Лав (23. VII – 22. VIII)

Вторник, 05 Декември 2023

Ова е ваш ден да блеснете на работното место. Денес работете мудро, а не напорно. Умислено избирајте ги задачите во кои можете најмногу да ги покажете вашите вештини и ќе бидете забележани од влијателни личности.

Во животот на некои лавови ќе пристигне некој кој ќе им стане ментор и ќе ги научи на важни деловни тајни. Учете од подобрите.

Декември, 2023

Љубов

Декември тотално ќе ја избрише здодевноста од животот на лавовите.

Во текот на целиот месец страсниот Марс ќе престојува во вашиот сектор на романтиката и флертувањето. Ќе се претворите во фатална заводничка, а вниманието насочено кон вас континуирано ќе се зголемува и зголемува. Потребно ќе биде само да посакате љубовни моменти и ќе има кој да ги креира со вас. Во секој миг ќе имате обожавател кој е подготвен да ве усреќи и да се обиде да ви го зароби срцето.

Сонцето до 22 декември ќе престојува во стрелец, вашиот сектор на страста и романсата. Ќе бидете во одлично расположение, подготвени за забава во секој момент. Поради тоа, сите ќе се чувствуваат пријатно во ваше присуство, а флерт погледите упатени кон вас само ќе се множат.

Венера, планетата на убавината, од 4 до 29 декември ќе патува во шкорпија, вашиот сектор на женственоста. Многу повеќе внимание ќе ѝ посветите на вашата нежна женствена страна, па поради тоа ќе бидете уште попривлечни за околните. Големи се шансите во овој период женска личност да одигра важна улога за разубавување на вашиот љубовен живот. Слушајте ги советите од дамите кои ги сакате и почитувате.

Сите дилеми и сомнежи ќе исчезнат од вашата љубовна врска на 6 декември, кога таинствениот Нептун ќе го прекине ретроградното движење во вашата 8-ма куќа на интензивните чувства и интимноста. Пет месеци оваа планета ви ја нагризуваше довербата во партнерот и ви создаваше тензија во односите, но не повеќе. Лавовите со статус сингл можно е да го „шпионираа“ бившиот преку социјалните мрежи, само за да сфатат дека тој со причина е „поранешен“.

На 13 декември младата месечина ќе настапи во стрелец. Голема е веројатноста тогаш да ви се исполни некоја желба поврзана со љубовта. Покажете повеќе страст и бидете романтични. Партнерот сигурно ќе знае како да ви се заблагодари за укажаното внимание.

Сè ќе беше совршено ако Меркур, планетата на комуникацијата, не се движеше ретроградно во вашиот љубовен сектор. Од 13 до 23 декември Меркур ќе ви оневозможи да комуницирате без пречки. Малите расправии со партнерот брзо ќе прераснуваат во бунтовни и жестоки кавги. За да го избегнете тоа, рекреирајте се со што повеќе забавни и физички активности. Со насмевка ќе можете да го неутрализирате негативното влијание на Меркур. Доколку не сте во врска, во овие 10 дена избегнувајте го влегувањето во дискусии со лице кое сакате да ви стане партнер. Нема да можете да се изразувате умерено и воздржано, па голема е веројатноста да предизвикате негативна реакција кај него.

Полната месечина на 27 декември е во рак, вашиот сектор на фантазиите. Ќе престанете да се убедувате дека животот е приказна и дека сè треба да биде хармонично. Ќе си ги отворите очите и ќе започнете да гледате какви навистина се луѓето од вашето опкружување.

На 29 декември планетата на љубовта Венера ќе влезе во стрелец, вашиот сектор на страста и романтиката. Ќе започне период исполнет со флертување, гламур и креативно изразување од ваша страна. Уште подобро е што овој период се поклопува со празничната сезона, па подгответе се за многу забава и уживање.

На Нова година, Месечината ќе престојува во вашиот сектор на сензуалноста и луксузот. Ќе сакате да наздравите со добар пијалак, да изгледате како од насловна страница и да сте разгалувани како кралица. Нема да штедите за да си поминете незаборавно.

