хороскоп » Шкорпија

Шкорпија (23. X – 21. XI)

Понеделник, 24 Февруари 2020

Зошто чекате некој друг да го направи првиот чекор за да ги оствари вашите желби? Ако нешто посакувате, борете се за тоа самите. Или помирете се со фактот дека ништо нема да се случи. Не правете хаос од вашите емоции само затоа што не сте имале доволно храброст.

И најмалите модификации во начинот на живот можат да предизвикаат лавина промени во вашиот карактер. Создајте нова шема на функционирање.

Февруари, 2020

Љубов

Февруари дефинитивно нема да биде студен за вас. Љубовта ќе го исполни секој атом од вашето тело, па прегратката на партнерот ќе ви биде омиленото место на планетата. Ова е месец кога многу шкорпии ќе ја совладаат уметност на флертувањето и ќе уживаат во неа.

Романтичната Венера во првата недела од февруари ќе патува во вашата 5-та куќа на страста, флертот и живоста. За луѓето ќе биде вистинско задоволство да ве гледаат додека слатко им се насмевнувате и танцувате како да нема утре. Без разлика на љубовниот статус, вие ќе привлекувате големо внимание каде и да се појавите.

Во меѓувреме, во првата половина од месецот, сексапилниот Марс ќе биде во вашата 2-ра куќа на луксузот и сензуалноста, што значи дека може да ве привлекуваат личности со елегантен изглед. Ах да, љубовта понекогаш се раѓа на работното место. Тоа може да ви се случи токму вам месецов.

Паровите ќе уживаат во љубовни состаноци во скапи ресторани и на места каде има уметност – галерии, кина, театар, балет... Сè што ви ги разгалува сетилата ќе биде посакувано од вас. Можни се кавги со партнерот поради финансии. Морате да бидете искрени еден кон друг и да не криете колку трошите и за што.

На 3 февруари, комуникативниот Меркур ќе ѝ се придружи на Венера во вашиот сектор на кокетирањето и заведувањето. Тоа значи дека нема да флертувате само со погледи, туку и со зборови и дека гласот ќе ви биде неверојатно секси. Кажете му први „Здраво“ на оној што ви се допаѓа или испратете му порака на социјалните мрежи. Брзо ќе го освоите.

Паровите ќе уживаат во заводливите и игриви разговори. Некои од нив ќе донесат одлука за основање свое семејство, а други за проширување на семејството.

Уф, на Денот на вљубените дефинитивно ќе изгледате попривлечно отсекогаш. Месечината ќе патува во вашиот знак, осветлувајќи ги вашите најубави црти и зголемувајќи ја вашата самодоверба. Ако не сте во врска, можно е токму тогаш да запознаете потенцијален партнер.

Веќе имате партнер? Ќе забележите дека тој не може да го тргне погледот од вас за време на вечерното излегување. Ви претстои незаборавна вечер.

Проблеми во рајот месецов ќе предизвика ретроградното движење на Меркур, кое ќе започне на 17 февруари и ќе трае до 9 март. Можни се кавги со партнерот на теми кои одамна сте ги затвориле или за лица кои одамна не се присутни во вашите животи. Некои шкорпии ќе започнат да се сомневаат во љубовта на партнерот и во неговите постапки. Не претпоставувајте, комуницирајте!

Поранешен партнер ќе се врати во животот на некои шкорпии. Ќе морате да ја донесете конечната одлука во врска со него.

Ако Денот на вљубените не ви ја донесе посакуваната романса, тогаш младата месечина дефинитивно ќе го направи тоа. На 23 февруари таа ќе настапи во вашата 5-та куќа на страста и флертувањето, носејќи ви нови почетоци во неа. Да, ќе споите усни со оној што ви се допаѓа и ќе се роди прекрасен нов сојуз кој ќе трае долго, долго.

Некои парови токму на овој ден ќе откријат дека ќе станат родители.

Работа и пари

Овој февруари ќе се лулате меѓу професионалниот и семејниот живот, обидувајќи се да воспоставите совршен баланс. Додека Сонцето ќе патува во вашата 4-та куќа, потсетувајќи ве колку е важно семејството, енергичниот Марс ќе патува во вашата 2-ра куќа, мотивирајќи ве да се стремите кон поголема заработка.

Благодарение на поволното влијание на Марс, некои шкорпии ќе го добијат заслуженото признание на работното место, а можно е и да бидат унапредени на повисока позиција. Ова е прекрасен период за да ги покажете талентите кои досега ги криевте од светот. Сепак, не прифаќајте да работите прекувремено.

