Близнаци | Хороскоп
Почетна » Забава » Хороскоп » Близнаци

Близнаци (21. V – 20. VI)

Петок, 29 Мај 2020

Не гризете поголеми залаци отколку што можете да џвакате. Денес важно е да не го оптеретувате вашиот распоред со бројни обврски, подобро е да се фокусирате на најважните.

Ова е еден од ретките денови кога ќе се најдете во ситуација да останете без зборови. Можеби е подобро да слушате што е она што имаат да ви го кажат.

Мај, 2020

Љубов

Мај е месецот кој секогаш со нетрпение го очекувате, бидејќи го означува почетокот на вашата роденденска сезона. Но, пред да започнете да славите, треба да го исчистите вашиот живот и вашето срце од сè што непотребно чувате.

Во првите три недели од мај, Сонцето ќе патува во вашата 12-та куќа на лекувањето и ослободувањето, па социјалното дистанцирање ќе ви годи. Некои близнаци конечно ќе се ослободат од чувства кои ги спречувале да продолжат со животот, други ќе престанат да се надеваат дека ќе се смират со бившиот, трети ќе му опростат на партнерот за грешка од минатото... Ќе погледнете внатре во себе и ќе чувствувате мир.

Но, прекрасно ќе се чувствувате и кога ќе се гледате однадвор. Венера, планетата на убавината, цел месец ќе патува во вашиот знак, зголемувајќи ги вашите харизма и сексапил. Дури и ако носите маска на лицето, вие ќе умеете да шармирате со вашиот поглед. Не се изненадувајте ако ви се зголеми бројот на пораки и обожаватели на социјалните мрежи.

Во врска сте? Поминувајте квалитетно време во разговори и љубовни состаноци во спалната соба со саканиот во првата половина од месецот. Ќе се чувствувате заводливо и секси, па ќе правите тој да се вљубува сè повеќе во вас со секој изминат ден.

Во меѓувреме, до 13 мај сексапилниот Марс ќе патува во вашиот сектор на ослободувањето. Ќе го фрлите далеку од себе превезот на претпазливоста и ќе експериментирате во љубовта. Можно е да бидете освоени од некој кој има сосема различен карактер од вашиот. Верувајте во чуда, понекогаш тие навистина се случуваат.

Ако сте во врска, партнерот ќе биде маѓепсан од вашиот авантуристички дух. Ќе бидете склони кон експериментирање и спонтаност и тоа позитивно ќе се одрази на вашата врска.

Проблеми во рајот месецов ќе предизвикуваат ретроградните движења на три планети – Плутон, Јупитер и Венера.

На 13 мај, Венера, планетата на љубовта и убавината, ќе започне да се движи „наназад“ во вашиот знак, намалувајќи ја вашата самодоверба. Одеднаш од личност која верува во себе и знае дека е сакана, ќе станете личност која има потреба да слуша „Те сакам“ по стопати во денот. Можно е дури да започнете да се сомневате во искреноста и љубовта на партнерот и да му вршите притисок, но пред да отидете предалеку, застанете и анализирајте го вашето однесување.

Близнаците со статус сингл ќе направат пауза од социјалните мрежи за состанување и од разменувањето пораки со додворувачите со цел да откријат што сакаат во љубовта. Време е да ги дефинирате вашите критериуми.

Минатиот месец, трансформаторот Плутон започна да се движи ретроградно во вашата 8-ма куќа на силните чувства, а на 14 мај во истиот сектор во ретроградно движење ќе премине и среќниот Јупитер. Подгответе се за навраќање на стари проблеми со партнерот и на личности од минатото. Сепак, ова може да биде и нешто добро за вас, еден вид шанса засекогаш да раскрстите со нешта кои повеќе не ви се важни.

Последните десет дена од месецот ќе бидат и најубави и најсреќни. Вашата сезона започнува, па дозволете си да се забавувате дури и ако треба да одржувате социјално дистанцирање. Вашата љубов може да биде пренесена и на далечина.