Пари и работа

Декември носи многу позитивни вести за вас.

Доколку финансискиот аспект од вашиот живот ви предизвикуваше главоболки во изминатите пет месеци, тоа ќе се промени на 6 декември, кога конфузниот Нептун ќе го прекине ретроградното движење во вашиот сектор на богатството.

Ќе се истакнете на работното место, бидејќи енергичниот Марс ќе патува низ вашиот сектор на креативноста. Кажете ги на глас нестандардните идеи кои ги имате во главата. Една од нив може да ве лансира многу високо.

На 22 декември Сонцето ќе започне да го осветлува вашиот сектор на организираноста. Ќе можете совршено да ги подредувате обврските по приоритет и во секој момент точно ќе знаете на што треба да му посветите поголемо внимание, а што може да занемарите. Тоа ќе ви даде голема предност пред вашите колеги или конкуренти.

На 31 декември Јупитер, планетата на среќата и богатството, ќе го прекине ретроградното движење во вашиот сектор на кариерата. На почетокот на 2024 година очекувајте успех кој ќе ве вивне до ѕвездите. Приходите драстично ќе ви се зголемат, па уживајте во добивките.

Здравје

Во текот на првите три недели од декември, Сонцето ќе ве поттикнува да ја задоволувате вашата желба за добра храна. Често ќе претерувате и ќе заборавате што е тоа ограничување на порциите.

Но, откако на 22 декември Сонцето ќе премине во вашиот сектор на здравјето и фитнесот, ќе го затворите пакувањето чипс и ќе се префрлите на поздрави оброци. Ќе си ја вратите добрата линија токму навреме за сезоната на празниците.

Убаво е повеќе да обрнете внимание на репродуктивното здравје.

2023 година

Љубов

Ви претстои експлозија од страст. Во 2023 оптимистички ќе гледате на љубовта и со позитивен став ќе ги дочекувате сите авантури и предизвици кои ќе ви ги фрли в скут.

Венера, планетата на љубовта и убавината, јануари ќе го помине во вашиот сектор на сериозните врски и обврзувањето. Некои лавови ќе прослават за свршувачка или за првпат ќе почувствуваат дека се во врска со блескава иднина. Ако сте во брак, Венера ќе донесе хармонија под вашиот покрив. Ќе се радувате на безброј бакнежи со саканиот. Не сте во врска? Венера ќе ви подари романтично изненадување кое ќе ве остави без зборови.

Од 27 јануари до 20 февруари Венера ќе ја посети вашата куќа на интимноста. Во најладните ноќи вие ќе имате најжешки средби со партнерот. Ова е период кога сексуалната хемија ќе ви доживува ренесанса. Ако не сте во врска, можно е во вториот месец од 2023-та да уживате во страсна романса за која нема да размислувате дали има иднина.

Јупитер, планетата на среќата, до 16 мај ќе патува низ вашиот сектор на патувањата и авантурите. Во првата половина од годината ќе имате патување за паметење, на кое ќе ви се разлетаат пеперутките во стомакот.

По 16 мај Јупитер ќе премине во секторот на сериозните врски, па најсреќни ќе бидат лавовите кои се во врска. Ако сте сингл, ќе сакате да си го промените статусот, а и ќе имате многу шанси за тоа. Сепак, имајте на ум дека Јупитер става фокус на сè што треба да подобрите/поправите во животот. Имено, големи се шансите премногу да обрнувате внимание на мааните на партнерот или додворувачите, што може да биде погубно за врската. Во секој случај, многу е важно веднаш да ги разрешувате проблемите, а не да ги туркате под тепих.

А која е најдобрата вест? Четиримесечното патување на Венера во вашиот знак од 5 јуни до 9 октомври. Ќе добивате толку многу внимание од спротивниот пол што понекогаш ќе се чувствувате како најпосакуваната личност во просторијата. Нови врски, веренички прстени, планови за свадби или одбележување на важни годишнини... сето ова е под покровителство на Венера.