На 9 февруари, ќе настапи полна месечина во вашата 10-та куќа на кариерата, носејќи ви огромен успех. Ако со месеци наназад се стремевте кон одредена цел, сега ќе стигнете на посакуваната дестинација. Некои шкорпии ќе го направат тоа со помош на важна машка фигура – татко, брат, партнер, пријател.

Креативноста ќе ви биде огромна во последните десетина дена од февруари. Тоа е период кога треба да покажете дека сте визионер и дека имате уникатни идеи. Не се обидувајте да се споредувате со вашите колеги, воопшто нема да наликувате на ниту еден од нив. Наместо тоа, истакнете ја вашата автентичност и нема да жалите.

Здравје

Доме, слатки доме! Во февруари ќе го напуштате вашиот дом само ако морате, па одлична идеја е да ги преселите тренинзите под вашиот покрив. Заменете ја брзата храна со домашно приготвени оброци кои ќе ви ја зголемуваат енергијата. Некои шкорпии ќе одлучат да создадат своја градина.

На 7 февруари Венера, планетата на убавината, ќе премине во вашата 6-та куќа на здравјето и фитнесот, што значи дека ќе копнеете по фит изглед. Некои парови ќе започнат да тренираат заедно во овој период, што ќе резултира со зголемена мотивација.

Бидејќи Марс ќе патува во вашата 2-ра куќа на рутините во првата половина од месецот, многу шкорпии ќе успеат да се ослободат од лоша навика или порок.

2020 година

Љубов

Напорно работевте во изминатата година и си изградивте добра репутација во деловниот свет. Веројатно добивте и унапредување или зголемување на платата, но притоа малку ги подзанемаривте врските со луѓето кои ви се драги. Не грижете се! 2020 година ќе со промени тоа и ќе ве зближи со пријателите и семејството на начини на кои не сте ни можеле да си ги замислите. Ќе комуницирате со секого, секаде, без никакви предрасуди и луѓето ќе ве обожаваат.

2020 година дефинитивно ќе ви биде позабавна од годината која ја оставивте зад вас. Дозволете мистеријата да ве води низ неа, не мора да знаете сè што ќе се случува однапред. Изненадувањата се слатки, уживајте во нив.

Новата година ќе ја разбуди кокетата во вас, па сите ќе сфатат зошто ве сметаат за најатрактивната личност во секое друштво. Среќната планета Јупитер речиси цела година ќе патува во вашата 3-та куќа на комуникацијата, кокетирањето и поврзувањето, правејќи го интелектот секси за вас. Ако сте сингл, ќе започнете да привлекувате додворувачи кои умеат да водат продуктивни и интелектуално стимулирачки разговори, а еден од нив ќе ви го освои и срцето. Здраво, брилијантен партнер!

Паровите ќе ги зачестат заедничките излегувања не само со пријатели, туку и на културни настани и манифестации. Одете заедно со саканиот на театар, на фестивал, на промоција на книга која сакате да ја прочитате... Експериментирајте, комуницирајте и уживајте.

Вест за проширување на семејството, преселување или планови за купување заеднички дом со партнерот се возможни напролет, кога строгиот Сатурн ќе има кратко патување во водолија. Внимателно разгледувајте ги вашите опции и не брзајте со одлуките. Последниот збор ќе го кажете на крајот на оваа и почетокот на следната година.

Пролетта и летото ќе донесат пеколни горештини во вашиот љубовен живот. Романтичната Венера ќе има невообичаено долго патување во вашата 8-ма куќа на силните чувства и интимноста, зголемувајќи го вашето либидо. Бидејќи овој сектор е и „куќа на шкорпијата“, вие ќе бидете во вашата најсекси верзија. У-ла-ла, не треба да мрднете ниту со малиот прст за да го заведете слаткото момче на крајот од шанкот. Само еден поглед ќе биде потребен за да освоите нечие срце.

Летните романтични ноќи ќе ви ги продлабочат чувствата со партнерот и ќе ве направат ненаситни за физичка блискост. Сепак, силните чувства кои ги имате еден за друг може да прераснат во изливи на љубомора во периодот од 13 мај до 25 јуни. Тогаш, романтичарката Венера ќе се движи „наназад“ нарушувајќи ја хармонијата во вашето љубовно партнерство. Можно е да откриете тајна на партнерот која ќе ви разбуди сомнежи или пак ќе започнете да се сомневате во неговата искреност. Некои парови ќе се караат за лица од минатото и за стари проблеми. Издржете, ова е само период кој ќе помине, не носете екстремни одлуки во моменти на лутина.

