Риби | Хороскоп

Риби (19. II – 20. III)

Сабота, 03 Декември 2016

Денес комуникативниот Меркур влегува во вашата 11-та куќа на пријателството и групните активности, правејќи ве „матица“ која умее да собере огромно друштво околу себе. Создајте настан на социјалните мрежи и поканете колку што е можно повеќе лица.

Некои риби ќе запознаат идеален кандидат за врска преку свој пријател, додека други ќе се заљубат во свој пријател. Ништо не е невозможно во периодот кој доаѓа.

Декември, 2016

Љубов

Во текот на декември ќе обожавате да го покажувате вашиот слободен дух и ќе бидете срцето на секоја забава.

Венера, планетата на љубовта и убавината, ќе ја помине првата недела во вашата 11-та куќа на пријателствата и групните активности, кажувајќи ви дека не смеете да пропуштите ниту една претпразнична или празнична забава. Најубавите прилики за љубов за вас ќе се раѓаат кога сте меѓу луѓе. Можно е да се заљубите во личност која сте ја запознале преку ваш пријател или пак во ваш пријател. Очекувајте го неочекуваното за време на празничната сезона.

Зошто да излегувате сами ако можете да го правите тоа со вашиот сакан? Ако сте во врска, не заборавајте да го поканите партнерот на предновогодишните коктели и забави, независно дали излегувате со колегите или со пријателите.

Полната месечина на 14 декември за некои риби ќе донесе голема промена на личен план како бременост или преселување во нов дом. Женска личност ќе има важно влијание на одлуките кои ќе ги носите на овој ден.

На 19 декември сексапилниот Марс влегува во вашиот знак, давајќи ви дополнителен магнетизам. Знаете ли што значи присуството на огнената планета во риби за вас? Дека не постојат граници во љубовта и дека можете да го имате секој што ќе посакате. Само гледајте тоа да биде личност која ќе ги задоволува вашите желби и потреби, бидејќи тоа ќе ви биде многу важно.

Ако сте во врска, Марс може да предизвика кавги поради љубомора. Не, причината нема да биде вашето однесување, туку огромната љубов на партнерот кон вас. Најдете начин како да го уверите дека тој е единствениот во вашиот живот.

Можно е ваш поранешен партнер да се врати во вашиот живот или да ви испрати покана за пријателство на социјалните мрежи по 19 декември. Тогаш комуникативниот Меркур преминува во ретроградно движење во вашата 11-та куќа. Бидејќи ретроградното движење е во вашата куќа на пријателството, можно е таа личност да биде пријател со кого некогаш сте се разделиле без никаква причина.

На 21 декември Сонцето ќе премине во вашата 11-та куќа на пријателството и групните активности. Тешко дека ќе можете да останете дома во овој еуфоричен период.

Младата месечина на 29 декември ви советува да ја испланирате годината која доаѓа и да составите листа со ветувања кои ќе ги реализирате во неа. Што треба да промените за да бидете подобра личност?

Можно е да ја напуштите порано од вообичаено Новогодишната ноќ, бидејќи ќе ви треба добар сон. На тој ден месечината и Венера ќе патуваат во вашата 12-та куќа на одморот и завршетоците. Некои риби токму тогаш ќе му кажат збогум на измачувачкото минато.

Работа и пари

Амбициозноста ќе го диктира вашето брзо темпо на живот во декември. До 21 декември Сонцето ќе патува низ вашиот сектор на кариерата и успехот, поттикнувајќи ве да ја користите секоја можност за професионален напредок и заработка. Додека луѓето околу вас ќе ги планираат празниците, вие ќе го планирате реализирањето на зацртаните цели. Барајте и ќе добиете.

Енергичниот Марс на 19 декември ќе влезе во вашиот знак. 3, 2, 1... старт! Ќе бидете како торнадо кое зад себе остава завршени успешни проекти и кое со себе собира финансиски награди.

Но, бидете потрпеливи со колегите во периодот по 19 декември. Тогаш Меркур ќе се движи ретроградно во јарец, вашиот сектор на групните активности, па лесно може да завладее тензија на работното место ако не бидете повнимателни. Исто така, јарец е и вашиот сектор на технологијата, што значи да бидете попретпазливи со важни електронски податоци.

