Рак | Хороскоп

Рак (21. VI – 22. VII)

Четврток, 22 Август 2019

Можеби треба да размислите како комуницирате со луѓето околу вас. Премногу сте напнати, па можно е без да сакате да покажувате нервоза која ги оттурнува пријателите од вас. Релаксирајте се малку!

Многу е важно да не претпоставувате ништо. Сè што сакате да дознаете, дознавајте го директно од изворот. Прашајте и ќе ги добиете вашите одговори.

Август, 2019

Љубов

Незапирливи ќе бидете во текот на август. Ќе ја обожавате продуктивноста, работата и се разбира, сензуалните моменти со партнерот. Многу лоши навики ќе ги фрлите во минатото, фокусирајќи се на вашата цел да бидете најдобрата верзија од себе. Време е за промени!

Стабилноста ќе ви биде приоритет на љубовен план. Романтичната Венера до 21 август ќе ја разубавува вашата втора куќа, правејќи ве најсреќни кога вашата врска стои на стабилна основа. Ништо нема да ве вивнува на седмо небо толку брзо колку кога партнерот ви ветува дека никој и ништо нема да ве раздели и дека ќе бидете заедно до крајот на животот. Ова е одличен период за решавање на финансиски проблеми меѓу вас.

Соло сте? Нема да ви пречи да почекате да влезете во врска ако околу вас не гледате сериозен кандидат. Воопшто нема ни да помислувате да му дадете шанса на некој кој не е сериозен и кој бега од обврзување.

И сексапилниот Марс ќе помине најголем дел од месецот во вашата 2-ра куќа. До 18 август огнената планета ќе го вжештува вашиот сектор на самодовербата, што значи дека во ниту еден момент нема да се сомневате во вашата вредност. Некои сингл ракови ќе се заљубат во личност на висока позиција.

Зачинете ги романтичните средби со партнерот со полуксузни нешта кои ќе ви ги разгалуваат сетилата. Постелете црвен свилен чаршаф за трпезариската маса, запалете си свеќа за време на вечерата, згответе го неговиот омилен специјалитет, купете си скапо вино...

Одлично ќе комуницирате со партнерот, благодарение на прекинот на ретроградното движење на комуникативниот Меркур во вашиот знак. Ќе умеете да правите компромиси и да се ставате на местото на другите. Ќе умеете да се видите себеси низ очите на партнерот и конечно ќе ви стане јасно колку е голема неговата љубов кон вас и зошто постапувал ТАКА во минатото.

Самодовербата ќе се „чита“ во секој збор што ќе излегува од устата на раковите со статус сингл. Моќниот глас ќе ви биде најсилното оружје за заведување.

Страста за многу парови ќе кулминира на 15 август, под светлината на полната месечина во вашиот сектор на интимноста и интензивните чувства. Не се изненадувајте ако првпат изговорите „Те сакам“ или ако партнерот клекне на колено и ве побара за жена. Не излегувајте таа вечер, претпочитајте да бидете насамо со саканиот. Сè уште не сте ја пронашле вашата сродна душа? На овој ден ќе ја фрлите претпазливоста во воздухот и ќе го отворите вашето срце за нова љубов.

Во последните десетина дена, романтичната Венера и нејзиниот космички партнер Марс ќе го пренесат својот страстен танц во вашата 3-та куќа на комуникацијата. Кажете му ги на саканиот вашите желби и потреби, разговарајте со него за она што ве мачи, флертувајте со зборови... И насладувајте им се на моментите во спалната соба.

Не сте во врска? На крајот на август, ќе ве привлече ваш истомисленик, некој кој ќе ви ги довршува речениците и со кој ќе се разбирате само со поглед. Да, спротивностите се привлекуваат, но не и во вашиот случај, не и во август.

Работа и пари

Вашиот месец за правење пари и искачување на врвот на кариерата започнува. Армија планети ќе маршираат во вашите сектори на работата и идеите, правејќи ве незапирлива сила на професионален план. Овој месец ќе се случи и нешто многу ретко – ќе настапат две млади месечини.

Првата, ќе биде на првиот августовски ден во вашата 2-ра куќа на работата и парите, што значи дека август ќе ви започне со повисока плата, исплата на бонус или нова работна позиција. Ако сметате дека заслужувате повеќе од она што го добивате, не молчете.

