Стрелец | Хороскоп
Почетна » Забава » Хороскоп » Стрелец

Стрелец (22. XI – 21. XII)

Сабота, 30 Мај 2020

Внимателно избирајте со кого комуницирате денес, бидејќи вашето расположение ќе зависи од она на луѓето околу вас. Ако се дружите со позитивни личности и вие ќе бидете полни со позитивни мисли. Но, ако попаднете во друштво на песимист, нема да се радувате на добро расположение.

Можно е да ви се подобри врската со пријателка која во изминатиот период се дистанцираше од вас.

Мај, 2020

Љубов

Мај ќе ви разбуди микс од различни емоции и ќе ве направи несигурни. За среќа, ќе добивате толку многу љубов од другите луѓе, што ќе бидете убедени дека сте сакани и безбедни. Но, кои се вашите луѓе? Морате да се фокусирате на врските со нив месецов, особено пред да започне периодот на ретроградни движења на 11 мај.

Романтичната планета Венера во мај ќе престојува во вашата 7-ма куќа на сериозните партнерства, советувајќи ве да ги налевате со внимание и љубов врските со вашите најсакани личности. Со партнерот ќе функционирате како едно, и многумина ќе ѝ завидуваат на почитта која ја имате еден кон друг.

Ако сте соло, во првата половина од месецот ќе се поврзете – во живо или онлајн – со личност со која ќе ви биде сродна душа.

До 13 мај, сексапилниот Марс ќе патува во вашата 3-та куќа на кокетирањето и комуникацијата, носејќи ја на максимум хемијата меѓу вас и ваш сосед или пријател од детството. Одеднаш вашите односи нема да бидат само пријателски, туку и нешто повеќе од тоа.

Комуницирајте со партнерот смирено и зрело под „капата“ на Марс и „избркајте“ ја тензијата меѓу вас. Доколку имате проблем во врската, најдете решение или направете компромис. Колку побрзо ќе прифатите дека не може да биде сè по ваше, толку подобро.

Потиснувани чувства може да испливаат површина на 7 мај, кога ќе настапи полна месечина во вашата 12-та куќа. На овој ден, некои стрелци ќе му опростат на поранешен партнер кој им го скршил срцето, но тешко ќе дадат уште една шанса.

Сексапилниот Марс на 13 мај ќе започне да го вжештува вашиот сектор на семејството, а на истиот ден, романтичната Венера ќе премие во ретроградно движење во вашата куќа на партнерствата. Брачните партнери ќе започнат да стануваат нетрпеливи и лесно избувливи. Можеби социјалната изолација ќе ве направи нервозни или пак нерешен проблем повторно ќе ви го нарушува мирот. Ќе бидете склони да се навраќате на минатото и да споменувате имиња на личности кои одамна не постојат во вашите животи.

На секои 18 месеци, Венера по шест недели се движи ретроградно. Тоа е период кога треба да забавите и да анализирате каде грешите и што е она што ви недостасува во врската или во љубовта. Во животот на некои стрелци ќе се врати поранешен партнер или симпатија.

Доза свежина и олеснување на љубовното поле ќе ви донесе Сонцето, кое на 20 мај ќе премине во вашата 7-ма куќа на поврзувањето и обврзувањето. Повеќе нема да сакате војна, туку мир. Повеќе нема да сакате да биде сè по ваше, туку ќе тежнеете кон разбирање и компромиси. Многу проблеми ќе започнат да ви стануваат само минато.

Ако сте соло, под светлината на младата месечина на 22 мај ќе запознаете прекрасна личност која ќе има потенцијал да ви стане партнер. Некои стрелци на овој ден ќе спојат усни со некој со кого си се додворувале долго време.

Работа и пари

Во мај ќе бидете бескрајно организирани и благодарение на вашиот перфекционизам, ќе успеете да го намалите негативното влијание на ретроградното движење на планетите. Сонцето во првите три недели од мај ќе патува во вашата 6-та куќа на перфекционизмот, правејќи го вашиот ум остар. Брзо ќе ги забележувате пропустите.

Имате незавршен проект? Задача исполнета до пола? Фокусирајте се на тоа што ви е започнато на 7 мај, кога полната месечина ќе настапи во вашиот сектор на завршетоците и одморот.

На 11 мај, строгиот Сатурн ќе премине во ретроградно движење во вашата 3-та куќа на комуникацијата и идеите. Можно е ваш проект да наиде на ограничувања или пак да не можете да пронајдете правилни зборови за да презентирате ваша идеја. Некои стрелци ќе имаат среќа во нивниот живот да се појави истомисленик со кој соработувале во минатото и кој повторно ќе им помогне да се издигнат.