Многу добра вест за вас доаѓа пред крајот на годината. На 29 декември Уран ќе го прекине ретроградното движење во овен, вашиот сектор на парите и работата, најавувајќи ви дека 2017 година ќе ви донесе финансиска стабилност за каква копнеете.

Здравје

Во текот на декември ќе бидете супер дисциплинирани. Сè што ќе си зацртувате, ќе го исполнувате, а тоа важи и за здравите навики. Заблагодарете му се на Сонцето што ќе бидете исполнети со мотивација непрекинато да се стремите да бидете најдобрата верзија од себе.

На 14 декември полната месечина ќе го осветли вашиот сектор на грижата за себе. Доколку во изминатиов период направивте промена во исхраната или начинот на живот, сега ќе ги видите позитивните резултати кои неизмерно ќе ве радуваат.

На 19 декември Марс ќе започне да патува низ вашиот знак, давајќи ви енергија да бидете незапирлива сила. Бидете максимално физички активни, бидејќи големата енергија може да се натрупа и да резултира со напнатост. Вежбајте до истоштување за да се чувствувате релаксирано и задоволно.

2016 година

Љубов

Кажете ѝ добредојде на најсреќната година на љубовен план за вас. Јупитер, планетата на среќата и оптимизмот, до 9 септември ќе патува во вашата 7-ма куќа на љубовта и зближувањето, а потоа ќе премине во вашиот сектор на интензивните чувства и интимноста. Ако некој има право да се нарече среќник во љубовта оваа година, тоа несомнено ќе бидете вие.

Во првите 8 месеци авантуристот Јупитер ќе ве поттикнува да излегувате од вашата сигурна зона, да им давате шанса да ви се приближат на лицата со различен карактер од вашиот и да скокате во непредвидливи авантури. Можно е да започнете врска на далечина или заедно со саканиот да се преселите во нов град. Ако сте во врска, ви претстои продлабочување на врската. Некои риби ќе одлучат да се преселат под ист покрив со партнерот, други да стапат во брак, додека трети ќе ги здружат своите финансиски ресурси.

Венера, планетата на љубовта и убавината, на 12 март влегува во вашиот знак, давајќи ви шарм и магнетска привлечност. Под влијание на Венера, големи се шансите да започнете нова врска. Купидон ќе ве годи постојано со својата стрела, едноставно вие треба да одлучите кога ќе дозволите да биде погодено вашето срце.

Таинствениот Нептун, кој е и ваша планета владетел, до крајот на 2016 година ќе престојува во вашиот знак. Мистериозноста ќе ви стане заштитен знак, а за спротивниот пол ќе бидете најслатката загатка. Под влијание на Нептун, можно е да сретнете личност која ќе ги излекува раните од вашето минато и ќе ви покаже дека љубовта не завршува секогаш со скршено срце. Таа личност ќе ви ја врати вербата во луѓето. Во врска сте? Можно е често да ви се појавуваат неосновани сомнежи кон вашиот сакан, но тој ќе прави сè за да ви докаже дека сте единствената личност во неговиот живот.

Од 30 август до 22 септември Меркур, планетата на комуникацијата, ќе се движи ретроградно во вашиот сектор на сериозните врски. Во овој период е потребно да биете потолерантни кон саканиот и да ги прескокнувате бесмислените расправии. Големи се шансите тогаш да никнат на површина стари нерасчистени проблеми или да се врати во вашиот живот ваш бивши партнер.

Сериозниот Сатурн ќе ја помине цела година во вашата 10-та куќа на мажите. Ќе сретнете лице кое ќе ве освои не со привлечниот изглед, туку со зрелиот начин на размислување. Ако нешто може да ве убеди да си го промените статусот сингл оваа година, тоа ќе биде ветувањето дека новата врска ќе трае доооолго време.

На 9 септември Јупитер ќе се премести во вашата куќа на интензивните чувства и интимноста, носејќи огромно подобрување во вашиот интимен живот. Ќе го гледате саканиот со жар во очите, а страста повторно ќе го освои просторот меѓу вас. Некои парови ќе одлучат да основаат семејство.