Но, нема сè да биде така розово, бидејќи Венера ќе се движи ретроградно од 23 јули до 4 септември и ќе враќа стари проблеми. Можно е да обновите контакт со ваш бивши или поранешен партнер да ви направи проблеми во сегашна врска.

Најдобар ден за љубовни почетоци е 13 декември, а идеален ден за свадби и веридби е 1 август.

Годината ќе ја завршите со жешкиот Марс во вашиот сектор на страста и флертувањето. Од 24 ноември до крајот на 2023-та, црвената планета ќе ви носи нескротливи љубовни емоции. Ќе се чувствувате неодоливо, бидејќи ќе бидете мета на многу, многу упорни додворувачи. Марс може да ве направи и податливи на шмекери кои немаат сериозни намери. Проценувајте карактери со внимателност.

Пари и работа

Подгответе се за успеси и зголемување на приходите. 2023 ќе се покаже како многу плодна година.

Среќниот Јупитер до 16 мај ќе го акцентира вашиот сектор на патувањата, едукацијата и претприемништвото. Големи се шансите да одите на важно бизнис патување кое ќе ви ја промени кариерата. Во овој период ќе се потсетите дека знаењето е моќ и активно ќе се усовршувате преку учење. Изберете си квалитетни курсеви и семинари и збогатете го вашиот експертски арсенал. Набрзо ќе ги увидите бенефициите.

Доколку сакате да започнете свој бизнис, првите четири месеци од 2023 година се идеален период за важни претприемачки потези. Ако веќе сте сопственик на фирма, очекувајте проширување. Некои лавови за првпат ќе добијат клиент од странство или ќе отворат свое претставништво зад нашата граница.

Младата месечина на 20 април доаѓа заедно со целосно затемнување на сонцето во вашиот сектор на кариерата. Огромна е веројатноста да започнете нова работа која ќе ви го наполни паричниот, да иницирате профитабилен проект или да потпишете повеќегодишен договор кој ќе ви подари спокојство кога се во прашање парите.

Откако на 16 мај Јупитер ќе премине во вашиот сектор на кариерата и долгорочното планирање, ќе застанете на експресна лента до успехот. Ќе се зачудите колку добро ќе ви се редат коцките за да стигнувате до финансиски награди. Амбициозноста ќе ве поттикне да стрелате кон ѕвездите и да не се задоволувате со малку. Околу вас ќе гравитираат моќни лица, па ќе имате шанса да си изберете силни сојузници.

Од 10 јули до 27 август незапирливиот Марс ќе ја посети вашата куќа на парите и работата. Додека за многумина летото значи време за одмор, за да ќе значи време за напредок и заработка. Не се изненадувајте што ќе заработувате мошне солидно, но имајте предвид дека ќе бидете склони и многу да трошите.

Некои лавови во втората половина на годината ќе застанат на менаџерска позиција додека други ќе добијат значајно признание.

Сепак, запомнете дека Јупитер има и ретрограден циклус од 4 септември до 31 декември, кога успехот нема да доаѓа така лесно како претходно. Ќе наидувате на пречки, но не откажувајте се, ретроградниот период е минлив.

Здравје

2023 е година кога ќе се посветите на негување на здравјето и најдобро ќе се чувствувате кога се ставате себеси на прво место.

Јупитер, планетата на среќата, до 16 мај ќе ја засилува вашата енергија, па ќе итате молскавично низ животот. Некои лавови ќе започнат високо интензивна фитнес програма или ќе си ја обноват љубовта кон одреден спорт. Имајте на ум дека Јупитер ќе ви го зголеми апетитот, што значи дека ќе треба да покажете самодисциплина за да ја одржите привлечната линија.

Од 7 март, па до крајот на годината, Сатурн ќе се движи низ риби, кој е вашиот сектор на репродуктивните органи. Не ги одложувајте редовните гинеколошки прегледи. Некои лавови ќе се соочат со проблеми со хормоните. Сатурн е планетата-учител, што значи дека ќе ви одржи важни лекции поврзани со здравјето.