Посветете си го 22 мај себеси, бидејќи тогаш ќе настапи млада месечина, ресетирајќи го вашиот астролошки часовник. Вие сте важни!

Работа и пари

Во мај ќе сонувате големи соништа, но за жал, нема да имате доволно енергија и мотивација за да ги реализирате. Кој вели дека треба да брзате? Почекајте, вашите „пет минути“ набрзо ќе пристигнат.

Во првите три недели од мај, Сонцето ќе патува во вашата 12-та куќа, намалувајќи ја вашата енергија. Сепак, тоа нема да значи дека нема да бидете продуктивни, само што ќе посакувате да бидете уште повеќе.

Под влијание на патувањето на енергичниот Марс во водолијадо 13 мај, многу близнаци ќе одлучат да го продолжат своето образование онлајн или пак ќе стекнат нови вештини кои ќе им помогнат да напредуваат во кариерата. Ограниченото движење не мора да ви ги уништи соработките со лица од други држави. Користете ја технологијата максимално.

На 20 мај Сонцето ќе премине во вашиот знак, давајќи ви крилја за да полетате кон највисоките врвови. Е тогаш, ќе станете незапирливи.

Здравје

Мај е период за експериментирање на секое поле од животот за вас. Да, и со физичките активности. Наместо постојано да тренирате дома, излезете во природа. Наместо да ги повторувате истите сетови вежби, направете нови... Откријте што е она што му годи на вашето тело.

На 7 мај ќе настапи полна месечина во вашиот сектор на фитнесот и здравјето. Навиките кои ги градевте во изминатите шест месеци, сега ќе ви станат составен дел од животот. И повторно ви советуваме, одете на свеж воздух.

2020 година

Љубов

Добредојдовте во една од најромантичните години за вас. На прагот на новата декада, вие ќе обожавате да љубите и да бидете љубени. Ако во изминатата година ви се чинеше дека не може да бидете сакани повеќе од она што сте, почекајте! 2020 ќе ве увери во спротивното.

Јупитер, планетата среќата, речиси цела година ќе патува во вашата 8-ма куќа на интимноста, трајните врски и поврзувањето. Оваа година партнерствата не само што ќе стануваат пеколно секси, туку ќе стануваат и многу сериозни. Можно е да ја завршите годината со свршенички прстен или бурма на раката, заколнувајќи се на вечна љубов. Некои близнаци пак ќе откријат дека ќе станат родители. Ова е прекрасен период во кој емоциите ќе ви бидат длабоки и искрени.

Соло сте? Во најголем дел од годината тоа нема да ви се допаѓа, бидејќи ќе копнеете да имате некој покрај себе, во чија прегратка ќе уживате. Сепак, тоа што ќе копнеете по љубов не значи дека ќе се задоволувате со првиот што ќе ви ги вети ѕвездите. Попрво би биле соло отколку да бидете во лоша врска. Осмата куќа е терен „сè или ништо“, па ако не можете да си замислите иднина со некого, нема ниту да му давате шанса да ви се приближи.

Пролетта ќе ви биде многу позабавен период во кој ќе копнеете по авантури и будалести моменти. Во периодот од 22 март до 2 јули ќе излезете од вашата комфорна зона и ќе му дадете шанса на некој кој претходно сте тврделе дена не е ваш тип. Спротивностите ќе се привлекуваат, границите ќе се рушат, а вие ќе бидете посмели отсекогаш.

Од 2008 година, трансформаторот Плутон патува во вашата 8-ма куќа на интимноста и трајните врски, а таму ќе остане до 2024 година. Плутон ги менува врските и љубовните статуси кога патува во овој сектор, па очекувајте промени на кои брзо треба да се адаптирате. Некои близнаци ќе започнат врска со партнер кој не се плаши од обврзување и која има потенцијал да трае долго, долгооо.

Со толку силно либидо, тешко ќе можете да ѝ кажете НЕ на физичката интимност. Подгответе се за незаборавни игри под чаршафите со партнерот. Ако не планирате бременост во овој период, користете заштита.