Крајот на годината ќе ве награди со сексапилност и заводливост. Привлечниот Марс на 19 декември влегува во вашиот знак, вжештувајќи ја атмосферата во вашата спална соба. Ќе заведувате со леснотија, но ќе ве заведуваат мошне тешко. Марс ќе ви ја зголеми желбата за физичка блискост, што значи дека токму пред крајот на годината ќе пронајдете лице во чија прегратка сакате да потонете.

Најдобри денови: 22 февруари, 17 јуни, 4 јули, 5 август, 1 септември, 16 септември

Работа и пари

Успех и бројни можности за заработка ќе ви донесе новата година. Сериозниот Сатурн цела година ќе патува во стрелец, вашата 10-та куќа на кариерата и долгорочното планирање, учејќи ве дека не треба да барате кратенки за да стигнете до врвот, туку дека треба да ги засукате ракавите и посветено да работите. Ви претстојат предизвици и високи цели, но вие лесно ќе ги совладувате.

Енергичниот Марс двапати оваа година ќе му се придружи на Сатурн во стрелец, вашиот сектор на кариерата – од 6 март до 27 мај и од 2 август до 27 септември. Ќе бидете како вредна пчела која не знае за доста и која со задоволство ги исполнува своите цели. Додека Сатурн ќе ве тера да се насочувате кон бавен, но сигурен напредок, Марс ќе ве мотивира да го забрзате вашето темпо на работа.

Форсирајте ги личните и самостојни проекти во текот на целата година. До 2018 година оригиналниот Уран патува во вашата 2-ра куќа на работата и парите. Оваа планета ве поттикнува да ја покажете вашата креативност без задршки, нешто кое воопшто не ви претставува проблем. Голема е веројатноста оваа година да ги искористите социјалните мрежи во своја корист или да го зголемите вашето онлајн присуство.

Јупитер, планетата на среќата, до 9 септември ќе престојува во вашата 7-ма куќа на партнерствата. Најголемите успеси ќе доаѓаат за вас кога работите со партнер, а тоа ќе се гледа уште појасно во последните месеци, кога Јупитер ќе се премести во вашата 8-ма куќа на заедничките инвестиции. Бројот два ќе биде моќен број за вас.

Пред крајот на годината ќе ја кренете чашата со шампањ за да наздравите за ваш голем успех под влијание на амбициозниот Марс кој по 19 декември ќе ве турка кон највисоките врвови.

Најдобри денови: 7 април, 21 мај, 20 јуни, 16 октомври, 29 ноември

Здравје

Најубавите лекции во следните 12 месеци ќе ви бидат на тема здравје. Ќе научите да се грижите за вашето тело и дисциплинирано да ги исполнувате вашите планови за вежбање и хранење. Строгиот Сатурн цела година престојува во вашата дисциплинирана 10-та куќа, поттикнувајќи ве да инвестирате во фитнес опрема која ќе ви помогне да ги исполните вашите цели.

Сепак, најтрајните навики ќе ги создадете за време на двете посети на Марс во вашата 10-та куќа (од 6 март до 27 мај и од 2 август до 27 септември). Марс ќе ја разбуди и вашата компетитивна страна, па ако професионално се занимавате со спорт, очекувајте низа победи.

До 9 септември Јупитер, планетата на оптимизмот, ќе патува во вашата 7-ма куќа на сериозните партнерства. Вежбајте заедно со ваш пријател или со вашиот партнер. Така ќе бидете помотивирани да не ги прескокнувате тренинзите.

Најдобри денови: 24 јануари, 2 август

Општи карактеристики за риби

Рибите се управувани од две планети – Јупитер и Нептун. Во римската митологија Јупитер е цар на боговите, а Нептун - владетел на морињата. Јупитер исто така управува со стрелец, но додека рибите ја претставуваат женската страна, стрелецот ја претставува машката. Нептун е претставник на сè што е мистично, на соништата, заблудите, фантазијата.

Родените во овој знак се идеалисти и во повеќето случаи нивните желби се нејасни. Симболот на овој знак се две риби, кои пливаат во различна насока. Едната риба ја симболизира реалноста, а другата мечтите. Ако вашиот знак е риби, вие имате силно развиена интуиција и секогаш знаете што се случува околу вас. Еден дел од вас секогаш сака да „исплива“ и да избега од реалноста.

