Овен | Хороскоп

Овен (21. III – 19. IV)

Вторник, 12 Ноември 2019

Јеее, конечно ќе почувствувате финансиска стабилност и тоа ќе ве усреќи. Денешната полна месечина ќе настапи во бик, вашата 2-ра куќа на работата и парите, и ќе ве направи многу повнимателни во начинот на кој ги трошите парите. Некои овни конечно ќе престанат да се караат со партнерот дека многу трошат или дека многу работат.

Под светлината на полната месечина, можни се унапредувања, вработувања, пофалби, аплаузи. Важно е дека ќе се чувствувате поуспешни од вчера.

Ноември, 2019

Љубов

Сонувајте, понекогаш соништата се остваруваат! Веројатно вам тоа ќе ви се случи овој ноември, месецот кој ќе ве извлече од удобната зона и ќе ве поттикне да експериментирате. Никогаш не е предоцна за да го правите она што го сакате.

Уште на првиот ноемвриски ден, романтичната Венера ќе влезе во вашата 9-та куќа на експанзијата, авантурите и патувањата. Не ја барајте вашата вистинска љубов на вообичаените места, бидејќи таа ве чека на место каде најмалку ја очекувате. Раширете го вашиот романтичен радиус и престанете да велите „Не е мој тип“ за некој на кој не сте му дале ни шанса да ви покаже каков тип е.

Претпоследниот месец од годината е совршен за паровите да патуваат заедно. Новите искуства, откривањето на нови катчиња од светот, создавањето спомени позитивно ќе ви се одрази на врската, па резервирајте билети.

Во првите 19 дена, сексапилниот Марс ќе го вжештува вашиот сектор на сериозните партнерства и обврзувањето, засилувајќи ја вашата желба за нова врска. Во овој период веројатно ќе започнете да се состанувате со некого или пак ќе ја пронајдете вашата сродна душа. Некои овни ќе ја одведат врската на следното ниво со брак или свршувачка.

Внимавајте! Од последниот ден на октомври, па сè до 20 ноември, комуникативниот Меркур ќе се движи ретроградно во вашата 8-ма куќа на интимноста и силните чувства. Можно е да се соочите со нарушена доверба, неосновани сомнежи, љубомора... од ваша страна или од страна на партнерот. Голема е веројатноста да му пренесувате погрешна порака на партнерот, па внимавајте кои зборови ги избирате додека разговарате со него.

На 19 ноември огнениот Марс ќе премине во вашата 8-ма куќа на интимноста, поттикнувајќи ве да споите усни со оној што ви се допаѓа. Страста ќе струи во вашето тело во овој период, а вие ќе обожавате да љубите. Ако штотуку сте влегле во нова врска, поминете ги последните 10 дена од месецот во интимна атмосфера со партнерот.

Веќе сте во врска? Марс ќе фрли пламени јазици во неа, па очекувајте пеколно жешка атмосфера во неа, во позитивна смисла. Либидото ќе ви биде на максимум, па зголемувањето на физичката интимност е неизбежно. Оние овни кои се во несреќна врска, под влијание на планетата-воин, ќе одлучат да излезат од неа.

Комуникацијата со партнерот ќе ви се подобри значително откако на 20 ноември Меркур, планетата на комуникацијата, ќе го прекине ретроградното движење во вашата 8-ма куќа на интимноста. Редовно одделувајте си време за разговори со саканиот.

Животот ќе ве одведе на прекрасни нови места и ќе ви понуди прекрасни нови искуства во последните дена од месецот, кога Сонцето ќе патува во вашата авантуристичка куќа. Можно е да се заљубите за време на патување или пак во лице од друга култура. Голема е веројатноста тоа да се случи на 26 ноември, кога ќе настапи млада месечина во стрелец.

Уште една позитивна вест месецов е прекинот на ретроградното движење на Нептун, што ќе се случи на 27 ноември. Повеќе нема да се прашувате кој зјапа во вас со љубов во очите, а кој со завист. Магливоста од вашиот вид ќе исчезне, а вие јасно ќе гледате што се случува околу вас.

Работа и пари

Деталите се важни во текот на ноември, па не ги прескокнувајте. Работете темелно и посветено ако сакате да имате успеси. Претстојниот месец ќе ви донесе можност да ги здружите вашите ресурси и вештини со оние на друга личност за да постигнете заедничка победа под влијание на Сонцето во вашата 8-ма куќа на заедничките инвестиции и богатството.