Трета планета која месецов ќе премине во ретроградно движење е Јупитер. На 14 мај, планетата на богатството и технологијата ќе започне да се движи ретроградно во вашата 2-ра куќа на работата и парите. Бидете екстремно внимателни што купувате и колку трошите во втората половина од месецот. Запишувајте ги вашите трошоци и имајте евиденција во вашиот буџет.

Здравје

Не, социјалната изолација воопшто нема да повлијае на вашата мотивација за тренирање, ниту пак ќе повлијае на вашиот фит изглед. Ако нешто наумите, вие и ќе го реализирате, независно што се случува околу вас.

До 20 мај, Сонцето ќе ја грее вашата 6-та куќа на здравјето и фитнесот, давајќи ви мотивација, сила и енергија. Буквално ќе се чувствувате семоќно, особено кога е во прашање физичката активност.

На 13 мај енергичниот Марс ќе се пресели во вашата 4-та куќа на домот и семејството, правејќи ги вашите домашни тренинзи поинтензивни. Ќе обожавате да се потите и да си приготвувате здрави оброци. А чувството дека сте се грижеле за себе на крајот од денот ќе ви биде незаменливо.

2020 година

Љубов

Уф, колку неверојатна година ви беше 2019. Си ја зголемивте максимално самодовербата, се трансформиравте како личност на прекрасни начини, уживавте во адреналински авантури, откривте нови катчиња од светот и експериментиравте во љубовта. Како што чекорите кон новата декада, време е да стапнете на постабилен терен и да ја дефинирате вашата патека кон иднината. Дефинитивно ќе имате многу причини за да ја кренете чашата и со полно срце да наздравите за доаѓањето на новата година.

Среќниот Јупитер речиси цела година ќе патува во вашиот сектор на стабилноста и вредностите, покажувајќи ви кои луѓе заслужуваат да продолжат со вас во вашето ново поглавје, а кои не. Несериозните додворувачи, кои ѝ ласкаат на секоја личност што ќе ја сретнат, нема да имаат никакви шанси кај вас. Ако некој сака да ве освои, тој мора да покаже сериозност и желба за обврзување и долга врска. Авантурите за една вечер повеќе нема да влегуваат во вашиот радиус.

Паровите под влијание на оптимистот Јупитер ќе започнат да кројат амбициозни планови за заедничката иднина. Насмевнете се, ниту еден сон не е преголем за вас. Она што ќе го визуализирате, вие и ќе го реализирате во претстојните 12 месеци.

Ако сте сингл, престојот на Сатурн во вашата 2-ра куќа од 2017 година досега, веројатно ве натера да останете доволно долго на едно место за да се поврзете со специјална личност. Во првото тримесечје од годината, можно е да споите усни со неа и да започнете нова љубовна романса.

Веќе имате партнер? Кажете ѝ збогум на незрелоста! Сатурн, планетата-учител ќе ве научи како да создадете стабилни темели врз кои ќе продолжите да ја градите врската. Секоја одлука ќе ви биде добро обмислена и во консултација со саканиот.

Венера, планетата на љубовта и убавината, ќе има дооолго патување во вашата 7-ма куќа на сериозните партнерства и обврзувањето, носејќи ве со саканиот во нова димензија. Во периодот од 3 април до 7 август некои парови ќе се свршат, други ќе стапат во брак, трети ќе слават за вест за бременост.

Стрелците со статус сингл ќе запознаат личност која ќе им биде сродна душа.

Сепак, љубовта не е возбудлива без предизвици, а вие ќе ги надминувате како експерт годинава. Од 13 мај до 25 јуни романтичарката Венера ќе се движи ретроградно во вашиот сектор на љубовта, предизвикувајќи проблеми во рајот. Можно е со партнерот да се навраќате на стари проблеми, поранешни љубови или минати грешки, и да се карате за нешто што веќе завршило. „Закопувани“ чувства ќе испливуваат на површина и ќе ви се враќаат стари стравови. Не треба да го сфаќате ретроградното движење на Венера како нешто трагично, туку како период кога треба да им посветите поголемо внимание на овие проблеми и да ги откорнете од корен од вашиот живот за тие никогаш да не се појават.