До 18 август. незапирливиот Марс ќе патува во вашиот сектор на финансиите. Прекрасна понуда за дополнителна заработка ќе се појави на вашиот професионален пат. Ќе имате доволно енергија за да ја прифатите, но размислете дали би го жртвувале слободното време.

Тимски проект ќе наиде на непредвидена пречка по 11 август, кога Уран ќе премине во ретроградно движење во вашата 11-та куќа. Во претстојните 5 месеци. можни се проблеми со технологијата, па секогаш имајте „План Б“.

Во последните десетина дена, буквално ќе им влезете под кожа на колегите и деловните соработници. Вашиот глас ќе биде музика за нивните уши и тие ќе обожаваат да бидат во ваше друштво.

Втората млада месечина во овој месец ќе настапи на 30 август, во вашиот сектор на интелектот. Ќе одушевите со нова идеја.

Здравје

Збогум пороци, збогум лоши навики! Овој месец енергичниот Марс и ревитализирачкото Сонце ќе патуваат рака за рака во вашиот сектор на рутините, охрабрувајќи ве да го подобрите вашиот начин на живот. Искористете ја вашата челична волја за да ја фрлите кутијата со цигари или да им кажете НЕ на чоколадите.

Имунитетот значително ќе ви се подобри месецов, благодарение на прекинот на ретроградното движење на Меркур во вашиот знак на 1 август.

Грижата за себе ви беше на заден план во изминатиот период поради ретроградното движење на Јупитер во вашата 6-та куќа на здравјето и фитнесот. Насмевнете се! На 11 август, планетата на среќата ќе премине во директно движење, давајќи ви силна инспирација да бидете најдобрата верзија од себе. Ќе се стремите кон фит и здрав изглед и нема да се плашите да се препотите за да го постигнете тоа.

2019 година

Љубов

Годината која доаѓа ќе ви го промени начинот на кој ја гледате љубовта, ставајќи ве под превезот на зрелоста и емотивноста. Минатата година љубовта повеќе ви беше забава или задоволство и воопшто не навлегувате во нејзините длабочини. Оваа година нештата ќе бидат различни и посериозни.

Сатурн и Плутон рака за рака ќе патуваат во вашиот сектор на обврзувањето и сериозните партнерства, пренесувајќи ги врските на следното ниво. Ако сте во тајна врска, сега ќе ја одведете во јавност. Ако сте во долга врска, сега ќе се израдувате на свршувачка или позитивен тест за бременост. Ако не ги познававте неговите родители, сега ќе ги запознаете...

Сепак, Сатурн е строг и нè учи дека за здрава врска се потребни двајца грижливи партнери. Ќе престанете постојано да го обвинувате саканиот за проблеми во врската и ќе научите да преземате одговорност. Тој исто така нè учи дека ако една врска е безнадежна, таа треба да биде прекината. Оние ракови кои се измачувале со моменталниот партнер наместо да бидат среќни, сега ќе кажат КРАЈ.

Првата недела од годината резервирајте ја за флерт и страсни игри. Романтичната Венера тогаш ќе патува во вашата 5-та куќа на страста и гламурот, правејќи ве буквално неодоливи. Ќе бидете ѕвездата на празничните забави, па не останувајте дома.

Малите моменти ќе ви бидат и тоа како важни оваа година. Јупитер, планетата на среќата, речиси цела година ќе патува во вашиот сектор на деталите. Не се изненадувајте ако одеднаш се фатите себеси како го анализирате вашиот симпатија или забележувате детали кај него кои никогаш не ви го фатиле окото. Дупчињата на образите кога се смее, полните усни, нежните раце... „Чудни“ нешта ќе ве привлекуваат оваа година.

Во врска сте? Јупитер ќе ве поттикне да уживате во малите романтични моменти со саканиот, но и заедно со него да се стремите кон поздрав начин на живот. Можно е да се вклучите во неговите тренинзи или тој во вашите. Партнерите кои вежбаат заедно, остануваат заедно, нели?

Копнеете по драстични промени во надворешниот изглед? На 2 јули ќе настапи млада месечина во вашиот знак, а ќе се случи и тотална соларна еклипса. Тоа значи дека ненадејно ќе одлучите да го промените стилот, да си ја скратите косата или да ослабите.

