Близнаци | Хороскоп
Почетна » Забава » Хороскоп » Близнаци

Близнаци (21. V – 20. VI)

Недела, 25 Октомври 2020

Можеби не можете да се сретнете со вашите пријатели, но не дозволувајте тоа да биде пречка за да ги негувате добрите односи. Денес јавете им се или започнете групен видео разговор и смејте се како да сте повторно заедно.

Социјалното дистанцирање не значи да ги изгубите луѓето кои ги обожавате. Вие сте комуникативна личност, искористете го тоа во позитивна насока.

Октомври, 2020

Љубов

Најромантичниот месец е тука! Октомври ќе ве одведе во свет обоен во бојата на љубовта и ќе направи да се чувствувате вистински сакано и посакувано. Додека сите се облекуваат во сериозно руво или се враќаат во училиште, вие ќе се забавувате како да е последен ден.

Сонцето во првите три недели од месецот ќе ја грее вашата 5-та куќа на страста, веселоста и гламурот, правејќи ве неодоливи. Каде и да се појавите, ќе привлекувате внимание со фенси изглед и со заразна насмевка. Слатка есенска романса ќе им се случи на многу близнаци со статус сингл.

Паровите ќе се израдуваат на вест дека ќе станат родители, или пак, за првпат ќе разговараат на тема „деца“.

Вториот октомвриски ден ќе го означи почетокот на патувањето на Венера, планетата на љубовта и убавината, во вашата 4-та куќа на домот и семејството. Доме, слатки доме! Вашето срце ќе биде онаму каде што се вашите најмили. Ако живеете со саканиот или сте во брак, ќе се радувате на хармонични моменти исполнети со смеа, разбирање и сплотеност.

Внимавајте кого пуштате во вашето срце ако сте сингл. Венера ќе ве направи сентиментални и ранливи. Заштитете се од несериозни личности и „играчи“ кои си поигруваат со туѓите чувства.

Добра вест месецов е прекинот на ретроградното движење на Плутон на 4 октомври. Додека планетата на трансформацијата се движи директно во вашиот сектор на интимноста и силните чувства, вие отворено ќе разговарате со партнерот за она што ви недостига во љубовта. Ако во изминатиот период се соочувавте со проблеми предизвикани од вашето минато или со љубомора, сега нештата ќе започнат да се средуваат.

Најромантичниот октомвриски ден несомнено ќе ви биде 16 октомври. Младата месечина ќе настапи во вашата 5-та куќа на флертот и страста, носејќи ви нов почеток во неа. Тешко ќе можете да му одолеете на слаткиот додворувач кој постојано ве опсипува со комплименти. Нови врски ќе се родат под страсното есенско небо.

Закажете љубовен состанок во интимна атмосфера со саканиот на 16 октомври. Направете нешто лудо и забавно, нешто што ќе биде вистинско освежување во вашата врска.

Три дена пред крајот на месецот, на 28 октомври, романтичната Венера ќе се пресели во вашата страсна 5-та куќа. Ако сè уште не сте ја сретнале вашата сродна душа, сега ќе бидете сведок како две души се соединуваат во едно. И самите ќе се изненадите колку заеднички интереси можете да имате со друго човечко суштество. Не тријте ги очите во знак на неверување, ова е вашата реалност.

Ако сте во врска, изненадете го партнерот со секси модни комбинации од кои застанува здивот. Сексапилот ќе ви биде голем, а неговата возбуда огромна. Уживајте во игривите моменти.

Работа и пари

Ќе ја истражувате вашата креативност овој октомври и ќе уживате да создавате уметност. Сонцето во првите три недели ќе патува во вашиот сектор на креативноста и забавата. Сè што се прави со раце или кое е забавно и шарено, ќе ви го привлекува вниманието. Ако сте артист, уметник или дизајнер, честитки, ќе имате неверојатно успешен и плоден период.