Вие сте многу креативни, а вашата фантазија е идеалното скривалиште во моментите кога сакате да избегате од реалноста. Љубител сте на танцувањето, филмовите, поезијата и музиката. Секој претставник на овој знак треба да има дневник покрај својот кревет, затоа што најдобрите идеи кај рибите идат додека тие спијат.

Никогаш не сте агресивни, лесно наоѓате лидер кој што ќе ве води и сте задоволни кога судбината ве води, независно дали во познат или во непознат правец.

Риби е знак спротивен на девица, знакот на здравјето. Додека девиците се интересираат за конретните аспекти од животот, рибите се сврзуваат со потсвеста, со емоционалниот и менталниот живот. Претставниците и на двата знаци се посветуваат премногу на другите, но рибите понекогаш премногу влегуваат во улогата на жртви.

Елементот на рибите е водата и како воден знак вие сте многу емоционални и одговарате на предизвиците преку чувствата, а не преку физички, практични и интелектуални дејствија. Во љубовните односи сте нежни, верни и романтични, но само додека партнерот чува во себе си некаква таинственост. Кога таинственоста исчезне веднаш се разочарувате и тргнувате во потрага по нов партнер - идеалниот.

Поради фактот што рибите се последниот знак во хороскопот, вие имате можност да учите од првите единаесет знаци. Родени сте за да му помогнете на човештвото да ги достигне највисоките нивоа на духовност. Иако понекогаш се чувствувате беспомошни, вие сте многу посилни отколку што можете да си претставите. Најдобриот начин за да ја почувствувате вашата сила е да им помогнете на луѓето, кои имаат потреба од помош.

Луѓето околу вас имаат многу големо влијание на вас и многу лесно можат да направат да се чувствувате виновни. Поради тоа треба да стоите настрана од „пријатели“, кои ве искористуваат или прават да се сомневате во самите себе. Оставете ги околу вас само оние ваши пријатели, кои имаат добро срце!

Симбол:
Риба

Симболизира:
Океани, промени, гостопримство, пороци, зависност, болници, затвори, филантропија, добротворни организации, заштита на животните, предавство, тајни науки, шпионажа, бегство од обврски, самоубиства.

Елемент:
Вода

Планета:
Јупитер и Нептун – планетата на фантазијата и соништата.

Ден од седмицата:
Четврток

Боја:
Морско сина

Број:
2

Скапоцени камења:
Сафир

Најдобри професии:
Поети, пророци, лекари, писатели, илузионисти, балерини, актери, фотографи, рибари, хипнотизери, монаси, свештеници, медицински сестри, уметници.

За да се спријателите со нив:
Учествувајте во дејностите кои ги извршуваат и помагајте им кога имаат проблеми.

Дел од телото:
Стапало

Добри карактеристики:
Романтични, интуитивни, мистични, услужливи, мудри, спокојни, креативни, ведри, скромни, љубезни, мечтатели, прекрасни партнери, многу романтични, нежни, чувствителни.

Лоши карактеристики:
Наивни, самосожалувачки и самоуништувачки настроени, надвор од реалноста, расеани, песимисти, неуверени, неорганизирани, нерешителни, порочни, зависни, лицемери, предавници, страшливци.

Карактеристики по кои ќе ги познаете:
Слатка насмевка, ненадејни движења.

Омилени работи:
Танцување, романтични средби, смеење и плачење, прошетки на плажа, долги поетски писма.

Работи кои ги мразат:
Реалноста, фрлањето на новогодишната елка, дневна светлина, лош дизајн и гласна музика.

Можете да ги најдете:
Како им помагаат на стари лица, како мечтаат во ноќните клубови, како се држат за раце под масата во романтичен ресторан.

Скриена желба:
Да најдат безусловна љубов!

Анкета

Анкета
Правите ли зимница?
  • 63%
  • 8%
  • 14%
  • 16%
Се испраќа...

(Вкупно: 7984 гласа)

Цитат

Да бидеш себеси во свет кој константно се обидува да те претвори во нешто друго е најголемото постигнување.

Ралф Валдо Емерсон

Виц

Кога жена вели дека нема што да облече, тоа значи дека нема НОВИ алишта.

Кога маж вели дека нема што да облече, тоа значи дека нема ЧИСТИ алишта.