На 12 ноември ќе настапи полна месечина во вашата 2-ра куќа на работата и парите, будејќи ја вашата желба за продуктивност и ефикасност. Можно е да финиширате проект кој ќе ви донесе голема заработка, да добиете понуда за нова работа или да станете ѕвезда на работното место. Некои овни конечно ќе привлечат клиент кој долго време го „бркале“.

Среќата ќе биде на ваша страна на професионален план и сè ќе ви оди од рака кон средината на месецот. Иако тоа ќе ви донесе многу пофалби и комплименти, ќе има и луѓе што ќе гледаат со завист во вас. Продолжете напред грациозно и не грижете се за туѓото мислење.

Можете да сметате на технологијата за да си го олесните животот во периодот по 20 ноември. Тогаш, комуникативниот Меркур ќе премине во директно движење и ќе ви се „извини“ за непријатностите што ви ги предизвикуваше во претходните три недели. Одлично ќе комуницирате со светот во последните 10 дена.

Здравје

Вежбајте заедно со најдобрата пријателка или партнерот месецов и ќе бидете далеку подисциплинирани. И Сонцето и Марс се во вашите сектори на партнерствата, потсетувајќи ве дека секогаш е важно да имате некој покрај себе, независно дали готвите здрав оброк, тренирате или пешачите во природа.

Важно е да бидете трпеливи и да не чекате опсесивно да ги видите резултатите по само неколку дена вежбање или диета.

Време е да бидете приземни и да носите разумни одлуки за вашиот начин на живот. На 12 ноември ќе настапи полна месечина во вашиот сектор на навиките и ќе ви помогне да се откажете од лоша навика, да излезете од вртлогот на рутините и да ја користите технологијата разумно.

2019 година

Љубов

Светот на дланка! 2019 година ќе ви донесе патувања како од соништата, адреналински авантури, ослободување од негативните чувства и созревање. Иако амбициите ќе ве водат во најголемиот дел од годината, нема да изостанат ниту моментите резервирани за љубов.

Јупитер, планетата на среќата, речиси цела година ќе патува во вашата 9-та куќа на далечните дестинации и оптимизмот. Ако во изминатата година се дистанциравте себеси од центарот на вниманието за да се фокусирате на вашиот интимен живот, сега е време да излезете од вашата удобна зона и да ризикувате. Ќе го разбудите авантуристот во вас и ќе експериментирате не само во љубовта, туку и во секоја област од вашиот живот.

Ова ќе биде најоптимистичката година за вас во последната деценија. Ќе чувствувате дека можете да постигнете буквално сè што ќе посакате. И нема да бидете далеку од вистината. Соло овните ќе му дадат шанса на некој кој до вчера сметале дека не е за нив или ќе флертуваат со личност која ја сметале за недостижна, само за да се уверат дека таква личност не постои. Лесно ќе ја освојувате вашата мета.

Оставете го напнатото минато зад себе, време е да ги раширите вашите хоризонти. Старите стравови и рани не треба да ги управуваат вашите мисли, но треба да ви бидат лекција да внимавате кому му верувате.

Ако сте во врска, започнете да размислувате на следното заедничко патување со партнерот. Срушете ги границите оваа година и ќе бидете многу посреќни.

Најдете ја слатката точка меѓу слободата и обврзувањето – Јупитер и Сатурн ќе ви помогнат да танцувате во златна средина. Строгиот Сатурн оваа година ќе патува во вашиот сектор на долгорочното планирање, не дозволувајќи ви да се залетувате во љубовни авантури без иднина. Ако некој нема сериозни намери кон вас, нема да има ниту место покрај вас.

Претстојната година ќе ви донесе и големи промени на семеен план. Две од овогодишните еклипси, на 21 јануари и на 2 јули, можат да донесат и бременост, свршувачка или вест за нов член во семејството.

Тоталната лунарна еклипса на 21 јануари ќе се случи кога ќе настапи полна месечина во лав, вашата 5-та куќа на страста и романсата. Заокружете го овој датум на календарот, бидејќи голема е веројатноста тој да биде еден од најубавите и најромантичните денови од годината за вас. Некои овни тогаш ќе го кажат судбоносното ДА, други ќе спојат усни со оној што го сакаат, трети ќе започнат обиди за зачнување, а четврти ќе зачнат. Силните чувства ќе излезат на виделина на овој ден.

Пролетта дефинитивно ќе биде жешка и страсна за вас и ќе ја донесе вашата роденденска сезона. Од 20 март до 20 април Сонцето ќе патува во вашиот знак, топлејќи го вашето срце и полнејќи ве со позитивна енергија. Внимавајте што посакувате во овој период, веројатно ќе ви се оствари.