Ако сте сингл, Венера ретроградна во вашиот живот ќе врати ваша стара љубов или симпатија од детството. Доколку хемијата меѓу вас сè уште е силна, веројатно ќе сакате да дадете уште една шанса. Во спротивно, кажете го последното „Збогум“.

На 30 ноември ќе настапи лунарна еклипса во вашата 8-ма куќа на силните чувства и интимноста, носејќи пресвртен момент во вашиот љубовен живот.

Работа и пари

Зборовите ќе ви бидат „злато“ во претстојните 12 месеци. Не само што скапо ќе продадете дел од вашите идеи или ќе успеете да издадете свое пишано дело, туку и ќе создадете контакти во влијателни личности од деловниот свет. Можно е сосема обичен разговор со некоја од нив да ви отвори врата кон можности за какви што само сте сонувале. Постојано имајте дневник покрај себе.

Во 2019 година, Јупитер ве направи вредни како пчела и поради бројните обврски, не можевте да имате ниту нормален ручек со колегите. Веројатно поради тоа настрадаа многу ваши врски. Насмевнете се! 2020 година ќе го промени тоа и ќе ги пополни пукнатините во вашите односи со луѓето. Речиси цела година оваа планета на среќата и оптимизмот ќе патува во вашата 3-та куќа на комуникацијата, правејќи ве елоквентни и слаткоречиви. Ќе можете да му продадете мраз и на Еским ако наумите, потребно е само да верувате во себе. Вашиот омилен збор ќе биде „поврзување“.

И Сатурн и Плутон ќе патуваат во вашиот сектор на комуникацијата и интелектот во најголем дел од годината. Ќе успеете да привлечете голем клиент или пак инвеститор ќе се заинтересира да вложи финансиски средства во ваш проект.

Две од овогодишните еклипси (на 5 јуни и 14 декември) ќе се случат во вашата 2-ра куќа на работата и парите, носејќи ви возбудливи случувања на финансиски план. Ќе откриете нови можности за заработување од нешто што го правите со страст (ваше хоби можеби?) или ќе ви биде понудена хонорарна работа која ќе ви нови брзи пари. Некои шкорпии неочекувано ќе бидат унапредени или ќе добијат покачување на платата.

Сите вашите планови од првата половина на годината ќе започнат да се реализираат во втората, кога енергичниот и амбициозен Марс ќе патува во вашиот сектор на ефикасноста и продуктивноста. Зарем некој може да ве запре?

Здравје

Здраво истомисленици! Во 2020 година ќе создадете круг од луѓе кои имаат исти интереси како вас кога е здравјето во прашање. Заедно ќе бидете посилни и помотивирани независно дали целта ви е да ослабите, да тренирате редовно, да се храните здраво или да победите здравствен проблем.

Личност од вашето место на живеење, која веќе ги постигнала резултатите кон кои вие се стремите, ќе ви биде како ѕвезда-водилка. Можно е таа да стане ваш личен тренер со чија помош ќе ја достигнете најдобрата верзија од себеси.

Брзото темпо на живот и многуте контакти можно е одвреме-навреме да ви создаваат анксиозност. Во тие моменти не се плашете да си одделите време само за себе подалеку од луѓето и од социјалните мрежи. Поминете еден час во излежување или во читање, одете на масажа или медитирајте.

Интензивните тренинзи и здравата исхрана ќе ви станат составен дел од начинот на живот во втората половина од годината. На 28 јуни енергичниот Марс ќе започне екстра долго патување во вашата 6-та куќа на грижата за себе, поттикнувајќи ве да се преселите во велнес зона во која ќе се стремите кон фит изглед и добро здравје. Ниту еден симптом нема да биде игнориран од вас, а за многу од нив ќе наоѓате решенија на природна база.

Вистински предизвик ќе ви биде да го намалите и контролирате стресот, но со помош на Марс ќе успеете во тоа до крајот на годината.

Општи карактеристики за шкорпија

Силните шкорпии се управувани од две планети Плутон – планетата на моќта и контролата и Марс – планетата на војната и енергијата. Плутон е извор на власт и влијание, но и на мистерија (во митологијата Плутон е Бог на подземниот свет). Многу шкорпии се „дават во темнината“ и многу често носат црно или шокираат со бои, како црвената и розовата. Мистериозните Шкорпии се најнеразбирливиот знак во хороскопот.