Три од овогодишните еклипси (на 6 јануари, на 16 јули и на 26 декември) ќе се случат во јарец, вашата 7-ма куќа на обврзувањето и љубовта. Околу овие датуми ќе се случи нешто кое ќе ви ја зацврсти врската со партнерот. Искрено ќе чувствувате дека никој не може да ве раздели и дека сте токму онаму каде што припаѓате.

Октомври ќе биде како создаден за љубов за вас. Тогаш, убавата и хармонична Венера повторно ќе го посети вашиот романтичен сектор и ќе ви подари сексапил за да го завадете секој што ќе ве привлече.

На крајот на годината, поточно на 2 декември, среќниот Јупитер ќе му се придружи на Сатурн во вашиот сектор на партнерствата и заедно ќе запловат во 2020 година. Љубовниот статус ќе ви стане екстремно важен. Ако сè уште сте сингл, ќе сакате да имате партнер во чија прегратка ќе ја минете студената зима и веројатно остатокот од животот. Врските на далечина се исто така возможни.

Оние ракови кои се во врска во последниот месец од годината ќе бидат како едно со партнерот. Што и да правите, ќе го правите заедно и расправиите меѓу вас ќе станат вистинска реткост. Среќни празници!

Работа и пари

Расчистете го хаосот околу вас и организирајте се за да имате најуспешна и најпродуктивна година. Тоа нема да ви биде тешка задача сега кога Јупитер, планетата на богатството и оптимизмот, патува во вашата 6-та куќа. Ако во годината која изминува чувствувавте дека некој дел од вашиот живот е хаотичен или ви е надвор од контрола, сега ќе успеете да влијаете на него онака како што вие сакате. Ниту еден детаљ нема да може да ви се протне низ прсти, што значи дека ова е идеална година за планирање, организирање, анализи и административни работи.

Многу ракови ќе започнат да се занимаваат со добротворна или хуманитарна работа со цел да помогнат во нивната заедница. И токму тоа ќе го направат. Браво за вашите иницијативи за подобро утре.

Ако имате деловен партнер, потребно е да бидете внимателни и да не верувате во вербални договори. Ставајте на хартија и потпишувајте сè што ќе договорите за да не бидете измамени. Да, прекрасно е да имате целосна доверба во некого, но не и по секоја цена. Претпазливоста не може да ви наштети.

Почетокот на годината ви носи и еден од најуспешните денови во кариерата. На 21 јануари ќе се случи тотална лунарна еклипса и ќе ви донесе огромен успех, унапредување или покачување на платата. Некои ракови ќе бидат преместени на лидерска позиција. Наздравете за вашите успеси.

До 6 март радикалниот Уран ќе престојува во вашиот сектор на кариерата и долгорочното планирање. Цели 8 години оваа планета на промените ви го трансформираше професионалниот живот и веројатно го промени начинот на кој заработувате за живот. Како рак кој сака смирен живот и стабилност, тоа веројатно беше истоштувачко патување за вас. Но, сега можете да издишете со олеснување, бидејќи тој нема да се врати таму во следните 84 години.

Откако Уран ќе премине во вашата 11-та куќа, на патување кое ќе трае до 2026 година, вие повеќе нема да бидете сами против светот, туку ќе имате цел тим зад себе. Многу ракови ќе се поврзат со истомисленици со кои ќе работат на исти проекти.

Здравје

Како претставник на знакот рак, вие секогаш сте зафатени грижејќи се за другите, па честопати се занемарувате себеси. Но, оваа година оптимистот Јупитер ќе ве поттикне да се насочите кон себе со престојот во вашата 6-та куќа на здравјето и фитнесот.

Ова ќе биде една од најздравите години во изминатата деценија за вас. Ќе истражувате нови режими на исхрана, на тренирање и на грижа за вашето тело и во ниту еден момент грижата за себе нема да ви биде здодевна. Нови рецепти, разнообразни тренинзи, поврзување со инспиративни личности на социјалните мрежи... Здравиот начин на живот никогаш не ви бил толку забавен како што ќе ви биде во 2019 година. Експериментирајте и уживајте!

Многу ракови конечно ќе им посветат внимание на симптомите кои досега ги игнорирале како болка, вртоглавици, кршливи нокти, опаѓање на косата и сл. Не само што ќе најдете решение за нив, туку веројатно ќе го направите тоа преку менување на начинот на живот и на природен начин. Некои ракови дури ќе создадат своја градина во дворот и ќе започнат да растат своја органска храна.