На 5 април ќе настапи млада месечина во вашиот знак, носејќи ви нов почеток кој бескрајно ќе ве израдува. Многу соло овни на овој датум ќе го пронајдат својот принц, а оние кои се во врска, ќе се радуваат на почетокот на ново волшебно поглавје.

Само што Сонцето ќе го напушти вашиот знак на 20 април, романтичната Венера ќе се всели во него, правејќи ве вистинска заводничка. Во периодот до 15 мај ќе можете да му го привлечете вниманието буквално на секого, па не чекајте. Љубовта ќе биде во воздухот и за „зафатените“ овни. Искористете го шармот за да му влезете подлабоко под кожа на партнерот.

Ако патувате во овој период, бидете внимателни со документите, резервациите и точноста, бидејќи се можни проблеми поради ретроградното движење на Јупитер од 10 април до 11 август.

Љубовта ќе царува во вашиот живот во жешкиот август. Од 28 јули до 21 август Венера, планетата на љубовта и хармонијата, ќе ја разубавува вашата 5-та куќа на романсата и флертувањето. Имате космичка дозвола да иницирате физичка интимност со партнерот и да кокетирате без задршки со оној што ви се допаѓа ако сте сингл. Ќе го обожавате вниманието што ќе го добивате.

Прекрасна вест е тоа што Венера оваа година воопшто нема да се движи ретроградно, што значи дека нема да имаме љубовни главоболки поради бивши или поради стари проблеми.

На 2 декември, среќниот Јупитер ќе премине во вашиот сектор на долгорочното планирање. Годината ќе ви заврши под превезот на сериозноста и зрелоста. Нема да дозволувате никој да манипулира со вас и ќе примате во вашето срце само личности кои не бегаат од обврзување. Ако не можете да се замислите со некого по 10, 20 или 30 години, нема ни да му давате шанса за романса. Празниците за многу овни кои се во врска ќе донесат свршувачка.

Работа и пари

Успех и просперитет ќе ви донесе претстојната година! Мала армија планети ќе се движат во јарец, вашата 10-та куќа на кариерата и успехот, зголемувајќи ги вашите амбиции. Можно е да бидете преместени на повисока и поплатена работна позиција или да добиете јавно признание за вашите постигнувања.

Тера нова. Во 2019 година нема да се плашите да газите на непознат терен и да истражувате нови области. Јупитер речиси цела година ќе патува во вашиот сектор на експанзијата и претприемништвото, зголемувајќи ги шансите да основате сопствен бизнис или да најдете работа во нова професионална сфера. Ова е една од најважните години за вас да ги остварите вашите најголеми планови.

За да успеете во 2019 година морате околу себе да ги имате и вистинските личности – Јупитер две години наназад со престојот во вашите сектори на партнерствата ве учеше на важни лекции за односите со луѓето и ве научи како да играте правилно со нив.

Годината е одлична за создавање платформа со која ќе го кренете вашиот глас и ќе ја пренесете вашата порака. Ако сте мотивациски говорник, инспиративна личност или Instagram ѕвезда, ова ќе биде одлична година за вас.

Строгиот Сатурн оваа година ќе внесе структура во вашата 10-та куќа на кариерата и долгорочното планирање. Сатурн нема да ви дозволи да се залетувате кон месечината и да стрелате кон ѕвезди кои никогаш нема да ги достигнете, туку ќе ви помогне да создадете совршен план за совршен успех.

Додека Јупитер ќе ве тера да се залетувате по најголемиот залак, Сатурн ќе биде тука за да ве соочи со реалноста и да ви го донесе потребниот баланс. Нема да се разочарате. На моменти ќе се чувствувате како со едната нога да притискате на гасот, а со другата на кочницата.

Револуционерниот Уран на 6 март ќе премине во вашата 2-ра куќа на работата и парите и ќе остане таму до 2026 година. Тоа значи дека треба да престанете само да смислувате големи идеи и да се фрлите во акција. Преземете конкретни чекори за да го реализирате она што го визуализирате. Многу од вашите идеи ќе бидат и парично наградени.

Три од овогодишните еклипси (на 6 јануари, на 16 јули и на 26 декември) ќе се случат во јарец, вашата 10-та куќа на кариерата и долгорочното планирање, носејќи огромни пресврти и трансформации во вашата кариера.

На крајот на годината и Јупитер ќе влезе во вашиот сектор на кариерата и ќе ја помине таму целата 2020 година. На 2 декември 2019 година ќе започне најсреќната година во кариерата за вас.

Здравје

Променете ги вашите навики и ќе си го промените животот. Тоа нема да биде тешка мисија, бидејќи строгиот Сатурн цела година ќе патува во вашиот сектор на дисциплината, учејќи ве како се постигнуваат поставените цели – со труд и посветеност. Ќе се придржувате кон редовните тренинзи и здравиот начин на исхрана, а она што ќе го гледате во огледалото ќе ве мотивира уште повеќе.