Ако сте сингл, Венера ќе врати во вашиот живот поранешен партнер кој многу сте со сакале. Не дозволувајте моментите на слабост да ве натераат да донесете избрзана одлука. Можеби е подобро да почекате Венера да се врати во директно движење на 25 јуни, па да одлучите дали ќе дадете уште една шанса или не.

Гламур, сексапил, заводливи ноќи, романтични денови... Втората половина од годината ќе ви донесе незаборавни љубовни спомени. Огнениот Марс речиси шест месеци ќе патува во вашата 5-та куќа на флертот и гламурот, правејќи ве магнет за погледи. Само погледнете под долгите трепки кон оној што ви се допаѓа и гледајте како тој трча кон вас. Ако сте веќе во врска, во последните месеци од годината, можна е вест за бременост...

... За некои стрелци, таа ќе дојде на 30 ноември, кога ќе настапи лунарна еклипса во вашата 7-ма куќа на обврзувањето и сериозните партнерства. Овој ден ќе биде значаен за љубовните врски, бидејќи тие ќе преминуваат на следното ниво. Можно е следната Нова година да ја дочекате со блескав прстен, бурма или трудничко стомаче.

Заокружете ги 5 јуни и 14 декември на календарот. Тогаш ќе настапат еклипси во вашиот знак и ќе ги насочат сите рефлектори во ваш правец. Сите ќе гледаат кон вас на овие датуми.

Работа и пари

Машина за пари ќе бидете во претстојната година, која ќе ви ја зголеми финансиската стабилност и ќе ве одведе на познат терен. Комбинираната моќ на триото Јупитер-Плутон-Сатурн во вашата 2-ра куќа ќе ви помогне да станете незаменлив експерт во вашата област на работење, па наплаќајте го скапо вашето знаење.

Јупитер, планетата на среќата и патувањата, речиси цела година ќе патува во вашиот професионален сектор, зголемувајќи ја веројатноста да заминете на работа во странство или да започнете да соработувате со странски компании. Бидејќи ќе зрачите со самодоверба, ќе се издвојувате од конкурентите на интервјуата за работа, па можно е да ја добиете позицијата од соништата.

Вие функционирате во две брзини - „брза“ и „екстремно брза“ – но, во претстојната година ќе треба да го намалите темпото. „Полека, но сигурно“ – ова треба да ви биде мотото за да ги постигнете најдобрите резултати. Од декември 2017 година наваму строгиот Сатурн патува во вашата 2-ра куќа на стабилноста, па сигурно досега сте научиле да бидете претпазливи во работата. Правете ризици, но пресметани.

Од 22 март до 2 јули, Сатурн накратко ќе ја посети вашата 3-та куќа на комуникацијата и поврзувањето, носејќи влијателни личности во вашиот живот. Во тој период можно е моќна личност да се заинтересира за ваша идеја и да вложи средства за таа да се реализира, или пак можеби ќе се здружите со истомисленици за да реализирате важен проект.

Заокружете ги 11 јануари и 21 јуни како потенцијални денови за големи добивки. Тогаш ќе настапат еклипси во вашиот сектор на богатството и заедничките инвестиции, носејќи ви неочекуван прилив на пари. За некои стрелци тие ќе дојдат од продажба на имот, а за други од игри на среќа, наследство и слично.

Здравје

Создајте рутини, навики кои ќе ви донесат предвидливост и истрајност, во 2020 година. Наместо да се насочувате кон екстремни диети и напорни тренинзи кои реално не можете да ги практикувате долго време, поставете си пореалистични цели. Полека, но сигурно движете се кон вашата највисока цел.

Започнете да си приготвувате храна за на работа од претходната вечер или во недела пригответе и складирајте оброци кои ќе можете да ги користите во текот на работната недела. Така ќе немате изговори за да јадете брза и нездрава храна. Иако вие сте роден авантурист кој обожава да експериментира со храната, во 2020 година веројатно ќе имате неколку здрави брзи рецепти кои ќе се вклопуваат во вашиот активен живот, а ќе ви ја даваат потребната енергија.

Експериментаторот Уран цела година ќе патува. Вежбајте кардио, но не одбивајте да пробате јога и кревање тегови, а одвреме-навреме забавувајте се со зумба. Кажете ДА на сè што ви е ново, но има потенцијал да ви донесе позитивни чувства кон вежбањето.

Ако се соочувате со необјасниви симптоми, консултирајте се со стручно лице и пронајдете ја причината за нив. Можеби проблемот се решава полесно отколку што си мислите.