Шестата куќа управува и со дигестивниот систем, па важно е да му посветите поголемо внимание и да се информирате за бенефициите од пробиотиците. Некои ракови ќе вдомат или купат домашен миленик.

Општи карактеристики за рак

Ракот е управуван од постојано променливата Месечина, која што поминува низ многу циклуси и со тоа го прави расположението на ракот многу променливо. Исто како ракот и родените во овој знак најголемиот дел од својот живот го поминуваат скриени под една черупка, која не може лесно да биде скршена.

Ако вашиот знак е рак, тогаш вие сте изолирани од опасностите, но тоа многу често ве прави луѓе без чувство за хумор. Како воден знак вие сте многу чувствителни. Во секоја ситуација внесувате многу емоции, но во текот на вашиот живот сфаќате дека многу лесно можете да бидете повредени и поради тоа често се криете зад маската на бесчувствителноста.

Традиционалисти сте и покажувате огромен интерес кон вашите корени и вашите предци. Вие сте многу поголеми националисти од другите знаци во хороскопот, поради тоа што го сакате вашето родно место и сте силно приврзани за него. Најважната ваша цел е да создадете ваше семејство и обожавате да бидете во домашна атмосфера.

Ракот е спротивен знак на Јарец. Јарците ги интересира каква е нивната положба во општеството и како другите гледаат на нив, додека ракот е загрижен само за неговото семејство. Како рак, вие знаете да штипнете кога ќе почувствувате дека вашето семејство е понижувано или е во опасност. Раковите се блиски со своите мајки, па кога ќе сте во лошо расположение јавете ѝ се на вашата мајка. Тоа ќе ве направи среќни.

Вие можеби сте неофицијална мајка на сите кои ги сакате, поради вашата грижа за нив. Чувствителни сте и лојални и вашите пријатели секогаш имаат рамо за плачење. Лесно ранливи сте и кога не сте расположени сакате да бидете оставени сами, опкружени со удобност: удобен џемпер, омилена книга, доверливи пријатели и склад со вашите омилени работи. Тоа го подобрува вашето расположение.

Во љубовната врска сте многу нежни, верни и романтични. Поради влијанието на Месечината вие сте многу интуитивни. Обрнете им повеќе внимание на вашите соништа особено во деновите кога има полна Месечина.

Симбол:
Рак

Симболизира:
Мајчинство и мајчинска љубов, семејство, дом, жена, чувства, родина, реки.

Елемент:
Вода

Планета:
Месечина - божествено тело на расположението и емоциите. Месечината симболизира женственост, семејство, мајка, емоции и потекло.

Ден од седмицата:
Понеделник

Боја:
Бела, сива и виолетова.

Број:
2

Скапоцени камења:
Сребро и перли.

Најдобри професии:
Пејачи, артисти, поети, готвачи, географи, картографи, акушерки, педијатри, социолози.

За да се спријателите со нив:
Секогаш однесувајте се кон нив со почит. Направете да стекнат доверба и сигурност во вас. Пробајте да им го разберете начинот на мислење.

Дел од телото:
Гради, стомак.

Добри карактеристики:
Мајчински загрижени, трпеливи, готови да помогнат, гостопримливи, штедливи, чувствителни, патриоти, весели и неверојатно забавни, грижливи, романтични, креативни.

Лоши карактеристики:
Озборувачи, изолирани, некомуникативни, хиперсензитивни, премногу компетитивни, премногу емоционални, мрзливи, слаби, љубоморни.

Карактеристики по кои ќе ги познаете:
Чекорејќи со градите напред; тркалезно како месечината лице.

Омилени работи:
Гурманска храна, работа со деца, музеи и ликовни галерии.

Работи кои ги мразат:
Стари алишта, замрзнати јадења, јавно говорење, да бидат избрзувани.

Можете да ги најдете:
Купувајќи стари и ретки антиквитети; создавајќи ремек дело; во кујната; слушајќи бендови во живо.

Скриена желба:
Да се грижат за своето семејство и пријателите!

Анкета

Анкета
Каде ќе одите/бевте на одмор ова лето?
  • 25%
  • 6%
  • 5%
  • 6%
  • 3%
  • 3%
  • 11%
  • 13%
  • 27%
Се испраќа...

(Вкупно: 5601 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?