На 6 март радикалниот Уран ќе влезе во вашата 2-ра куќа на рутините и ќе остане таму до 2026 година. Планетата на промените ќе ви помогне да создадете начин на живот кој соодветствува со вашите желби и потреби и да се приближите кон личноста која отсекогаш сте сакале да бидете.

Почесто одете во природа. Ако тоа е во комбинација со патувања, ова ќе биде добитна комбинација за вас.

Општи карактеристики за овен

Овенот е управуван од Марс, црвената огнена планета, која е симбол на енергијата и виталноста. Во митологијата Марс е бог на војната и агресијата. Марс исто така го управува и знакот шкорпија, но овенот е војникот, а шкорпијата стратегот. Ако сте припадник на знакот овен, тогаш вие го поседувате натпреварувачкиот дух на митолошкиот владетел, кој ви помага по патот кон успехот. Секој проект под ваше раководство е успешен, но често знаете да бидете горделиви и нетолерантни. Сите тие ваши карактеристики ви помагаат да ги постигнете вашите цели.

Вие сте родени да бидете број еден. Сакате да демонстрирате сила, индивидуалност, сигурност и самоувереност. Вие сте пионерите на хороскопот и секогаш се насочувате кон освојување на нови хоризонти. Секогаш сте во центарот на вниманието и ги инспирирате луѓето со својата самодоверба.

Не сакате да бидете сами, многу често сте егоисти и барате големо внимание, а кога нема да го добиете веднаш надвладува лошото расположение. За среќа, ретко имате проблеми во привлекувањето на вниманието.

Во љубовните односи сте многу романтични. Умеете да уживате во секоја минута, страсни сте и никогаш не го разочарувате партнерот. Страв ви е од досадата и спремни сте да го оставите вашиот партнер, ако страста во вашата врска исчезне.

Како огнен знак вие сакате да одговарате на предизвиците со дела, а не емоционално или интелектуално. Најголемата ваша слабост е што многу често се откажувате пред самиот крај, особено кога сте избрзале и не сте размислиле пред да започнете.

Секогаш кога не можете да ги контролирате работите и вашиот живот станувате неподносливи. Понекогаш по малку се однесувате „шефовски“, особено кога работите не се одвиваат по ваша волја. Но, дозволете од време на време и некој друг да ја преземе водечката функција, во спротивно се оддалечувате од потенцијалните сојузници. Фокусирајте ја вашата натпреварувачка енергија кон цел достојна за еден лидер, делегирајте задачи на вашата војска и брзо ќе го достигнете врвот.

Симбол:
Овен

Симболизира:
Почеток, авторитет, насилство, амбиција, сексуална енергија, импулсивност, младост, мажественост.

Елемент:
Оган

Планета:
Марс - планетата на војната и енергијата.

Ден од седмицата:
Вторник

Боја:
Црвена

Број:
1, 7 и 9.

Скапоцени камења:
Рубин, дијамант, гранат, аметист.

Најдобри професии:
Војници, управници на фирми, лидери, спортисти, месари, инженери, производители на оружје, натпреварувачи со автомобили и сè што е поврзано со ризик и предизвици.

За да се спријателите со нив:
Не им се спротивставувајте. Пробајте да го следите нивниот ритам!

Дел од телото:
Глава, лице, горните заби.

Добри карактеристики:
Енергични и динамични, борбени, страсни, ентузијасти, оригинални, охрабрувачки и херојски настроени, незапирливи, посветени, грижливи, реагираат брзо, веруваат во своите способности и не се плашат од бариерите, имаат голема самодоверба и самодисциплина.

Лоши карактеристики:
Горди, егоцентрични, импулсивни, тврдоглави, невнимателни, љубоморни, непостојани, нетолерантни, агресивни, им недостигаат дипломатски способности.

Карактеристики по кои ќе ги познаете:
Високо чело; агресивно поведение.

Омилени работи:
Видео игри, нова облека, патувања во брзи коли, логички игри, да им се обрнува внимание, да разговараат.

Работи кои ги мразат:
Зборот „не“, да делат работи со некој друг, да бидат игнорирани, тесни места, да губат.

Можете да ги најдете:
Обидувајќи се да победат на „Music idol“; работејќи напорно за црн појас; пишувајќи и продуцирајќи соло албум.

Скриена желба:
Да бидат број еден!

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 26%
  • 74%
Се испраќа...

(Вкупно: 2377 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?