И шкорпијата и овенот се управувани од Марс. Во древната митологија, Марс е бог на војната. Под влијание на Марс шкорпиите се стратезите во хороскопот, тајните агенти, кои планираат, додека овните се на чело на битката.

Ако сте родени во овој знак, исто како и митолошката шкорпија и вие реагирате остро на сè и не сакате да се потчинувате на заповеди. Понекогаш развивате самоуништувачко поведение и исто како и шкорпијата може да се „самоизедете“ пред некој друг да го направи тоа. Кога еднаш земете решение не го менувате и понекогаш ги постигате дури и оние цели, кои што други би ги нарекле невозможни.

Шкорпијата е еден од најсилните знаци во хороскопот заедно со лав, водолија и јарец. Оние кои што ќе се обидат да го променат карактерот на шкорпијата ќе наидат на проблеми, затоа што никој не знае која е тајната мотивација за нивните постапки.

Шкорпиите имаат многу сложен карактер. Шкорпијата е знак на сексот и смртта, на крајот и почетокот на сè. Како претставник на овој знак вашите идеи ги разгледувате од емоционална гледна точка. Понекогаш знаете да ги потискате емоциите, но внатрешно сте многу чувствителни. Доста аналитични сте и се задлабочувате во дејствата и чувствата.

Во љубовните односи сте верни, исклучително нежни, страсни, но оној кој е до вас го гледате како своја сопственост. Вие сте толку моќни што луѓето го чувствуваат вашето присуство уште пред да кажете нешто, но и вие ги чувствувате сите вибрации. Го гледате секој детаљ и ги читате луѓето како отворена книга. Вашите пријатели ја знаат вашата лојалност и сè што треба да направат е да свикнат на „високиот напон“. Ако некој ве предаде подобро да внимава – како и шкорпиите и вие нанесувате болен убод како одмазда.

Поради тоа што вашиот знак е мистериозен, поработете на тоа да бидете поотворени со луѓето. Тоа ќе ја развие довербата и ќе ги подобри вашите односи со другите луѓе. Моќта за концентрација на шкорпиите е неверојатна, но внимавајте да не се опседнете. Сопрете ги љубомората и посесивноста преку вложување на повеќе енергија во некаков проект.

Симбол:
Шкорпија

Симболизира:
Мистерија, магија, скриени сили, трансформација, борба, предизвик, завист, промена, страсни драми, наследство, разрушување и воздржување.

Елемент:
Вода

Планета:
Плутон – планетата на моќта и регенерацијата.

Ден од седмицата:
Вторник

Боја:
Црвена

Број:
2

Скапоцени камења:
Железо, опал, рубин и обсидијан.

Најдобри професии:
Јасновидци, психијатари, психолози, лекари, хирурзи, полицајци, детективи, шпиони, војници, банкери, вешти лица, нотари, патолози, сопственици на погребални агенции.

За да се спријателите со нив:
Не им се спротивставувајте, дури и кога не се во право!

Дел од телото:
Органи за репродукција, јајници, гениталии.

Добри карактеристики:
Магнетни, таинствени, страсни, лојални, заштитници, смели, добри советници, категорични, интуитивни, со интензивни чувства и емоции, љубопитни, самокритични, енергични, не примаат средна позиција, поседуваат способност за аналитично мислење.

Лоши карактеристики:
Опсесивни, посесивни, љубоморни, манипулатори, сакаат да се одмаздуваат, секогаш незадоволни, деструктивно критични, тирани, брутални, жестоки, завидливи, нетолерантни.

Карактеристики по кои ќе ги познаете:
Очи кои ги изразуваат нивните чувства, орлов поглед, смирени движења.

Омилени работи:
Зачинета храна, рок музика, уникатни предмети, безжични апарати, органска храна.

Работи кои ги мразат:
Неискрено ласкање, лични прашања, да живеат во туѓа куќа, прости луѓе.

Можете да ги најдете:
Како седат на ќошот од масата во некој бар; како ги расклопуваат работите и после тоа се обидуваат да ги вратат таму каде што припаѓаат; јадејќи зачинета храна во некој ресторан.

Скриена желба:
Да имаат целосна и комплетна контрола!

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 73%
  • 27%
Се испраќа...

(Вкупно: 19989 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?