Првата од двете полни месечини месецов ќе настапи на 1 октомври во вашата 11-та куќа на групните активности, носејќи триумф над проект кој сте го работеле во екипа со вашите колеги. Ова е еден од оние моменти кога ќе ја видите моќта на колективниот дух и на сплотеноста. Прославете за заедничките успеси.

Прекинот на ретроградното движење на Плутон на 4 октомври ќе значи и стабилизирање на вашата финансиска состојба. Повторно ќе ги користите сите можности за да заработите екстра пари. Можно е да продадете недвижен имот кој долго време сте го огласувале на пазарот.

На 23 октомври, Сонцето ќе се пресели во вашата 6-та куќа на организираноста и напорната работа. Создајте план и исполнете го! Ништо нема да биде поедноставно за дисциплинирана личност каква што ќе бидете вие.

Здравје

Крајот на летото може малку да си поигра со вашите стремежи кон фит изглед, бидејќи повеќе нема да се замислувате себеси во бикини под сите тие слоеви облека. Во првите три недели од октомври, Сонцето ќе го грее вашиот сектор на задоволството, правејќи ве „слаби“ на вкусна храна и слатки пијалаци. Морате да вежбате самоконтрола за да останете на правилната патека.

На 14 октомври, Меркур, планетата на пораките, ќе започне да се движи ретроградно во вашата 6-та куќа на здравјето и фитнесот. Можно е да се соочите со намален имунитет и да бидете склони кон настинки и инфекции. Работете на превенција, на зајакнување на организмот и на јакнење на телото. Подобро е да се спречи одошто да се лечи, зарем не?

Сонцето ќе ги угрее вашите напори за создавање поздрави навики на 23 октомври, кога ќе му се придружи на Меркур во вашата 6-та куќа. Конечно ќе можете да ги реализирате сите ваши планови, а изговорите од типот „Немам време“ ќе станат само минато.

2020 година

Љубов

Добредојдовте во една од најромантичните години за вас. На прагот на новата декада, вие ќе обожавате да љубите и да бидете љубени. Ако во изминатата година ви се чинеше дека не може да бидете сакани повеќе од она што сте, почекајте! 2020 ќе ве увери во спротивното.

Јупитер, планетата среќата, речиси цела година ќе патува во вашата 8-ма куќа на интимноста, трајните врски и поврзувањето. Оваа година партнерствата не само што ќе стануваат пеколно секси, туку ќе стануваат и многу сериозни. Можно е да ја завршите годината со свршенички прстен или бурма на раката, заколнувајќи се на вечна љубов. Некои близнаци пак ќе откријат дека ќе станат родители. Ова е прекрасен период во кој емоциите ќе ви бидат длабоки и искрени.

Соло сте? Во најголем дел од годината тоа нема да ви се допаѓа, бидејќи ќе копнеете да имате некој покрај себе, во чија прегратка ќе уживате. Сепак, тоа што ќе копнеете по љубов не значи дека ќе се задоволувате со првиот што ќе ви ги вети ѕвездите. Попрво би биле соло отколку да бидете во лоша врска. Осмата куќа е терен „сè или ништо“, па ако не можете да си замислите иднина со некого, нема ниту да му давате шанса да ви се приближи.

Пролетта ќе ви биде многу позабавен период во кој ќе копнеете по авантури и будалести моменти. Во периодот од 22 март до 2 јули ќе излезете од вашата комфорна зона и ќе му дадете шанса на некој кој претходно сте тврделе дена не е ваш тип. Спротивностите ќе се привлекуваат, границите ќе се рушат, а вие ќе бидете посмели отсекогаш.

Од 2008 година, трансформаторот Плутон патува во вашата 8-ма куќа на интимноста и трајните врски, а таму ќе остане до 2024 година. Плутон ги менува врските и љубовните статуси кога патува во овој сектор, па очекувајте промени на кои брзо треба да се адаптирате. Некои близнаци ќе започнат врска со партнер кој не се плаши од обврзување и која има потенцијал да трае долго, долгооо.

Со толку силно либидо, тешко ќе можете да ѝ кажете НЕ на физичката интимност. Подгответе се за незаборавни игри под чаршафите со партнерот. Ако не планирате бременост во овој период, користете заштита.