Општи карактеристики за стрелец

Ведрите стрелци се управувани од Јупитер - најголемата планета од сончевиот систем. Во древната римска митологија, Јупитер е водич на Боговите. Јупитер е „веселата“ планета полна со енергија и доверба. Многу често стрелците ги примаат карактеристиките на Јупитер.

Ако вашиот хороскопски знак е стрелец, вие имате слободен дух, оптимисти сте, секогаш отворени за нови идеи и амбициозни. Вашата најголема цел е да ја откриете смислата на животот и многу често ја барате во филозофијата и религијата. Мудри сте и не сакате да следите точно определени цели, планирани со време. Сакате да бидете слободни за да може да го правите она што го сакате без никакви ограничувања. Независни сте, но многу често сте агресивни и импулсивни. Понекогаш таа ваша желба за слобода ве прави егоисти.

Стрелецот е спротивен знак на близнаци. На близнаците им се допаѓа да научат различни работи наеднаш, додека вие како стрелец преферирате да навлезете длабоко во темата која сте ја избрале. Карактеристичен за вас е големиот оптимизам, а вашата вера дека секогаш е добро да се направи чекор напред ви дава можност да напредувате. Тоа пак од своја страна понекогаш ве прави и пребрзани и невнимателни.

Вие сте најсреќни во широко отворени пространства, каде што има многу авантури и возбуда. Обожавате патувања и духовни учења - еден друг вид патувања, смели сте и во авантуристички дух. Секогаш кога раскажувате за тие ваши авантури малку преувеличувате, но тоа е со цел да ги забавувате вашите пријатели.

Секогаш се стремите да исполнете некаква огромна цел. Дури и кога нема да успеете не останувате на дното, а од тоа извлекувате некаква животна лекција и секогаш ги инспирирате другите со приказни за вашето искуство. Знаете да ја предавате својата енергија и знаење на луѓето околу вас и тоа ве прави добри учители.

Во слободното време сакате да се занимавате со спортски активности и ги сакате предизвиците, особено интелектуалните. Стрелецот управува со бедрата и нозете и поради тоа вие веројатно многу често страдате од болки во нозете.

Во љубовните односи вие сте авантуристи и не сте пример за верност. Многу тешко правите компромиси и имате потреба од комплименти. Искрени сте, меѓутоа вашата искреност не е секогаш добра. Многу често со тоа ги повредувате чувствата на другите. Имате милиони проекти, хобија и пријатели. Колку повеќе, толку повесело. Иако сте секогаш возбудени кога имате нов проект или пријателство, не секогаш го завршувате она што сте го започнале.

Симбол:
Стрелец

Симболизира:
Долги авантури, филозофија, закони, религија, трговија со други држави, живот на отворено, физички вежби, јавање, голема брзина, мудрост, независност.

Елемент:
Оган

Планета:
Јупитер – планетата на среќата и експанзијата.

Ден од седмицата:
Четврток

Боја:
Сина

Број:
1, 3 и 4.

Скапоцени камења:
Топаз, сафир, аметист.

Најдобри професии:
Учители, истражувачи, спортисти, новинари, пилоти, стјуардеси, адвокати, патнички агенти, туроператори, дипломати, теолози, свештеници, преведувачи, трговски претставници.

За да се спријателите со нив:
Придружете им се во авантурите! Во спротивно ќе бидете игнорирани.

Дел од телото:
Бедро, црн дроб.

Добри карактеристики:
Чесни, фер, оптимисти, ентузијасти, посветени, љубители на авантурите, весели, независни, сакаат слобода, идеалисти, горди, љубители на спортот, сакаат да се движат, љубезни.

Лоши карактеристики:
Склони да спорат и да ги поучуваат другите, неразумни, нетактични, премногу самоуверени, преувеличуваат, екстремисти, невнимателни, неодговорни, егоисти, радикални.

Карактеристики по кои ќе ги познаете:
Силни нозе, очи кои се смеат, комична физиономија.

Омилени работи:
Смели работи, флертување, миленичиња, поп музика, меѓународни патувања, смеа, караоке, книги, приказни кои инспирираат.

Работи кои ги мразат:
Предрасуди, рутини, правила, досада, зборовите „не можам“, сериозност.

Можете да ги најдете:
Како организираат шоу за таленти; како кажуваат несоодветни шеги на состанок; патувајќи низ Јужна Америка.

Скриена желба:
Да ги создаваат правилата!

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 63%
  • 37%
Се испраќа...

(Вкупно: 5932 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“