Силните чувства ќе еруптираат брзо и неочекувано како вулкан на 5 јули, кога ќе настапи делумна лунарна еклипса во јарец. Заокружете го овој датум на календарот, бидејќи има потенцијал да ви биде најромантичниот ден од годината. Нови врски ќе се раѓаат, сродните души ќе се запознаваат, партнерите ќе се обврзуваат...

Сензуалноста особено ќе ви биде изразена во текот на сезоната пролет/лето, кога романтичната Венера ќе има долго патување во вашиот знак. Космичката кокета ќе патува во вашиот знак од 3 април до 7 август. Можно е да запознаете личност која ќе ви се чини дека ја познавате цел живот и со која нема да се двоумите дали да започнете романса или не.

Сепак, гледајте таа одлука да не биде донесена во периодот од 13 мај до 25 јуни, бидејќи тогаш Венера ќе биде во ретроградно движење. Венера ретроградна значи дека не треба да брзате со одлуките на љубовен план, да не претпоставувате ништо за партнерот и да се подготвите за соочување со минатото. На моменти ќе ви се чини дека партнерот не ве сака како порано, дека вашиот сексапил испарил во воздухот, дека морате да му дадете уште една шанса на бившиот... Но, НЕ, нема да биде сè онака како што ви се чини вам. Воздржете се од екстремни промени во изгледот.

Ретроградното движење на планетата на љубовта може да биде и прекрасен период за некои парови, период кога тие ќе најдат смирени начини за да ги решаваат конфликтите и да заспиваат на иста страна од креветот секоја вечер.

Популарноста нагло ќе ви се зголеми по 28 јуни, кога Марс ќе започне ретко и екстремно долго патување во вашата 11-та куќа. Сексапилната и жешка планета ќе престојува таму до почетокот на 2021 година. Не е исклучена можноста да се заљубите во ваш пријател под „чадорот“ на Марс.

Работа и пари

Вашата финансиска состојба нагло ќе се подобри во претстојната 2020 година. Парите за вас ќе дојдат од заеднички проект или инвестиција со деловен партнер. Јупитер, планетата на среќата, до последниот месец од годината ќе патува во вашата 8-ма куќа на заедничките инвестиции, пасивните добивки и богатството. Ќе создадете цврст сојуз со ваш партнер и заедно ќе имате успешни и профитабилни зделки кои ќе ви ја зголемат цифрата на банкарската сметка.

Некои близнаци ќе заработат преку издавање на имот, преку игра на среќа или преку продажба на недвижност. Ако долго време ваш заем ви тежеше на грбот, сега ќе успеете да го вратите.

Во 2020 година ќе имате силен магнетизам и харизма за да привлечете големи групи на луѓе. Ќе можете планини да поместите заедно со нив, а пренесувањето на вашите моќни пораки ќе ви се чини полесно отсекогаш. Ќе станете влијателна личност на социјалните мрежи и можно е да создадете објава која брзо ќе стане вирален хит.

Бидејќи Плутон цела година ќе патува во вашата 8-ма куќа на таинственоста, мистериите на светот ќе ве привлекуваат повеќе отсекогаш. Не се изненадувајте ако одеднаш пројавите интерес за прашања кои никој не може да ги одговори, за светските чуда или за книги со жанр „мистерија“. Некои близнаци ќе започнат да го развиваат својот талент за музика.

Две од овогодишните еклипси (на 10 јануари и на 21 јуни) ќе се случат во вашата 2-ра куќа на работата и парите. Овие два дена ќе бидат екстремно успешни за вас. Инвеститор може да се заинтересира да финансира ваша идеја, можно е да добиете унапредување или првпат да се вработите.

Здравје

Детокс! Оваа година среќниот Јупитер ќе патува во вашиот сектор на детоксикацијата, поттикнувајќи ве да внимавате што „ставате“ во вашата уста. Претпочитајте ги колку што е можно повеќе свежите зеленчици и овошјето, сведете ја на минимум пржената и калорична храна, научете како да готвите поздрави варијанти на омилените оброци. Имате море од информации на достап, искористете го.