Силните чувства ќе еруптираат брзо и неочекувано како вулкан на 5 јули, кога ќе настапи делумна лунарна еклипса во јарец. Заокружете го овој датум на календарот, бидејќи има потенцијал да ви биде најромантичниот ден од годината. Нови врски ќе се раѓаат, сродните души ќе се запознаваат, партнерите ќе се обврзуваат...

Сензуалноста особено ќе ви биде изразена во текот на сезоната пролет/лето, кога романтичната Венера ќе има долго патување во вашиот знак. Космичката кокета ќе патува во вашиот знак од 3 април до 7 август. Можно е да запознаете личност која ќе ви се чини дека ја познавате цел живот и со која нема да се двоумите дали да започнете романса или не.

Сепак, гледајте таа одлука да не биде донесена во периодот од 13 мај до 25 јуни, бидејќи тогаш Венера ќе биде во ретроградно движење. Венера ретроградна значи дека не треба да брзате со одлуките на љубовен план, да не претпоставувате ништо за партнерот и да се подготвите за соочување со минатото. На моменти ќе ви се чини дека партнерот не ве сака како порано, дека вашиот сексапил испарил во воздухот, дека морате да му дадете уште една шанса на бившиот... Но, НЕ, нема да биде сè онака како што ви се чини вам. Воздржете се од екстремни промени во изгледот.

Ретроградното движење на планетата на љубовта може да биде и прекрасен период за некои парови, период кога тие ќе најдат смирени начини за да ги решаваат конфликтите и да заспиваат на иста страна од креветот секоја вечер.

Популарноста нагло ќе ви се зголеми по 28 јуни, кога Марс ќе започне ретко и екстремно долго патување во вашата 11-та куќа. Сексапилната и жешка планета ќе престојува таму до почетокот на 2021 година. Не е исклучена можноста да се заљубите во ваш пријател под „чадорот“ на Марс.

Работа и пари

Вашата финансиска состојба нагло ќе се подобри во претстојната 2020 година. Парите за вас ќе дојдат од заеднички проект или инвестиција со деловен партнер. Јупитер, планетата на среќата, до последниот месец од годината ќе патува во вашата 8-ма куќа на заедничките инвестиции, пасивните добивки и богатството. Ќе создадете цврст сојуз со ваш партнер и заедно ќе имате успешни и профитабилни зделки кои ќе ви ја зголемат цифрата на банкарската сметка.

Некои близнаци ќе заработат преку издавање на имот, преку игра на среќа или преку продажба на недвижност. Ако долго време ваш заем ви тежеше на грбот, сега ќе успеете да го вратите.

Во 2020 година ќе имате силен магнетизам и харизма за да привлечете големи групи на луѓе. Ќе можете планини да поместите заедно со нив, а пренесувањето на вашите моќни пораки ќе ви се чини полесно отсекогаш. Ќе станете влијателна личност на социјалните мрежи и можно е да создадете објава која брзо ќе стане вирален хит.

Бидејќи Плутон цела година ќе патува во вашата 8-ма куќа на таинственоста, мистериите на светот ќе ве привлекуваат повеќе отсекогаш. Не се изненадувајте ако одеднаш пројавите интерес за прашања кои никој не може да ги одговори, за светските чуда или за книги со жанр „мистерија“. Некои близнаци ќе започнат да го развиваат својот талент за музика.

Две од овогодишните еклипси (на 10 јануари и на 21 јуни) ќе се случат во вашата 2-ра куќа на работата и парите. Овие два дена ќе бидат екстремно успешни за вас. Инвеститор може да се заинтересира да финансира ваша идеја, можно е да добиете унапредување или првпат да се вработите.

Здравје

Детокс! Оваа година среќниот Јупитер ќе патува во вашиот сектор на детоксикацијата, поттикнувајќи ве да внимавате што „ставате“ во вашата уста. Претпочитајте ги колку што е можно повеќе свежите зеленчици и овошјето, сведете ја на минимум пржената и калорична храна, научете како да готвите поздрави варијанти на омилените оброци. Имате море од информации на достап, искористете го.