Од почетокот на годината па до 18 јануари и од 13 декември до 1 јануари 2024, Меркур ќе се движи ретроградно во вашата куќа на здравјето. Големи се шансите да ја започнете и завршите годината со респираторни проблеми. Зајакнете го имунитетот предвреме за ефикасно да се одбраните од настинка или грип.

Општи карактеристики за лав

Лавот е управуван од Сонцето, кое што е центар на нашиот сончев систем. Кога целиот универзум се врти околу вас, тешко е да бидете скромни. Ако вашиот знак е лав, тогаш вие се сметате за центар на светот и понекогаш сте во право! Исто како сонцето и лавот загрева сè наоколу со неговата драма и со начинот на комуникација. Кога сонцето заоѓа е многу ладно, така е и кога „заоѓа“ расположението на лавот.

Вашите пријатели знаат дека секогаш треба да ве прават среќни и весели или ќе има драма. Покрај тоа што сте егоцентрични вие сте родени лидери и поседувате силен личен магнетизам. Вашата способност да раководите секогаш ви гарантира успех.

Вие се стремите кон власт многу повеќе од другите знаци и тоа ве прави егоисти, а понекогаш дури и смешни во очите на другите. Вистината е дека вие имате огромно срце и сте најдобродушниот знак во хороскопот. Секогаш сте покрај луѓето кои ги сакате за да им помогнете, да ги разгалите или за да ги заштитите.

Во љубовната врска се стремите да блескате. Романтични сте и давате се од себе кога сте ценети од партнерот и кога постојано вниманието е насочено кон вас. Вие сте секогаш среќни кога ви се обрнува внимание. Запомнете дека луѓето ја искажуваат својата љубов на различни начини и никој не може да го направи тоа како вас.

Вашите цели секогаш се тешки за постигање. Огромната енергија, која што треба да ја вложите е неразбирлива за другите.

Симбол:
Лав

Симболизира:
Енергичност, креативност, гордост, суета, големина, власт, слава.

Елемент:
Оган

Планета:
Сонце

Ден од седмицата:
Недела

Боја:
Жолта, златна и виолетова.

Број:
1

Скапоцени камења:
Злато и дијаманти.

Најдобри професии:
Директори, управници, политичари, претседатели, модели, економисти, спортисти, декоратори, педијатри, кардиолози и секоја професија поврзана со творење и креативност.

За да се спријателите со нив:
Соработувај со нив и обиди се да им го следиш брзиот ритам.

Дел од телото:
Срце, горниот дел од грбот, 'рбетниот столб.

Добри карактеристики:
Смели, мили, добродушни, лојални, чесни, забавни, креативни, добри организатори, отворени, со добро чувство за хумор, комуникативни, добри љубовници, лидери.

Лоши карактеристики:
Арогантни, горделиви, незрели, егоисти, љубоморни, нештедливи, агресивни, сурови, мрзливи (особено мажите), имаат преголема желба за власт.

Карактеристики по кои ќе ги познаете:
Карактеристична бујна коса, надмено однесување.

Омилени работи:
Театри, камери, DVD-a, богати десерти, црвени рози, разменување на подароци, пеење, комплименти.

Работи кои ги мразат:
Да бидат игнорирани, сребрени медали наместо златни, лесна храна, да бидат сами, збогувања.

Можете да ги најдете:
Режирајќи нивни сопствени филмови, вовлечени во љубовна авантура, кандидирајќи се за претседатели.

Скриена желба:
Да владеат со светот!

Анкета

Анкета
Дали си имате направено естетска корекција на лицето?
  • 10%
  • 25%
  • 65%
Се испраќа...

(Вкупно: 3439 гласа)

Цитат

Животот е како монета. Можете да ја потрошите како сакате, но можете да ја потрошите САМО ЕДНАШ.

Лилиен Диксон

Виц

Брачните расправии се како да читаш „Правила и услови за користење“ на интернет.

На крајот посекако завршуваш со: „Се согласувам“.