Оваа година ќе треба да му посветите поголемо внимание на репродуктивното здравје. Не ги прескокнувајте задолжителните прегледи и не ги игнорирајте симптомите кои ви ги испраќа телото.

Дисциплинираниот Сатурн двапати ќе премине во водолија, вашата 9-та куќа на авантурите и живоста и ќе ви помогне да започнете фитнес програма која е истовремено и ефективна и забавна. Тоа ќе се случи најверојатно или во текот на пролетта или на крајот од годината.

Општи карактеристики за близнаци

Мозокот и устата на близнаците им се како експресна машина, секогаш се движат со неверојатна брзина. Тоа е така зашто овој знак е управуван од Меркур, планетата на комуникацијата. Оваа планета исто така е симбол на технологијата и умот, правејќи ги близнаците едни од најљубопитните знаци во хороскопот.

Ако сте родени во овој знак вие секогаш се стремите да соберете максимално количество информација и сакате да учите нови работи. Кога се двајца, забавата е двојно поголема. Во вас секогаш постојат најмалку две личности. Таа ваша двојна природа ви помага многу полесно да ги решавате проблемите, но од друга страна многу често се откажувате и сте непостојани.

Можете да исполнувате повеќе дејности едновремено, умеете да ги инспирирате другите, но не останувате долго време верни на една идеја. Вашето расположение и мислење се менуваат побрзо од времето и еден ден сакате нежни, женски работи, а веќе следниот ден сте најголемите авантуристи.

Ако е можно, обидете се да се задржите на само дел од многуте ваши страсти за подолг период и да станете многу добри во нивно изведување. Близнаците кои се научиле да се концентрираат врз една работа се недостижни.

Во љубовната врска не се задлабочувате многу, па многу ви е лесно да прекратите со вашата врска, да започнете веднаш нова или да имате неколку врски едновремено. Вие сте шармантни, симпатични и имате многу пријатели во сите сфери на вашиот живот.

Сакате да разговарате, а имате и милиони добри идеи. Искористете го вашиот брз ум и раце во полза на испраќање е-mail, пишување СМС пораки и водење на добри разговори. Внимавајте на искушението за озборување. Држете при рака нотес за забележување на вашите мисли во секое време.

Симбол:
Близнаци

Симболизира:
Комуникација, дволичност, трговија, интелектуална дејност, пријатели од детството, кратки патувања, јазици.

Елемент:
Воздух

Планета:
Меркур – планетата на комуникацијата и интелектот.

Ден од седмицата:
Среда

Боја:
Жолта и небесно сина.

Број:
5

Скапоцени камења:
Опал и ахат.

Најдобри професии:
Преведувачи, писатели, оратори, адвокати, новинари, учители, политичари, трговци, дипломати, шофери, пилоти и секаква професија сврзана со комуникација.

За да се спријателите со нив:
Однесувајте се меко со нив, постојано галете ги и бидете трпеливи! Тие секогаш ќе си останат мали деца.

Дел од телото:
Рамена, раце, дланки.

Добри карактеристики:
Забавни, фасцинантни, оригинални, шармантни, авантуристи, снаодливи, интелигентни, комуникативни, весели, љубопитни, љубезни.

Лоши карактеристики:
Непостојани, често лажат, дволични, депресивни, лесно совладливи, недискретни, неверни, нервни, брбливи.

Карактеристики по кои ќе ги познаете:
Палави очи, изразувајќи се со нивните раце.

Омилени работи:
Мобилни телефони, брзи коли, тренди облека, гитари, мрачна музика, книги, клуб за комедија.

Работи кои ги мразат:
Рутина, тишина, луѓе со авторитет.

Можете да ги најдете:
Зад камерата, зад диџејскиот штанд, на двете страни од тимот за дебатирање, разговарајќи.

Скриена желба:
Да имате одговор за сè!

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 63%
  • 37%
Се испраќа...

(Вкупно: 5866 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“