Оваа година ќе треба да му посветите поголемо внимание на репродуктивното здравје. Не ги прескокнувајте задолжителните прегледи и не ги игнорирајте симптомите кои ви ги испраќа телото.

Дисциплинираниот Сатурн двапати ќе премине во водолија, вашата 9-та куќа на авантурите и живоста и ќе ви помогне да започнете фитнес програма која е истовремено и ефективна и забавна. Тоа ќе се случи најверојатно или во текот на пролетта или на крајот од годината.

Општи карактеристики за близнаци

Мозокот и устата на близнаците им се како експресна машина, секогаш се движат со неверојатна брзина. Тоа е така зашто овој знак е управуван од Меркур, планетата на комуникацијата. Оваа планета исто така е симбол на технологијата и умот, правејќи ги близнаците едни од најљубопитните знаци во хороскопот.

Ако сте родени во овој знак вие секогаш се стремите да соберете максимално количество информација и сакате да учите нови работи. Кога се двајца, забавата е двојно поголема. Во вас секогаш постојат најмалку две личности. Таа ваша двојна природа ви помага многу полесно да ги решавате проблемите, но од друга страна многу често се откажувате и сте непостојани.

Можете да исполнувате повеќе дејности едновремено, умеете да ги инспирирате другите, но не останувате долго време верни на една идеја. Вашето расположение и мислење се менуваат побрзо од времето и еден ден сакате нежни, женски работи, а веќе следниот ден сте најголемите авантуристи.

Ако е можно, обидете се да се задржите на само дел од многуте ваши страсти за подолг период и да станете многу добри во нивно изведување. Близнаците кои се научиле да се концентрираат врз една работа се недостижни.

Во љубовната врска не се задлабочувате многу, па многу ви е лесно да прекратите со вашата врска, да започнете веднаш нова или да имате неколку врски едновремено. Вие сте шармантни, симпатични и имате многу пријатели во сите сфери на вашиот живот.

Сакате да разговарате, а имате и милиони добри идеи. Искористете го вашиот брз ум и раце во полза на испраќање е-mail, пишување СМС пораки и водење на добри разговори. Внимавајте на искушението за озборување. Држете при рака нотес за забележување на вашите мисли во секое време.

Симбол:
Близнаци

Симболизира:
Комуникација, дволичност, трговија, интелектуална дејност, пријатели од детството, кратки патувања, јазици.

Елемент:
Воздух

Планета:
Меркур – планетата на комуникацијата и интелектот.

Ден од седмицата:
Среда

Боја:
Жолта и небесно сина.

Број:
5

Скапоцени камења:
Опал и ахат.

Најдобри професии:
Преведувачи, писатели, оратори, адвокати, новинари, учители, политичари, трговци, дипломати, шофери, пилоти и секаква професија сврзана со комуникација.

За да се спријателите со нив:
Однесувајте се меко со нив, постојано галете ги и бидете трпеливи! Тие секогаш ќе си останат мали деца.

Дел од телото:
Рамена, раце, дланки.

Добри карактеристики:
Забавни, фасцинантни, оригинални, шармантни, авантуристи, снаодливи, интелигентни, комуникативни, весели, љубопитни, љубезни.

Лоши карактеристики:
Непостојани, често лажат, дволични, депресивни, лесно совладливи, недискретни, неверни, нервни, брбливи.

Карактеристики по кои ќе ги познаете:
Палави очи, изразувајќи се со нивните раце.

Омилени работи:
Мобилни телефони, брзи коли, тренди облека, гитари, мрачна музика, книги, клуб за комедија.

Работи кои ги мразат:
Рутина, тишина, луѓе со авторитет.

Можете да ги најдете:
Зад камерата, зад диџејскиот штанд, на двете страни од тимот за дебатирање, разговарајќи.

Скриена желба:
Да имате одговор за сè!

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 40%
  • 14%
  • 25%
  • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9698 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.